Кръчма

Автоматично поливане в оранжерии и навън

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
http://erelement.com/sensors/moisture-sensor
Това е част от нещицата с които успях да си направя автоматично поливане на парничето
системката държи сметка за влажността на почвата, а не времето  от последното поливане.

Като изпълнителен елемент накрая, ползвам едно програмируемо реле на ОМРОН(нали съм си ПЛЮШКИН)
същото може да се замени и с платка "АРДУИНО мини" която с директен внос от Китай струва около25-26 лв.,
тя може да управлява минимум 4 независими кръга като всеки се управлява независимо от другите.
С други думи за 100-120 лв. и "Направи си сам" можеш да напояваш "Когато трябва и колкото трябва" 4 различни култури или 4 участъка.

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
Re: Автоматично поливане в оранжерии и навън
« Отговор #1 -: 27, април, 2016, 22:05 »
 ;D ;D ;D Бравоо,но жена и то зеленчукарка видях само завързал домат,който добре изглежда,кое как показва колко му е достатъчно че ме замисли ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 28, април, 2016, 09:18 »

системката държи сметка за влажността на почвата, а не времето  от последното поливане.

Така трябва да бъде.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 28, април, 2016, 23:14 »
Страхотен замисъл и много добре направено ! Поздравления !

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #4 -: 29, април, 2016, 06:38 »
Страхотен замисъл и много добре направено ! Поздравления !
Благодаря,въпреки че нищо ново под слънцето. А колкото до направата, то си е една "времянка" за проба,
която обикновено остава за постоянно. Поне при мен се получава Винаги така ;)
 " Страхотният замисъл" е един низ от случайности:
Случайно попадаш в китайския сайт, случайно попадаш на страницата и т.н. и т.н.
Христо Смирненски

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #5 -: 29, април, 2016, 07:17 »
Kak калибрираш датчика?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #6 -: 29, април, 2016, 11:17 »
Kak калибрираш датчика?
Някой, на мой въпрос как да позная кога е сухо и кога полято, ми отговори следното:
Когато стиснеш една шепа пръст и при отпускане остане на буца е мокро.
А ако се пръсне(разсипе) е сухо. И това ми беше базата за сравнение.
Системката за контрол има възможност да контролира два вида сигнали.
цифров - напрежението е или 0 или 5в.,Този сигнал е контрол на резервоари и цистерни.
аналогов- напрежението е от 0 до 5в.- функция от количеството вода.
С две думи цифровият сигнал, когато е мокро е 0в., а когато изсъхне става 5в. скокообразно.
аналоговият когато е мокро е около 0.2-0.3в., след спиране на поливането, той започва да
нараства(примерно 0.250 в.) на вторият ден и така нататък. Решаваш че 0.6в. е добре за да почне да полива
и 0.2в. да изключи поливането. Важно е и състава на почвата, при друга почва е възможно други стойности.
Дано съм обяснил разбрано.Обикновено тази дейност не ми се отдава. Въпреки това ако има неясноти питай.
П.П. И след това следва донастройка на стойностите

« Последна редакция: 29, април, 2016, 11:20 от sasho41 »
Христо Смирненски

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 29, април, 2016, 11:26 »
При мен вече трета година поливането става с програматор по дни. И ако поливането в оранжерията е по придвидимо, примерно сложил съм го да полива събота, после примерно, четвъртък или петък, то навън нещата не са много удачни. Идеята е, че ще бъде безмислено да полива в петък, ако четвъртък е валяло и ако не си там да го спреш. Има датчици за дъжд, но към моя програматор не подлежат на връзване.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #8 -: 29, април, 2016, 12:49 »
Идеята ми беше да е в % и да са точни. Иначе другото е ясно. Мерси.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #9 -: 29, април, 2016, 14:09 »
Идеята ми беше да е в % и да са точни. Иначе другото е ясно. Мерси.
Ако искаш да измерваш в % и да са точни, тогава вземаш един лабораторно освидетелстван влагомер
и когато той покаже 20% влага(или10%,30%) поглеждаш колко волта показва сензорът и го записваш
в паметта на програмируемото реле или Ардуиното и то(релето) ще изпълнява това което се МУ казал.
В другата граница решаваш до кога да поливаш-70%-80%-90% и записваш другата стойност във волтове.
И когато запишеш в паметта че "ако напрежението е по малко или равно на ХХХ тогава изключи", или
"ако напрежението е по голямо или равно на УУУ тогава включи". С релето на OMRON точностите са по груби защото
там  точноста е 1/255, а при ARDUINO UNO и др. подобни мини контролери точноста е 1/1024, което е с няколко порядъка по точно.
Имай предвид, че при тези програмируеми релета и мини контролери  не са със нашенската логика........"Абе то и така може"
На Алекс ще отговоря след празниците :-[ :-[ :-[ с няколко линка
Христо Смирненски

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #10 -: 29, април, 2016, 15:30 »
http://www.banggood.com/5V-8-Channel-Relay-Module-Board-For-Arduino-PIC-AVR-DSP-ARM-p-74110.html
Това е мини контролерчето, има 8 аналогови входа с точност 1/1024 на  цена от $3.79 за 1 бр. и безплатна
доставка до България.
http://www.banggood.com/5V-8-Channel-Relay-Module-Board-For-Arduino-PIC-AVR-DSP-ARM-p-74110.html
това е платката със релетата 8 бр. релета 250в. 10А. на цена $5.99 за една платка.
Отделно има 14 вх/изхода, назначаеми програмно като входове или изходи, които са цифрови т.е. с 2 състояния
вкл./изкл. Те управляват платката релета. Ще ти трябва и едино захранващо блокче DC 5в. 2-3А. с цена от $5-8
И най важното е някой да напише и софтуера. Ако се вземе и една безжична комуникация с минимум 50м. обхват
тогава на компютъра си ще имаш информация в реално време- температура,влага,почвенна влага и т.н.
Христо Смирненски

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 29, април, 2016, 15:53 »
Правих някакви такива експерименти с гипсови блокчета с електроди. Моята почва е толкова глинеста, че все си става на топка,да не говорим, че много бързо показва, че е много мокра щото се разлива доста настрана. Засега си карам с реле за време и водомер. Релето за време е за да не забравя да завъртя кранчето. Една година така видях че сънм го забравил чак след 2 дни. Ква кал беше станало.... :) Обикновено поливам вечер от чешмата и съм си в къщи. Иначе от бидон за да е по топла водичката, а и торчето разтварям в него.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #12 -: 29, април, 2016, 16:06 »
Правих някакви такива експерименти с гипсови блокчета с електроди. Моята почва е толкова глинеста, че все си става на топка,да не говорим, че много бързо показва, че е много мокра щото се разлива доста настрана. Засега си карам с реле за време и водомер. Релето за време е за да не забравя да завъртя кранчето. Една година така видях че сънм го забравил чак след 2 дни. Ква кал беше станало.... :) Обикновено поливам вечер от чешмата и съм си в къщи. Иначе от бидон за да е по топла водичката, а и торчето разтварям в него.
Най важното за всеки от нас е да е доволен от това което е сътворил, а останалото е БОЖА РАБОТА.
ХУБАВИ ПРАЗНИЦИ
Христо Смирненски

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #13 -: 29, април, 2016, 19:14 »
;D ;D ;D Бравоо,но жена и то зеленчукарка видях само завързал домат,който добре изглежда,кое как показва колко му е достатъчно че ме замисли ;D
Мисля си, че със диалога който направихме с Иванов и Алекс, трябва това което ме попита да ти се е изяснило.
А доматите, те са си суетни, гледат да се вредят на снимките ;D ;D ;D
Христо Смирненски

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 04, май, 2016, 17:43 »
[qote]
Това е част от нещицата с които успях да си направя автоматично поливане на парничето

[/quote]

Поздравления за автоматизацията

Аз от доста време се кумя като грък на ср.не за такова нещо и съм отделил доста време в изследване на методите за исмерване на влажността, та да кажа къде може да има проблеми в този вариант.

Евтините датчици има свойството да корозират. Причината за това е че като протича ток по време на измерването, започват електролизни процеси от солите в почвата. В резултат на това покритието върху "рогата" на датчика се скапва.

Този проблем може да се реши по два начина:
1. Използване на датчик със златно покритие. В интерес на истината, този на снимката силно прилича на такъв, но нито на сайта на erelements, нито на ITEAD studio пише че е позлатен.
2. Обръщане на посоката на тока при всяко измерване. По този начин до известна степен се обръща посоката на електролизата. Но тогава свързването на самия датчик става малко по-шантаво, почти съм сигурен че задължително трябва да го направиш с микроконтролер и може би - да използваш малко по-прост датчик. Без електроника по него, за да не прецакаш електрониката. Ако някой прояви интерес, мога да нарисувам една схема как може да стане номера с обръщането на поляритета.

Това за датчика без електроника не го твърдя със сигурност, защото имам наличен датчик без електроника. Поръчал съм от братския Китай от 2-3 варианта с електроника, но все още не са ми дошли. Като дойдат ще ги разгледам да видя може ли да се използват в схема с обръщане на поляритета.

Другото препоръчително нещо (без значение дали ще използваш вариант 1 или 2), е да пускаш напрежение САМО КОГАТО МЕРИШ. Което незнам дали можеш да направиш с Омрон-а.