Кръчма

Отглеждане домати без пръскане - мисия възможна

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Може ли да отгледаме домати без пръскане? Възможна мисия ли е това?
По молба на колегата петко б публикувам снимки на домати без пръскане от Градина Вискяр, сезон 2016 година:

Това са нови за градината сортове. Стария български сорт Дружба засега се представя много добре.
Осми юли - част от доматите още са в тревата на съседната леха, засадени са в леха с кромид лук за зелено, някъде около 20 май.

Вече са вдигнати и завързани.
Не съм връзвал домати на кол от години. Голяма врътня!
Закрепих по две растения на кол.

Има малки петна мана по стъблата в ниската част. Главно алтернария. Картофена мана има по листата. Долните листа опадаха по естествен начин - три пъти лехата с лука е плевена, но имаше периоди, когато на листата не им бе уютно. Някои първи китки не са вързали, но други са.

Ако разполагате с излишно място, насадете няколко корена домати, желателно от различни сортове. Може да ползвате смес от директни и хибридни сортове домати - все още не съм прочел за създаването на сорт, устойчив, или поне толерантен, на която и да е мана. Отглеждайте ги съвестно - торене, плевене, култучене. Забравете за тях пръскачката. Дори да е с извлек от коприва или биофунгицид. Правете го поне три години.
Ще се изненадате от резултата. Има немалка вероятност първоначалната изненада да е неприятна. Че и по-късните изненади. Но ще видите и научите как всъщност се развиват маните и как реагира домата. Следете времето - слънце, облаци, валежи, роса, влажност, температура, вятър.
Ако се случи да не берете домати, поне ще научите кога и как се развиват маните. Кога и как самото време ги стопира. Ще научите много за влиянието на типичния за вашата градина климат върху развитието на доматите и маните.

Мисията отглеждане домати без пръскане е възможна. Стига да сте готови да поемете рисковете и да си носите последствията. Стига да познавате болестите по доматите, да знаете при какви условия се развиват, дали през следващите дни идват такива условия.
Дали, ако маната започне, идват дни, при които условията за развититието ще се променят и процеса на болестта ще се стопира.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Новите сортове домати в Градина Вискяр, отгледани през 2016 година без пръскане, готови за дегустация и семедобив.
Разбира се, не всичко е идилично в градината.  :D

Има ли поместени снимки или само аз не виждам нищо ?
Нямаше.  :-[
« Последна редакция: 03, август, 2016, 19:55 от Вискяр »

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
Има ли поместени снимки или само аз не виждам нищо ?

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
Re: Отглеждане домати без пръскане - мисия възможна
« Отговор #3 -: 15, септември, 2016, 22:07 »
Аз до сега пръсках само за белокрилката два пъти в оранжерията , но сега се яви тоя червей по плода . Видях за сега само два-три домата с показали се червеи но явно ще се покажат и на други плодове. С какво ги биете тия пущини ,че имам доста още зелени домати по върховете и ми се ще да ги запазя.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 15, септември, 2016, 22:34 »
Аз до сега пръсках само за белокрилката два пъти в оранжерията , но сега се яви тоя червей по плода . Видях за сега само два-три домата с показали се червеи но явно ще се покажат и на други плодове. С какво ги биете тия пущини ,че имам доста още зелени домати по върховете и ми се ще да ги запазя.

Миналата година с едно пръскане с Авант към 10 юли и повече не се появиха.
Тази година, може би породено и от факта че разделих на две това количество 2.5 мл. на 10 л. вода и съответно се получи двойно по-разреден разтвор се появиха на три етапа, а може би от трите поколения на памуковата нощенка. В крайна сметка повече от 5 кг. домати не съм изхвърлил. Действай по възможност по-бързо, 5 мл. на 10 л. вода, 3-ри дена карантина.
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%90%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%82+150+%D0%95%D0%9A.html?u=99902
P.S. Успя ли да пребориш белокрилката и с какво ?
« Последна редакция: 15, септември, 2016, 22:38 от alex »

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #5 -: 15, септември, 2016, 22:39 »
Благодаря . В събота ще извърша тая операция.
Белокрилката само с две пръскания с Моспилан изчезна .

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 15, септември, 2016, 22:51 »
Благодаря . В събота ще извърша тая операция.
Белокрилката само с две пръскания с Моспилан изчезна .
Моспилан в каква доза?
Защото смесих актара с моспилан, заради ацетамиприда и пак нямаше ефект.

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #7 -: 15, септември, 2016, 23:10 »
Както продавачката ми бе написала на пликчето . Едно пликче в 5л вода .И загинаха одма .

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 15, септември, 2016, 23:15 »
Както продавачката ми бе написала на пликчето . Едно пликче в 5л вода .И загинаха одма .
Благодаря, ще експериментирам в оранжерията. Дозата, която аз приложих беше 1.5 гр. за 6 литра и все още не съм видял умряла белокрилка, освен ако не я убия физически... ;)

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #9 -: 15, септември, 2016, 23:18 »
Ами първото ми пръскане беше в началото на Юни  а второто преди 20 дни към края на Август че ми поникнаха втора реколта краставици и ги нападна първо тях после и върховете на доматите .

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 15, септември, 2016, 23:26 »
Краставиците първи събират всякакви гадинки. В оранжерията имам 12 корена втора реколта, на 5-6 китка с махнат вече връх и ще пробвам на тях. При мен поне хубавото е, че белокрилките се появяват масово след 15 август, първо навън и после в оранжерията.

С.К.

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #11 -: 16, септември, 2016, 08:37 »
Пръскай за гъсеницата колкото можеш по-рано. От 1 месец имам борба с нея и не мога да ги избия. Хвърлил съм над 300 кг. домат и няма избиване тази гад. Даже имам чувството че пеперудата се множи, а не измира. Да пишеш какъв е ефекта при теб от пръскането.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #12 -: 16, септември, 2016, 10:53 »
За червея на нощенката и за доматен молец си трябва пръскане,иначе рискуваш много,хубавото при нощенката,че и от Нуреле се избива,а то е 5 дена при външен домат,иначе Афърм е също подходяш и е 3 дена.Виж за молеца е малко по сложно, но при правилни действия няма проблем.Доброрешение е  Нимазала,Афърма също,Кораген и т.н.При мен по голяма беля ми прави миризливката (дървеницата),много ги люпи и постоянно смучат от пипера и домата,голяма гад е това  >:(
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 16, септември, 2016, 11:48 »
За червея на нощенката и за доматен молец си трябва пръскане,иначе рискуваш много,хубавото при нощенката,че и от Нуреле се избива,а то е 5 дена при външен домат,иначе Афърм е също подходяш и е 3 дена.Виж за молеца е малко по сложно, но при правилни действия няма проблем.Доброрешение е  Нимазала,Афърма също,Кораген и т.н.При мен по голяма беля ми прави миризливката (дървеницата),много ги люпи и постоянно смучат от пипера и домата,голяма гад е това  >:(
Мило, от твоята практика през годините, ориентировъчно колко пръскания се правят с нимазал на сезон и има ли ефект при белокрилката?

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #14 -: 16, септември, 2016, 20:35 »
Нимазала има ефект единствено при доматен молец(червейчето),загива веднага,но трябват поне 2-3 пръскания профилактично,при всички други неприятели не върши работа,кой ти каже за акар не става да знаеш  още по малко белокрилка.Белокрилката само Моспилан я мори и то поне 4 пръскания защото прави много поколения.И да знаете ако е за собствени нужди може с 2-3 пръскания да минете,но изхранвате ли се от зеленчукопроизводство много умуване и правилно и разумно следене на неприятелите и болестите и поне 5-6 пръскания за да берете, а да не ревете !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !