Кръчма

Болести неприятели по динята - диагноза, борба

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Болести и неприятели по динята - диагноза и борба с тях. Как?
Днес, при прегледа на дините от групата, участващи в теста за ранозрелост, направих следните снимки с някаква болест по листата:

Вижда се, че следващите видимо здрави листа на динята, са нагърчени по краищата. Подобно на нагърчването листата на домата от натрупана скорбяла. На не вярвам това нагърчване на периферията на листата да е от нотрупана скорбяла. Мястото, където растат дините, не е наторявано от 4 години. Миналата година беше угар (ливада). Не виждам начин да се прехранят.

Поразените листа са на два корена, от различни сротове дини. Всички нападнати от неприятел листа са от първите за растенията. Следващите листа, чак до върховете на израслите ластари са здрави и свежи.
Не смятам, че това са остарели и приключили функциите си листа, които по принцип се отхвърлят от самото растение.
Първоначално в главата ми се завъртя мисълта за антракноза. Но разглеждайки снимки в сайта на Texas Agricultural and Mechanical University, най-старото и най-голямо публично висше учебно заведение в щата, четвърто по големина в САЩ (снимките ще покажа после), почти се убедих в грешната си диагноза.
Антракнозата по дини прави петна. Нещо подобно като бактериозата по домата:

Някой може ли да постави диаганоза на тази болест по листата на динята? И евентуална борба с нея.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
Бактериални петна по динята - диагноза, борба. Причинител: Acidovorax avenae . Подвид citrulli

По заразеният разсад от дини първоначално се развиват воднисти петна на долната повърхност на котиледоните и листата:

Тези области след това стават покафеняват и некротират:

Патогенът - бактерия Acidovorax avenae ssp citrulli,  може да развие некротичните петна по листата и върху проводящите тъкани на листа, с което затруднява и прекъсва развитието на присадената върху кратуна или друг носител диня.

На листа на по-развити растения, патогена може да доведе до големи, кръгли кафяви лезии, обикновено в близост до ръба на листа, но това не е надежден признак за диагностика. Уникалните симптоми за Бактериални петна по динята са: нередовни, ръждиви на цвят лезии, които се оформят по ребрата на листата:

А от долната страна на листата, реброто на крилото е напоена с вода:

Листните лезии могат да служат като източник на бактерии, които могат да инфектират и плодовете на динята. Тези листни лезии по плодовете често са трудни за намиране и може да бъдат объркан с лезии, причинени от патогенни гъби.

При възникване на това заболяване - Бактериални петна по диня, дини и други тиквени култури не трябва да бъдат засаждани на същото място в продължение на най-малко един сезон, останките от културите трябва да се изнесат от нивата и да се унищожат, ной-добре чрез изгаряне. Тиквени плевели - като лимонов пъпеш (познат у нас като диня за сладко, или само цитрон) , трябва да бъдат контролирани. Фунгициди на медна основа трябва да се прилагат по редовен график по време на цъфтежа или по-рано, ако се използват трансплантации - присаждане върху кратуна или друг носител на динята.

Всички снимки са на Tom Isakeit, катедра Plant Pathology, Texas A & M University.
Текста е от http://aggie-horticulture.tamu.edu/vegetable/watermelon/foliar-diseases/bacterial-fruit-blotch/

ivanovbg

• 806
  • 10
Не мисля, че е нещо страшно. При мен почти при всички тиквички се получи с някои от първите листа и аз ги махнах. От тогава вече 2 месеца нямам забележки. Раждат си нормално и други такива няма.
Преди две седмици ми дадоха 2 корена разсад тиквички от висящите метровки. При тях и на двата корена се получи същото на първите 1-2 листа. Махнах ги и досега пак няма други поражения. Още ги чакам да вържат за да ги видя какви са,но засега само растат на дължина.

Вероятно се получава само с листата от разсада, защото новите нямат проблем. Другия вариант е условията да са станали неблагоприятни и заболяването стопира от самосебеси.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
Притесняват ме нагърчените следващи листа. Има ги само на тези растения. На другите дини са си нормални листата.

ivanovbg

• 806
  • 10
Може би като не са махнати навреме... При мен ги видях като на първата и втората снимка, но в по малка степен. На мен като не ми хареса част от някой лист или го късам целия или поне част от него.  Не го чакам да видя какво е и защо е.

На втората снимка ми се струва, че кафявото е вече засегнало основните сокопреносни магистрали и вероятно вече не е само по края на листото.
« Последна редакция: 30, юли, 2016, 23:42 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.