Кръчма

Връзване на домати със сезал - как?

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
Re: Връзване на домати със сезал - как?
« Отговор #15 -: 06, август, 2017, 21:41 »
Знам, че темата е стара, но за мен сега е актуална. Тази година за първи път се дъня много с връзването на доматите ми и в оранжерията и на вън. За трета година ползвам машинка за връзване, но тази година я ползвах само нея, без чаршафени лентички изобщо и получих масово смъкване тип хармоника на стъблата на доматите. В оранжерията ги завивам с сезал и колче от електрод в основата, но и там няколко корена ми се свлекоха, като един се прекърши насредата. Дайте идеи за по ефективно и лесно връзване.
Опитах да сложа снимка, но все ми казва, че Папката за файлове е пълна, а намалих размера до 70к и не ще
« Последна редакция: 06, август, 2017, 21:48 от gogosto »

Станимир

• **
  • 54
  • 1
  • градина
« Отговор #16 -: 07, август, 2017, 08:23 »

Моите домати ги вързах по този метод и мога да кажа, че няма никакви сериозни проблеми. Важното е сезала да се прекарва под всеки лист. Вързването на панделка към тела позволява лесно да се притяга при поддаване от голямата тежест.

http://radikal.ru/video/tVj4URtGdDE

« Отговор #17 -: 07, август, 2017, 10:50 »
Знам, че темата е стара, но за мен сега е актуална. Тази година за първи път се дъня много с връзването на доматите ми и в оранжерията и на вън. За трета година ползвам машинка за връзване, но тази година я ползвах само нея, без чаршафени лентички изобщо и получих масово смъкване тип хармоника на стъблата на доматите. В оранжерията ги завивам с сезал и колче от електрод в основата, но и там няколко корена ми се свлекоха, като един се прекърши насредата. Дайте идеи за по ефективно и лесно връзване.
Опитах да сложа снимка, но все ми казва, че Папката за файлове е пълна, а намалих размера до 70к и не ще
При мен в оранжерията се получи увисване на растенията,нещо като"корем" на около 80 см. от почвата,защото имаха много плод,въпреки,че сезала минава покрай всяко листо. Сложих допълнително колове и към тях привързах стеблата на доматите в увисналата част,защото щяха да се прекършат. След като обрах първите 4 китки нагоре такъв проблем няма.

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #18 -: 07, август, 2017, 15:25 »
При мен в оранжерията се получи увисване на растенията,нещо като"корем" на около 80 см. от почвата,защото имаха много плод,въпреки,че сезала минава покрай всяко листо. Сложих допълнително колове и към тях привързах стеблата на доматите в увисналата част,защото щяха да се прекършат. След като обрах първите 4 китки нагоре такъв проблем няма.
Същия корем и по същата причина е и при мен, но лошото е, че стеблото се прекърши на няколко корена.
Ето линк към снимки. http://www.snimka.bg/?album;aid=956994#

« Последна редакция: 08, август, 2017, 18:54 от Вискяр »

« Отговор #19 -: 07, август, 2017, 16:24 »
Изпуснал си ги,зарежи машинката с лентите,по-сигурно е със сезал,който да минава на всяко междувъзлие. Видиш ли че прави корем взимаш мерки веднага,иначе ще се чупят.

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 08, август, 2017, 14:24 »
Изпуснал си ги,зарежи машинката с лентите,по-сигурно е със сезал,който да минава на всяко междувъзлие. Видиш ли че прави корем взимаш мерки веднага,иначе ще се чупят.
Така е тази година се изложих с връзването яко. За догодина ще си имам едно наум. Задължително с парцали ще връзвам, поне до втора китка и ще удължа колците, че са ми къси и падат и те защото малко ги забивам.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #21 -: 08, август, 2017, 19:00 »
Моите домати ги вързах по този метод и мога да кажа, че няма никакви сериозни проблеми. Важното е сезала да се прекарва под всеки лист. Вързването на панделка към тела позволява лесно да се притяга при поддаване от голямата тежест.

Това е най-правилният начин.
С една корекция - не е нужно да се мъчите да минава под всеки лист. Важно е, и задължително, да минава под всяка китка.
Така тежестта на наедрелите домати няма да създава проблем по-късно.

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 09, август, 2017, 01:16 »
Това е най-правилният начин.
С една корекция - не е нужно да се мъчите да минава под всеки лист. Важно е, и задължително, да минава под всяка китка.
Така тежестта на наедрелите домати няма да създава проблем по-късно.
Мисля, че това е разковничето, но до сега не съм имал толкова тежест на по горните китки и затова проблема не ми е изниквал масово. По скоро проблемите с белокрилка и маната са ми "замазвали" очите и не обръщах внимание на единия свлекъл се корен в сезона. сега ще ми е като обеца и точно това си мисля да правя, под китките да има някакво усукване или възел за да не се свличат стъблата когато наедреят доматите. Благодаря Ви за споделения опит и помощта Ви за откриването на решение на задачката ми.