Кръчма

Как да се грижим за малините след беритба

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Е па Ловешката технология е следната и я ползвам за трета година .Виждаш на горната снимка реда с малините . Има забити три циментови кола  и вързани три реда тел единична.Изрязах всички миналогодишни пръчки , нарязах ги с лозарските ножици на около20 см дължина пръчици и тях ги ползвам за разпалка на печката през зимата . Изрязах близо половината от новите пръчки защото са много и тия дето ги оставих ги привързах към телта .На височина са над 2 метра . Напролет ако има измръзнали ги махам измръзналите а ако няма махам още от тия дето са нагъсто . Тогава им режа и върховете на близо 120см височина , но като гледах сърбите как ги оставят на още по високо планувам напролет поне на 150 см да ги оставя . Та това е технологията .Четох някъде че през Август е хубаво да се полеят защото тогава залагали пъпките за следващата година . Миналото лято сторих тоя мукает  и признавам си че имаше резултат тая година .И то ги поливах с вода от шишетата  а ако тази година има вода и на чешмата ще ги полея обилно.Есента им насипвам обилно оборска тор и пей сърце . :)

ПП. Изрязах ги сега старите пръчки защото наесен ще ми струпа много работа . А сега времето е топло ,сядам си на едно столче, режа си старите пръчки и махам слабите нови  и си оставам дебели хубави пръчки за следващата година .Виждаш на снимката стеблата как са оголени и става и проветрение хубаво .

« Последна редакция: 05, юли, 2016, 16:44 от ИПК »

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Re: Как да се грижим за малините след беритба
« Отговор #1 -: 06, юли, 2016, 23:32 »
На мен ми беше полезно. Ще последвам съвета (технологията) ти. Мерси!

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #2 -: 07, юли, 2016, 06:36 »
Същата технология е и за къпините.Веднага след като ги оберете старите пръчки се изрязват.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Е па дайте малини и къпини да я изпробвам таз технология.... ;)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #4 -: 07, юли, 2016, 14:18 »
Еми като дойдеш....
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
 ;D.... или ти като дойдеш, септември...ши пра'йм бартер-паламуд за малини и къпини..  :P :D

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Имам и едри капини които зреят в момента. И тях ги режа по същия начин. Ето две пресни снимки как съм изрязал малини които имам на още две места в градината .Остава да ги подсипя с оборска тор и напоя през Август ако се засуши много .На втората снимка се вижда ясно трите реда единична тел към която ги привързвам  и то най вече на втората и третата тел.Имам още малко за рязане и ще направя снимки преди рязането и след рязането .

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #7 -: 07, юли, 2016, 17:04 »
;D.... или ти като дойдеш, септември...ши пра'йм бартер-паламуд за малини и къпини..  :P :D

Става! ;D

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
    • Мини градини "Две шепи градина"
« Отговор #8 -: 25, септември, 2016, 09:41 »
Искам да засадя малини тази есен и ако може един съвет - рано ли е още да се вадят и засаждат?

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 25, септември, 2016, 20:26 »
След встъпване в зимен покой. Като паднат листата.

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
    • Мини градини "Две шепи градина"
« Отговор #10 -: 26, септември, 2016, 09:14 »
Благодаря, Вискяр. Ще опитам да спазя срока, но може и малко да избързам. Дано не е фатално...

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Здравейте.....Имам нужда от съвет....Днес ми пристигнаха малините, сорт  Моллинг промис...Някаква идея на какво изложение да ги засадя и предпочитания за слънце, вода и всичко което знаете и сте изпробвали и е дало добър резултат?...Чета, че не понасяли жега, а в същото време за каращисан сорт Тайбери(къпина и малина) искал място огрято целодневно, не ми се вързват нещата  ??? Моля за напътствия ,че днес смятам  да и избера постоянното място....
« Последна редакция: 18, май, 2017, 11:56 от MinaLP »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #12 -: 18, май, 2017, 13:01 »
Задължително на слънце. Иначе не са сладки и с малък добив. Не им се коси - юни до края си ги обрала, но после си искат също поливане.

Не е ли малко късно? Моите сега цъфтят и са пълни с пчели.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Не е ли малко късно? Моите сега цъфтят и са пълни с пчели.
Принципно е късно Краси, дават ги за садене късна есен, но не държим да ядем тази година  ;) ,само да се прихванат за догодина да ги опитаме.Просто сега ми попадна добра оферта...Благодаря....А има ли опасност да не се прихванат като е топло вече?

Станимир

• 29
  • 1
  • градина
« Отговор #14 -: 18, май, 2017, 14:55 »
Тайберито ако е със закрит корен може да се сади цялата година без месеците с мразове. Засаждал съм през лятото гол корен с малка покарала пъпка и се хваща без проблем. Може би ще е добре да се изреже всичко покарало на 4-5 см над корена. Искат слънце. Догодина тайбери може да не опитате. Трябва да изкара мощни леторасти, които да успеят да узреят до листопада. Добре би било да се прочете какво пише за тайбери във форума посочен в линка по-долу.

http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=4143
« Последна редакция: 18, май, 2017, 15:00 от Станимир »