Кръчма

Дали е липса на магнезий?

ivanovbg

• 815
  • 10
Дали е липса на магнезий?
« -: 19, април, 2016, 21:07 »
Интересен проблем. И трите лехи са еднакви. Отдоли пласт слама около 10см, 3-5 см оборска тор и отгоре си е земята. След поливане и подхранване с амониева селитра и троен суперфосфат - и от двете по 2 грама на растение разтворено в литър вода и полято се получи следното с единия ред. Кои повече, кои по малко, но като цяло е засегнат само този ред. Реда е със Сандра и Тести Гриин. Другите два повечето са корнишони и по някой корен Сандра и Тести но нямат никакъв проблем.

Завивам ги всяка вечер с агривело, че нощем е около 5-8 градуса. Да ги торя ли с магнезий и желязо или да изчакам? Тоако тези два дни измръзнат едва ли ще е от значение, но да питам все пак :)

Третия ред не съм го снимал, но той е още по зелен.
« Последна редакция: 19, април, 2016, 21:10 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Дали е липса на магнезий?
« Отговор #1 -: 20, април, 2016, 08:34 »
Оquote author=ivanovbg link=topic=1405.msg8859#msg8859 date=1461089279]
 Отдоли пласт слама около 10см, 3-5 см оборска тор и отгоре си е земята. След поливане и подхранване с амониева селитра и троен суперфосфат - и от двете по 2 грама на растение разтворено в литър вода и полято
[/quote]
Защо слама?
Защо селитра и фосфат?
Оборската тор прегоряла ли е?

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #2 -: 20, април, 2016, 11:04 »
Тройния суперфосфат е само и единствено за основно торене през есента,докато е малко краставичното растение иска азот,като започне да плододава иска калии и малко магнезии.Има бързо растворими торове с нужното количество фосфор ако ти е било да го приложиш точно него.Възможно е растението да не си намира това което му трябва,най лесно е с 20-20-20,(най доброто е Хортигроу)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #3 -: 20, април, 2016, 13:33 »
Забелязвам че никой не пише за NPK-15-15-15...Защо?Не е добър или просто от практиката сте свикнали и изпробвали другите съотношения?При нас само това се намира ,а от другите разфасовки в нета са само големи количества и е доста нерентабилно за мен да поръчвам.Та, мога ли да наторя с NPK-15-15-15?

Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #4 -: 20, април, 2016, 15:27 »
Слама сложих за да изолирам малко земята. Където нямам слама почвата е 7-8 градуса, а където съм я изолирал със слама е 13-15. Същото сложих на доматите и те нямат проблеми. Торта е прегоряла и растенията нямаха никакъв проблем докато не полях с торта. Ако са живи, като се затопли петък събота ще им сложа 20х20х20
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #5 -: 20, април, 2016, 19:18 »
Няма никакъв проблем да е 15-15-15 ще свърши същата работа като 20-20-20.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #6 -: 20, април, 2016, 21:49 »
Тройния суперфосфат е само и единствено за основно торене през есента,докато е малко краставичното растение иска азот,като започне да плододава иска калии и малко магнезии.Има бързо растворими торове с нужното количество фосфор ако ти е било да го приложиш точно него.Възможно е растението да не си намира това което му трябва,най лесно е с 20-20-20,(най доброто е Хортигроу)

Доста пъти съм пускал по 10 кг на дка. разтворен и доста пъти прецеден троен суперфосфат .Малко се забавя като действие но после става много добре и си действа почти до края .

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #7 -: 20, април, 2016, 22:11 »
Есента не бях слагал фосфат, защото бях насадил спанак и затова сега. Веднъж при оформянето на лехите, около седмица преди засаждането и сега. Интересно ми е защо само този ред. Всичко е еднакво и по равно с другите. Май грешката ми е , че не сложих 20/20/20 като правих лехите, а разчитах на естествената тор само. Дали не е пък от оросителя? Това в легена е фонтанче на слънчева батерия и като грейне слънцето почва да работи.  Уж да овлажнява въздуха, но не мога да постигна над 70% ако не лисна малко вода по земята. Това китайското за мъглуване още не съм го монтирал, но все не остава време.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #8 -: 20, април, 2016, 22:21 »
Няма начин тройния суперфосфат да подейства толкова бързо .При излишък на фосфор се получава дефицит на мед и цинк .

« Отговор #9 -: 21, април, 2016, 06:09 »
   Иванов, ако не спреш да ги давиш може и да си "заминат" и....ще започнат от Сандрата...
   2 гр. NPK и малко оборска тор на корен изкарват домати на 4 китки до узряване без друго подхранване, твоите нямат по два листа още..
   Моята оранжерия е дренирана и покрита от есента. Февруари разсадих  8 Сандри и 8 Тимора в бразда с добре разбъркана тор и пръст почти суха. Разсада беше в кофички с торф  та преди разсаждане ги намокрих добре и  след разсаждане полях около корена и то по малко. Времето беше друго но само от тази влага започнаха да се просмукват корените и да  загиват а беше много здрав и мощен разсад. Успоредно на реда, на 10-15 см. от корените направих по-дълбока вада  която помогна да се дръпне влагата и да се стоплят корените но почти половината загинаха и то главно Сандрите.
    Краставици,домати, чушки,салати, всичко е в една оранжерия, без оросяване без други екстри. Краставиците ги опитвам от началото на месеца, чушките цъфтят ,доматите ...и те цъфтят на...5 китка и..за туршия вече стават и..не са подхранвани с нищо.

« Отговор #10 -: 21, април, 2016, 07:24 »
Забелязвам че никой не пише за NPK-15-15-15...Защо?Не е добър или просто от практиката сте свикнали и изпробвали другите съотношения?При нас само това се намира ,а от другите разфасовки в нета са само големи количества и е доста нерентабилно за мен да поръчвам.Та, мога ли да наторя с NPK-15-15-15?
    Да. Добър си е и си важи за предсеитбено торене. Нуждата от NPK за повечето зеленчуци е 5-3-5  но усвоимоста не е 100% както и скоростта на усвояване. Целта на предсеитбеното торене е да се внесат основното количество тор което се усвоява по бавно но по продължително време. Растението в началото няма нужда от много храна а в последствие нуждите се регулират с подхранванията.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #11 -: 21, април, 2016, 08:57 »
Поlивката ми беше от един буркан хладка чиста вода и един  с торовия разтвор.
При теб явно е топло. Днес беше 0 градуса и яка слана. Под агривелото 4. Отворих ги и ги оставих, че няма кой да ги отвори като се стопли. Довечера ще броя жертвите.
« Последна редакция: 21, април, 2016, 09:56 от ivanovbg »

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #12 -: 21, април, 2016, 09:16 »
Благодаря ви и Мило и Батко,отново ми дадохте яснота, чакана отдавана... :-* и друг път съм питала но ми се е затривал нейде назад въпроса....  ;)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 21, април, 2016, 11:04 »
Интересно ми е защо само този ред. Всичко е еднакво и по равно с другите. Май грешката ми е
След като има разлика в растежа, явно има разлика в условията. За теб всичко е еднакво, но не и за растенията.
Краставицата трудно понася хладна почва.
При наличие на 3-5 см оборска тор е безсмислено внасянето на каквато и да било друга храна. До поне 50 см растеж.

Много торене е по-вредно от никакво торене.

Особено в началните фази на растеж. Престанете да се правите на добри мами.
След като садиш краставици толкова рано, при твоя климат, би трябвало да си им осигурил топлина - не виждам тунели, които биха осигурили и задържали топлина нощем.

Оборската тор размесена ли е с почвата? Или е на слой?

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #14 -: 21, април, 2016, 12:12 »
Отстрани бялото е агривело което го мятам върху измислената конструкция от щайги и пръчки. Вчера и днес беше допълнително с найлон отгоре. Сутринта излязох към 7,30 и не изглеждаха засегнати от сланата. Отвън на оранжерията си беше заледен найлона. Отворих ги и заминахме с жената на София. Като се върна ако са живи ще снимам пак. На третия ред дето не съм го снимал имам и зародиши на краставички и няма следа от пожълтяване. Показваше 4 градуса под агривелото и 0 отвън.