Кръчма

Автоматично поливане в оранжерии и навън

alex

• 146
  • 0
  • градина
Re: Автоматично поливане в оранжерии и навън
« Отговор #60 -: 02, юни, 2016, 23:24 »
Здравейте,
До нас няма централен водопровод и никога не е имало, както и всички съседи на километри. Затова още дядо ми и баща ми са ползвали сондаж с набита тръба, около 50-60 години. В един момент преди две години водата изчезна и аз се принудих да платя за сондаж, защото нямах избор. Нямам и канализация. Проблема е, че така наречените сондьори не ти казват и проучват на кой метър има вода, а щом един път са дошли трябва да пробиват, колкото се може повече. За цената си прав, там някъде е. 550W e сондажната помпа, а хидрофорната за поливане е 1300W/такава имах от преди/, така че цената ще е по-висока, но не съм смятал, за мен на този етап важни са доматите, технологиите и удоволствието от това. :)
А относно това, което ви питах ако има теч, днес си реших проблема с това http://www.elimex.bg/product/101439/kit-k111-senzor-rele-za-technost.html Тествах го и ще го монтирам при първа възможност. Поздрави

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Хубаво , ама ето какво пише в описанието му :
. Релето включва при достигане на течност до сондата и изключва при спадане на нивото на течността под нея,
Аз си мисля че релето ти трябва точно обратното да прави . Да прекъсва захранването на помпата при достигане на вода до сондата и да бъде постоянно включено при липса на такава .Ако релето е  направено така ,че  да прекъсва веригата при включване , то тогава няма да имаш проблем.За всеки случай го огледай добре .

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #62 -: 03, юни, 2016, 09:08 »
Хубаво , ама ето какво пише в описанието му :
. Релето включва при достигане на течност до сондата и изключва при спадане на нивото на течността под нея,
Аз си мисля че релето ти трябва точно обратното да прави . Да прекъсва захранването на помпата при достигане на вода до сондата и да бъде постоянно включено при липса на такава .Ако релето е  направено така ,че  да прекъсва веригата при включване , то тогава няма да имаш проблем.За всеки случай го огледай добре .
Всичко си е както ми трябва, с електротехника се занимавам от 30 години. Изпробвах го с мултицет-а и всичко е точно. Между другото релето може да се върже, и по двата начина и да затваря и да отваря веригата при наличие на вода. Остава само да го монтирам и да се надявам, че тези 7A са реални на релето, защото мисля да включа и двете помпи към него. Другия вариант е срещу 1.90лв. да сменя релето с 20А. Лек ден!
« Последна редакция: 03, юни, 2016, 09:10 от alex »

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Така вече съм съгласен щом има възможност да се свързва и по двата начина .Ако искаш да не натоварваш релето то може да си поставиш по един автомат/контактор/ за всяка помпа, а релето само да подава ток към тях  да ги  включва и изключва .

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #64 -: 03, юни, 2016, 09:29 »
Така вече съм съгласен щом има възможност да се свързва и по двата начина .Ако искаш да не натоварваш релето то може да си поставиш по един автомат/контактор/ за всяка помпа, а релето само да подава ток към тях  да ги  включва и изключва .
Благодаря за идеята. Ще го видя как е като цена. Духалката ми е 2400W и с едно допълнително 16A реле на терморегулатора нямаше проблем.
« Последна редакция: 03, юни, 2016, 09:31 от alex »

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #65 -: 03, юни, 2016, 16:47 »
Ееее извинявам се за изразяването Сашо, реагирах първосигнално на написаното без да го обмисля и от мойта гледна точка (поливаме през зимните месеци януари и февруари расадите и салатите с вода от чешмите когато помпите са свалени, а е нужно мн. вода) и за това си плащаме разбира се.Това имах в предвид,че всичко се заплаща.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !