Кръчма

Автоматично поливане в оранжерии и навън

kirily

• 9
  • 0
  • градина
Re: Автоматично поливане в оранжерии и навън
« Отговор #15 -: 04, май, 2016, 17:47 »
Правих някакви такива експерименти с гипсови блокчета с електроди

Аз също гипсирах мед в електроди преди време, но като взех да меря с уреда съпротивлението на полученото блокче, се оказа че 1-2 секунди след началото на измерването съпротивлението започва да се променя (не помня падаше или се качваше). Трябва го оставя минута-две и като започна да меря отново - отново тръгва от предишната стойност и отново се променя. Явно започват някакви промени в гипса и се променя проводимостта му.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #16 -: 04, май, 2016, 20:25 »
Ей за туй си е най добре да забучиш пръста. Хем влажността преценяваш, хем температурата...
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #17 -: 04, май, 2016, 21:24 »
Стига с тоя пръст бе, Иванов!
Кога не стигат силите за друго, се гледаме с пръст да свършим работата, ама не става то така...  ;D ;D ;D

петко б

• 458
  • 9
  • градина
Аз пък съм съгласен с език да пробвам вкажноста но в мокра оранжерия с кабелаци не влизам .

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #19 -: 04, май, 2016, 22:30 »
[qote]
Това е част от нещицата с които успях да си направя автоматично поливане на парничето
системката държи сметка за влажността на почвата, а не времето  от последното поливане.
Поздравления за автоматизацията
Евтините датчици има свойството да корозират. Причината за това е че като протича ток по време на измерването, започват електролизни процеси от солите в почвата. В резултат на това покритието върху "рогата" на датчика се скапва.
Този проблем може да се реши по два начина:
1. Използване на датчик със златно покритие. В интерес на истината, този на снимката силно прилича на такъв, но нито на сайта на erelements, нито на ITEAD studio пише че е позлатен. ..............................
-------------------------------------------
Здравей kirily,
Благодаря за профи..... коментара. Да започна с отговорите на поставените въпроси.
Сензора за почвена влажност е най обикновен- т.е. двуслойно фолиран гетинакс,без електроника върху него, който след седмица проби почти загуби медното си покритие. Тогава взех 1.5 кв.мм. плътен проводник 2х300мм.
които сгънах на две и калайдисах с по студен поялник и се получи 2 U-та които запоих на двете рамена на сензора
Получи се един сензор вместо 70мм. както е оригиналната дължина, 150мм. дължина.Заровил съм го на 120мм.
в почвата и  все още не е почернял калаят. А има и нещо друго, че когато електрониката не е върху сензора винаги
може да правиш експерименти, пък било то и със ламарина неръждавейка. Ако имаш притеснения относно хром, никел и други отрови, то корена с домати, чушки или краставици, до който е сензора изпращай при мен, НО
заедно с литър гроздова(е може и джанковица) и ще сме опитни зайчета.
Относно ОМРОН-чето то си е глуповатичко, има само два аналогови входа. Но със два таймера се опитвам да
накъся времето през което върху сензора има напрежение и като че ли се получава. Малко трудно се получи
но мисля, че вече работи така както искам. Остава да му сложа и два ярки светодиода, за да не ходя "като хапано пате" нагоре, надолу за да видя включило ли е или не е?
А относно златните сензори, по нашия край има поговорка:
ТО, бива, бива ама бивол за курбан не бива.
Ти представяш ли си, какво би станало ако взема две пиндари ф 40мм. и ги заровя в парника и моята ДУЛЦИНЕЯ
разбере....................какво би станало .......малко по късно.
Понеже гледам, че се нанизаха два поста докато писах, ще се опитам да отговоря и на тях. На времето когато
ходихме и на стаж, един колега доста по голям от нас хлапетата,бяхме 4-5 накокорчени пубери,като че ли цялата
електротехника и електроника сме я измислили ние, ни попита :
А бе момчета, ако искате да работите в тази бригада трябва да ми отговорите на една гатанка:
Двама братя живеели на двата хълма на едно село и обикновено си разговаряли с по силен глас.
Един ден единият брат се провикнал. Бате, прати твоя, че моя не става, а жената с пръст не дава.
И въпроса е, какво е искал малкият брат. Но в интерес на истината никой не позна.
Искал е Фазомер(все пак щяхме да ставаме електротехници).
Хайде стига глупости съм писал. Все пак благодаря за интереса от Ваша страна към темата.
Мислех си, че ще изпадна в неловко положение с тази тема, към която няма интерес, но явно съм сгрешил.
Все пак съм от едно поколение, което ни си разрешаваше и все още не си разрешава(въпреки че останахме,
мале, колко малко останахме :'( :( :(   ) да ръси мозъци безотговорно и некомпететно.
Прощавайте, за минорното настроение в края на поста, но сигурно на всеки му се случват такива емоционални
издънки.
ЛЕКА НОЩ
Хей Петко и със език може, ама не дай си боже!!!!!!!
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #20 -: 04, май, 2016, 23:10 »
Сашо, не се коси. Просто нещата са различни и не навсякъде стават. Примерно при мен не се получиха. Моята земя е много глинеста и не можах да накарам сензора да отчете когато се е напоила достатъчно и да спре водата, а като отчете че е за поливка тя вече се е спекла. Може би при рохка песъчлива почва е добър този метод, но ... И да ти кажа, от многото проби и опити накрая минах на друг вариант. Просто четох доста и правих някакви сметки ( без кръчмар) и почнах на друг отчет. Сметнах си горе долу колко вода хаби едно растение на ден, умножавам по броя на растенията, събирам и набраната продукция за деня и поливам с толкова вода. Поливам с ежедневни тънки поливки и при моята глина се получава идеално. От време на време боцкам с пръсти правя или не правя коригираща поливка.

От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #21 -: 04, май, 2016, 23:55 »
Момчета, не се ядосвайте! :)
От над 25 годишната ми работа с хора от всякакъв вид съм разбрал едно - без настроение и човешко отношение работата не спори, ама никак! Пък и фащам малко от темата, та Ви чета с интерес.  ;)
Спокойна нощ на всички!

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #22 -: 05, май, 2016, 00:40 »
Сашо, не се коси. Просто нещата са различни и не навсякъде стават. Примерно при мен не се получиха. Моята земя е много глинеста и не ........
Иванов, не съм от тези хора които се ядосват заради другите. Зная много отдавна,че не бива.........заради другите.
Исках да споделя с другите до къде  съм я докарал. Тоя сърбеж ми е от миналата година и когато за първи път
се замислих на тая тема, първо погледнах из интернет какво правят ГОЛЕМИТЕ. Останах изненадан когато видях
фирми-гиганти  като ГАРДЕНА и др. да правят времеви програматори и сензори за дъжд. Но това си намери
обяснението когато започнах настройките за първи път. Не може да произвеждаш стотици хиляди бройки и
на всяка закупена бройка да изпращаш настройчик, да настройва едно нищо което струва 200-300 лв. поне два дни. Но "за собствена консумация" бива, при условие че веднъж настроено то не се променя, а и като нещо ново
иска да го огледаш като млада булка ОТВРЕД.
Момчета, не се ядосвайте! :)
От над 25 годишната ми работа с хора от всякакъв вид съм разбрал едно - без настроение и човешко отношение работата не спори, ама никак! Пък и фащам малко от темата, та Ви чета с интерес.  ;)
Спокойна нощ на всички!
ГОГО, не се ядосваме. Един древен е казал, че в спора се стига до истината.
П.П. Иванов, забравих(но то ми е простено, на тези години), ако решиш да правиш проби отново, първо си подсигури стабилизирани захранвания. Не може да ползваш стари зареждачки от GSM-ми защото при тях
напрежението обикновено е от 4.7 до 8 волта. зависи от товара
Христо Смирненски

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #23 -: 05, май, 2016, 14:08 »
Но "за собствена консумация" бива, при условие че веднъж настроено то не се променя, а и като нещо ново
иска да го огледаш като млада булка ОТВРЕД.

Сашо, не мисля че си много прав по отношение на постоянността на настройките. Не съм го експериментирал (тъй като не съм стигнал до реализацията на този проект), но предполагам че проводимостта на почвата ще се променя и при наторяване. А колкото до по-трайните сензори, не са чак толкова скъпи, тъй като не са златни, а само тънко позлатени... И би трябвало да изкарат много време, освен ако не ги одереш в някой камък.

Ето линк: http://www.ebay.com/itm/Soil-Moisture-Sensor-with-Analog-Sensor-Cable-for-Arduino-Immersion-Gold-/181594840243?hash=item2a47e55cb3:g:IbsAAOSwofxUb1ln

Има и една фирма за платки в Пловдив - Селектра ПСБ. Те правят никел-злато покритие на платки, което също трябва да свърши работа. Според калкулатора на сайта им, една платка 120х100мм (на която според мен можеш  да събереш 4 сензора) струва 25.20 лв. при използване на защитна маска и фрезоване, и срок на изпълнение 20 работни дни. Сайта им не се обновява редовно, така че калкулатора може и да не е много актуален, но едва ли ще стане по-скъпо от 50 лв с доставката...

Има едни други сензори, които са доста подобрена версия на варианта електроди в гипс. Дори са патентовани, на доста по-скъпи. Преди 2-3 години като ги намерих бяха от порядъка на $55-$60 без доставката. Сега намерих нещо което е много близко на външен вид, но като че ли не е на същия производител и е за $35-$40. Ето тук линк към Амазон-а: http://www.amazon.com/Watermark-Soil-Moisture-Sensor-Cable/dp/B00IAWEHSQ

По спомени тук електродите са в пясък или нещо подобно, а гипса служи като филтър за солите в почвата. Драма обаче има и тук, тъй като за достоверни данни явно периодично трябва да се сменя филтъра, защото като попаднах на това нещо (преди 2-3 години) видях че продаваха и филтърчета.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #24 -: 05, май, 2016, 22:35 »
но предполагам че проводимостта на почвата ще се променя и при наторяване.
Електропроводимостта на почвата зависи от страшно много фактори.
Един от тях е температурата.

Набързо и неизчерпателно:
http://shu.bg/tadmin/upload/storage/1651.pdf
http://www.engineering-review.bg/bg/konduktometri/2/1458/
http://simpleidea.org/степен-на-електролитна-дисоциация-ел/

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #25 -: 06, май, 2016, 00:59 »
Електропроводимостта на почвата зависи от страшно много фактори.
Един от тях е температурата.

Набързо и неизчерпателно:
http://shu.bg/tadmin/upload/storage/1651.pdf
http://www.engineering-review.bg/bg/konduktometri/2/1458/
http://simpleidea.org/степен-на-електролитна-дисоциация-ел/

По принцип си прав. Аз също набързо погледнах линковете и видях че те касаят електролити. А ние сме далеко от електролита. Но не това е основното нещо което ме кара да си позволя да не съм докрай съгласен с теб специално за нашия случай:
1. Мисля че поради количеството пръст системата ще е доста инертна температурно.
2. Като цяло, според мен измерването на влажността през деня е безсмислено, поне от гледна точка на това че няма да тръгнеш да поливаш в най-големите жеги.
3. При относително еднакви температури през деня, температурите през нощта ще бъдат относително еднакви. А поради точка 1, при някакво застудяване/затопляне на температурата навън в рамките на 24 часа, в пръстта няма да се промени със същите темпове. Изключение е като падне дъжд, но тогава контролера така или иначе няма да се включи.
4. Вдигането на температурата повишава проводимостта, но пък и води до по-интензивни изпарения (следователно и изсъхване на почвата), което пък води до по-бързо задействане на автоматиката.
5. Аз лично, въпреки че ще си направя автоматиката за поливане, няма да я оставя цяло лято да се самоуправлява, преди всичко поради липсата на вяра в датчиците. И мисля че всеки нормално мислещ човек ще постъпи по този начин. Ще си позволя да използвам стара руска поговорка: "Доверяй, но проверяй". Просто автоматиката ще ми бъде дългата ръка която ще включи нощем последователно няколко кръга капково, докато аз ще си спя. Ще бъда относително спокоен че дори да ми се наложи 2-3 дни да отсъствам, растенията няма да се удавят защото ги поливаме и аз и господ, или пък са изсъхнали защото помпата по една или друга причина не се е включила. Но лятото в жегите, като съм си при растенията, няма да пропусна да проверя каква е влажността...

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #26 -: 06, май, 2016, 09:59 »
Напротив. Соли (химически вещества) във вода, са все електролити. Независимо дали са в колба в лабораторията или в почвата в градина.
Температурата в почвата е постоянна чак на около два метра дълбочина. В горните 30 см, които са най-съществени за хранене на растенията, температурата е динамична - покачва се след изгрева и се понижава след залеза.
Колокото по-близо до повърхността, толкова по-големи са денонощните разлики.
« Последна редакция: 06, май, 2016, 10:04 от Вискяр »

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #27 -: 06, май, 2016, 12:12 »
Напротив. Соли (химически вещества) във вода, са все електролити. Независимо дали са в колба в лабораторията или в почвата в градина.
Температурата в почвата е постоянна чак на около два метра дълбочина. В горните 30 см, които са най-съществени за хранене на растенията, температурата е динамична - покачва се след изгрева и се понижава след залеза.
Колокото по-близо до повърхността, толкова по-големи са денонощните разлики.

По определение електролита вода, с разтворени в нея соли, киселини и основи. Но при нас не мисля че е редно да се нарича електролит, защото нашия случай е смесени почва с вода, в която вода са разтворени и соли, което силно променя ситуацията. Вярно е има свойства на електролит заради разтвора на вещества във вода, но заради почвата следва да се държи по-различно от типичен електролит.

За температурата си прав, но забележи че съм написал "При относително еднакви температури през деня, температурите през нощта ще бъдат относително еднакви". Вчера е било жега и в 22 часа температурата на пръстта е Х градуса. Днес времето е същото, следователно температурата в 22 часа ще бъде пак около Х градуса, +/- градус-два заради разликите в дневните температури. Наблюдението на леглото ми за разсад го доказва. При относително еднакви дневни температури, относително по едно и също време се включваше отоплението.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #28 -: 08, май, 2016, 12:37 »
Понеже много съм скаран с Химията, искам да преместя темата в друго посока.
Тези дни се опитвам да установя границата за мокро и границата за сухо.С което ще кажа на моята
поливачка: Сега поливай. А сега спри да поливаш. Ще кача 3 снимки на част от доматите ми в по близък план и дано хората със опит преценят,дали са добре напоени или им е много.

Притеснява ме, че сутрин когато вляза в парника, по периферията на листата на доматите има много вода.
Баткото беше писал някъде из темите за тази вода(роса), но не успях да намеря къде беше.
Ще съм му благодарен, ако напише още един път за такива като мен "завеяни" ;) или даде линк за да прочета.

« Последна редакция: 08, май, 2016, 13:49 от sasho41 »
Христо Смирненски

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #29 -: 08, май, 2016, 14:10 »
Баткото казва, че е гутация. По този начин домата се отървава от излишната вода.  Според мен зависи дали имаш и по найлона капки. Ако имаш е роса, ако ли не - гутация.
С тези експерименти преди години ги удавих. Няма електрически начин да познаеш колко е водата.

Мериш тегловно тегловно лабораторно и виждаш колко ти е влажността. Някъде бях писал тук как става и ако трябва ще повторя.
« Последна редакция: 08, май, 2016, 14:19 от ivanovbg »