Кръчма

Отглеждане домати без пръскане - мисия възможна

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
Re: Отглеждане домати без пръскане - мисия възможна
« Отговор #15 -: 16, септември, 2016, 20:51 »
Ами  понеже в магазина не и чували за Авант150 ми дадоха Нимазал едно пликче и пак според магазинер-консултанта ако го ползвам против червея  да го разтворя в 10л вода а ако против белокрилката в 5л.
Така ,че свят широк ,магазинери най различни  и рецепти най различни . Утре ще разтворя половината плик в 5л вода и ще поведа борба с червея. Белокрилката мисля че я ашладисах с Моспилана и не виждам белокрилка в оранжерията .

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #16 -: 16, септември, 2016, 23:11 »
Нимазала има ефект единствено при доматен молец(червейчето),загива веднага,но трябват поне 2-3 пръскания профилактично,при всички други неприятели не върши работа,кой ти каже за акар не става да знаеш  още по малко белокрилка.Белокрилката само Моспилан я мори и то поне 4 пръскания защото прави много поколения.И да знаете ако е за собствени нужди може с 2-3 пръскания да минете,но изхранвате ли се от зеленчукопроизводство много умуване и правилно и разумно следене на неприятелите и болестите и поне 5-6 пръскания за да берете, а да не ревете !!!
Мило, Благодаря ти за изчерпателния отговор, много полезно за мен. Тази година определено съм намалил популацията на белокрилката и то си мисля от еднократното и последно пръскането с Адмирал. Той пък убива само яйцата и прави възрастните стерилни и смесването му с моспилан щеше да даде по-добър ефект. С ефория и актара/както и поливане/ въобще не става, само пари напразно. А относно аванта миналата година с едно пръскане м.юли уби и стопира и нощенката и миниращия молец.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #17 -: 17, септември, 2016, 09:29 »
Работил съм с Адмирал, не става с едно пръскане.
Освен това е контактен, а не системен.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #18 -: 17, септември, 2016, 10:41 »
Работил съм с Адмирал, не става с едно пръскане.
Освен това е контактен, а не системен.
Вискяр, това е точно така както казваш, но след като го купих края на сезона, реших че това ще им е последното пръската за годината :)
При теб какъв беше ефекта от Адмирал? Доволен ли си?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #19 -: 17, септември, 2016, 11:17 »
Ефекта е добър, когато се пръска под листата - където са яйцата. Поне двукратно.
Ефекта е почти нулев, ако се пръска само отгоре - тип "Разхождам се с пръскачка в градината".
Разтвора трябва да се подава през малка дюза и с високо налягане, за да се получава мъгла.
За ниски култури, като пипер, ягоди, тиквови и подобни, е силно препоръчително да се ползват вентилаторни пръскачки.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 17, септември, 2016, 15:39 »
Това, което си написал абсолютно съвпада с моето пръскане, като изключим повторното пръскане, защото както казах приключих с пръскането за тази година. Ползвам пръскачка Gloria, вече втора година, месингова дюза Ø1, а също и регулируема месингова дюза. Поддържам налягане на манометъра около 3 атмосфери. Пръскам прецизно винаги под листата на растението, както и от двете му страни на реда. Замислям се за препаратите дали са читави, дали дозата от някакво презастраховане е намалена или пък малките разфасовки не са като големите. Само догадки... :-\
P.S. Чух за препарат срещу белокрилката, който я елиминира, но продавача от агроаптеката изразил становище, че ако продава този препарат, кой ще купи останалите. :)

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #21 -: 17, септември, 2016, 16:53 »
Ако нямаш активна през зимата оранжерия край теб, няма проблем. Почти всички ще измрат.
Живота в градината е цикличен - винаги има по малко гадове, но в някои години се развъждат ужасно много.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 17, септември, 2016, 18:50 »
Ако нямаш активна през зимата оранжерия край теб, няма проблем. Почти всички ще измрат.
Живота в градината е цикличен - винаги има по малко гадове, но в някои години се развъждат ужасно много.
Миналата година имаше страшно много белокрилка и навън и в оранжерията. Когато извадих всички корени, напръсках с моспилан и обърнах с правата лопата, същото и в оранжерията, като нея държа отворена през зимата да мрат гадините. И това е всяка година.
До август месец нямам проблеми с тях, като първо се появяват навън и постепенно се нанасят и в оранжерията, като там съм окачил и доста жълти примамки.   

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #23 -: 17, септември, 2016, 19:57 »
Жълти или каквито и да са уловки дори и за мухи вършат голяма работа при белокрилката  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !