Кръчма

Автоматично поливане в оранжерии и навън

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Като че ли много не бива да се разчита на техниката .Един пример ще дам .На времето един колега си ходеше всяка вечер от града на село да затваря врата на курника с кокошките и сутрин ходи да я отваря . Верно 5-6 километра е селото от града . Накрая и той електронизира вратата с фотоклетка и като се стъмни моторче затваря вратата ,на сутринта като стане светло пък я отваря .И така почти цял месец ,докато един след обед към 5 часа се стъмни ,че имаше буря и дъжд ,вратата на курника се затворила и кокошките останали отвънка . През ноща лисицата им видяла сметката .
Та и тука май си трябва око да види и ръка да пипне за влажноста .

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Автоматично поливане в оранжерии и навън
« Отговор #31 -: 08, май, 2016, 23:13 »
Сашо, извинявай ако съм те засегнал с нещо, но не съм искал, просто ти казвах докъде стигнах и как осъзнах, че такова устройство е ненужно и даже вредно. Ще обясня защо мисля така.

Докато се наканя да ти отговоря и изчезна мнението ти, но ще ти отговоря все пак. От линка дето го писа имаше обяснение за почвената влажност и нейното значение за растенията. http://www.bioevibul.com/news.aspx?id=795

Отделно навсякъде където пише за нуждата от вода на растенията, дават нуждата за вода в зависимост от възрастта на растенията в %ППВ. Предполагам, че знаеш че ППВ(пределна почвена влагоемност) е биологичната влагоемност и 100% не означава 100% влажност.

Другото което е важно за една почва е нейната водопропускливост. Това е определящо за мокрото петно което се образува от капковото. От това зависи и къде ще трябва да е разположен и датчика. Ако е доста в страни ще трябва бая вода да накапе за да отчете. Ако пък е близо ще се намокри почти веднага и ще спре водата. Да не говорим и че дълбочината е от значение. Цялата агротехника се стреми да накара растението да направи по мощна коренова система. Колко мощен ще е корена при близко разположен датчик? В началото след разсаждането не се полива доста време. Това се прави с цел корена да се развие в дълбочина и така да не страда растението от временно засушаване.  Тоест нарочно растението се държи в малко по неблагоприятна среда за получаване на повече плюсове в последствие.

В началото те попитах дали е калибриран датчика. Оказа се че не е. Това означава, че дори да ти каже датчика - суха е земята - ти не си наясно колко вода трябва да вкараш в нея. Пак поливаш на око, само чакаш друг да ти каже ;) Да не говорим, че повечето растения сами си показват,че са жадни, само трябва да се научиш да ги разбираш.

Та при всички мои експерименти се научих как да познавам колко ми е суха земята и колко и кога да поливам. Така цялата електроника се обезмисли и си ползвам само пръста ;D  И уточнявам, че се  отнася само за моята земя, ако отида на друго място ... няма да е мога да кажа как и колко! Не и без няколко експеримента.

Всичко казано сега и преди в темата, не е с цел да те обидя или откажа, а само да не повтаряш моите грешки. Опита който придобих, ще ми позволи да се справя с напояването и на друго място със същия успех като в момента.

Колкото до лабораторията.. ми не е хич скъпа. Една празна саксия, найлонов плик и кантарче са нужни за да определиш ПВ, ППВ и нужното количество вода за постигане на оптималната ППВ.

С електрониката съм на ти от гимназията, а това беше преди..., абе от 1978г и не ми е проблем да направя всичко което поискам. В момента ремонтирам електрониката на колите, а тя е мноого ;D

Ако желаеш мога да ти обясня метода по подробно, а и съвсем добронамерено да обсъждаме напояването без да се засягаме.

« Последна редакция: 08, май, 2016, 23:17 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #32 -: 12, май, 2016, 14:51 »
Като че ли, въпросът ми не е за тази тема, но не виждам смисъл от нова тема в която
ще има 2 поста и нищо по вече. А и въпросът е обвързан с заглавието на темата.
Та да си дойда на въпроса.
След като разтворя 1 част водоразтворима тор в необходимото количество вода,
колко време този разтвор може да се съхранява в подходящ съд без да загуби хранителните
си качества? Или с други думи:
Когато след поливане ми остане някакво количество водоразтворима тор разтворена в вода,
след колко време вече ще бъде без предметно използването му  за наторяване.
Питанката ми е във връзка развитието на поливачката ми, но е още рано за разказване,
 защото ако не стане :-[

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

« Отговор #33 -: 12, май, 2016, 15:29 »
    Не е желателно да остава. Променя се. Някои минерали полепват по стените на съда други ферментират та.... не е добре. Разтваряй колкото ще изразходваш на един път.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #34 -: 12, май, 2016, 15:36 »
Нали има и течен? Той как си стои в тубата без да се разваля?

П.П. Пише да се джурка преди употреба. Значи и за течен ще трябва бъркалка.
« Последна редакция: 12, май, 2016, 15:38 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #35 -: 12, май, 2016, 16:05 »
    Течния не знам,не съм пробвал, но кристалните стават така.  Все пак ти добавяш вода и то...е не е дестилирана.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Такъв дъжд пере навънка , а вие за поливане сте се закъхарили .

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #37 -: 12, май, 2016, 19:44 »
Да го духат всички синоптици,за Видин го дадоха вчера оранжев код за порои,а то перфектно време топло чак сега привечер ръмна малко !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #38 -: 14, май, 2016, 08:00 »
След като разтворя 1 част водоразтворима тор в необходимото количество вода,
колко време този разтвор може да се съхранява в подходящ съд без да загуби хранителните
си качества? Или с други думи:
Когато след поливане ми остане някакво количество водоразтворима тор разтворена в вода,
след колко време вече ще бъде без предметно използването му  за наторяване.
Питанката ми е във връзка развитието на поливачката ми, но е още рано за разказване,
 защото ако не стане :-[
Не би трябвало да има срок. Ако не е указано нещо на опаковката.
Обичайно в тези торове има само неорганични вещества. Ако две неорганични вещества влизат в реакция помежду си, то това става много бързо - практически веднага.
Единствената реакция, за която се сещам, е, ако имаш някакъв сулфат в тора. Тогава, още едно ако - ако ползваш твърда вода, калция от водата ще се свърже със сулфатната група и ще получиш мътилка, и след време - утайка, от гипс: калциев сулфат.
Има и други възможности, но са по-скоро теоретични: ако имаш хлорид в тора, и сребро, живак или олово във водата, пак ще се получи утайка.
За да няма такива неща, обикновено се добавя - от производителя на тора, комплексообразовател. Той свързва възможните за утаяване елементи във водоразтворим комплекс и пречи за получаването на утайка.

По-вероятно е да има проблеми от водата. Ако водата съдържа органични вещества, има вероятност да се получи гел - който полепва по стените на съдовете, тръбите, пълнежа на филтъра.
Ферментация може да има само при наличие на органични вещества.
По отношение  на органичните вещества: кладенчовата вода е значително по-чиста спрямо вода от реки, язовири и други водоеми.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #39 -: 01, юни, 2016, 08:42 »
Здравейте,
Ще помоля за някаква идея, защото съм в постоянно притеснение при поливането на доматите.
Системата ми е следната:
От сондажа пълня в бидон от 500 литра, а от бидона с хидрофор и програматор поливам. В бидона имам два поплавъка, механичен за пълненето като тоалетните казанчета преди и автоматичен да изключи хидрофора ако свърши водата. Но когато го оставям да полива то постоянно се пълни.
Бидона ми стои в мазето на къщата и ако се получи пробив и не съм там ще стане нещо страшно.
Кажете как ако тръгне да се наводнява да се изключи захранването на сондажната помпа. Захранването ми също е в мазето. Благодаря
« Последна редакция: 01, юни, 2016, 08:46 от alex »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #40 -: 01, юни, 2016, 10:27 »
Има датчици за вода. Слагаш го под бидона и като се намокри.... Примерна схема. На мястото на R1 може да слож
иш миниатюрно реле което да управлява контактор. Електродите са заголен мостов кабел.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #41 -: 01, юни, 2016, 10:42 »
Има датчици за вода. Слагаш го под бидона и като се намокри.... Примерна схема. На мястото на R1 може да слож
иш миниатюрно реле което да управлява контактор. Електродите са заголен мостов кабел.

Благодаря за схемата. Ще ми разясниш ли само по-подробно за прекъсването на фазата на помпата, къде точно се връзва. За захранването на платката разбрах 3.3V, както и за мостовия кабел. Този изход за какво е?

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #42 -: 01, юни, 2016, 11:41 »
Чакай ето ти това. Релето прекъсва захранването на помпата. За да ти кажа къде да го свържеш ми трябва схемата на помпата.

Ето ти и обяснението кое как работи http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia158_9_spisak.htm

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #43 -: 01, юни, 2016, 11:56 »
Това вече идва по-трудно за изпълнение :) Идеята ми е просто да изключи захранването към таблото на помпата, за да не изпомпва повече вода. Дали с един предпазител за дефектнотокова защита няма да стане?
« Последна редакция: 01, юни, 2016, 11:58 от alex »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #44 -: 01, юни, 2016, 13:31 »
Това вече идва по-трудно за изпълнение :) Идеята ми е просто да изключи захранването към таблото на помпата, за да не изпомпва повече вода. Дали с един предпазител за дефектнотокова защита няма да стане?
Ще стане, ама ще се задейства едва когато наводни помпата.