Кръчма

Цветни уловки за оранжерията

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
Цветни уловки за оранжерията
« -: 25, февруари, 2016, 15:51 »
Ползвате ли цветни уловки-жълти,сини и бели?Уверението на специалистите е за добра превенция на вредителите,а освен това се намалявали пръсканията и освен това винаги навреме научаваш кой гостува в оранжерията ти! ;D ;D ;D Миналата година ми пратиха само жълти уловки.Ходих във всички агро магазини в Русе,но никъде не ги предлагат,защото били скъпи.Някой находчиви хора ми казаха,че се купува бавно съхнещо лепило и цветни гланцови блокчета и се получавали уловки,но на по малка цена.Ако някой има опит в тяхното използване да сподели.

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Цветни уловки за оранжерията
« Отговор #1 -: 25, февруари, 2016, 15:54 »
Не знам дали тези за мухите са подходящи. Малко по кафяви са, но са 50 ст.

И няколко рецепти за незасъхващо лепило:
1. 150г колофон и 10г рициново масло се поставят в желязно или порцеланово блюдо, което от своя страна се потапя в тенджера с гореща вода. Съдът с водата се загрява, докато сместа се втечни. Към стопената маса се прибавя половин лъжичка мед и се разбърква. С получената смес с помощта на четка се намазват ленти от плътна хартия.
2.  55г ситно стрит колофон се смесва с 15г памучно масло, 5г глицерин и 10г машинно масло.
3.  60г гъст боров терпентин, 12г ленено масло, 12г минерално масло и 1 лъжичка мед.
4.  25г стрит на ситно колофон, 17г рициново масло и 8г глицерин.

С една от получената смес с помощта на четка се намазва цветна хартия.
« Последна редакция: 25, февруари, 2016, 16:00 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 25, февруари, 2016, 22:11 »
Иванов,гледам,че сме предизвикали голям интерес с уловките за оранжерия! ;D ;D ;D ; Ще се възползвам от рецептите,бъди сигурен!

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #3 -: 25, февруари, 2016, 22:29 »
Според мен тези в които има мед не трябва да се ползват в градините.Ще налепят пчелите. Предполагам се ползва за мухи и оси. То основното в рецептите е колофон и някакво масло.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 25, февруари, 2016, 22:33 »
Не знам дали тези за мухите са подходящи. Малко по кафяви са, но са 50 ст.

Освен лепливата съставка, важни са цвета и други добавки.
Всяка гад се привлича от различни неща.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #5 -: 25, февруари, 2016, 22:48 »
Прав си, ама като не ги знаем и не знам откъде да ги вземем... А пък няма да седна да доя лисни въшки за феромони :P
Могат да се пробват рецептите и както каза колежката - на цветни листа от блокчетата.

Лятото докато бяхме на морето бяхме забравили един срязан домат. Като се върнахме беше бъкан с винарки. На лентите за мухи нямаше нито една ??? И паяци, оси на тези ленти не съм виждал, а ги има и уж храна за тях има. Една си виси отвън пред входната врата.

ники

• 7
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 01, юни, 2017, 01:25 »
Здравейте. Миналата година имах големи проблеми в парника а и отвън с Тута абсолута и миниращ молец. Чета, че борбата само с препарати е малко ефикасна и реших да пробвам с уловки. Само че не намерих в нета феромони или по-точно цена, за да видя има ли  финансов смисъл да купувам. Днес набързо спретнах 2 UV капана. Пълнят се с нещо, но утре сутринта ще го гледам какво е. Някъде четох, че по-добър ефект се постига с мигаща с определена честота светлина, но не пишеше каква е. Ще се радвам на помощ по въпроса.

ники

• 7
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 01, юни, 2017, 08:00 »
Това е капана:

Това е резултата от нощния улов:

Очаквах доста повече. Ще наблюдавам дали ще има ефект.

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #8 -: 01, юни, 2017, 20:30 »
Тута абсолюта е мин. молец,има също миниращи мухи които нападат само листата на доматеното растение,плодовете не.Без пръскане само с уловки няма да стане.Феромоновите уловки са за да се прецени плътноста на нападение,иначе си трябва растителна защита.Нимазал или Афърм ще свършат работа,те убиват ларвата, а възрастното си лети и е безполезно.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ники

• 7
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 03, юни, 2017, 09:14 »
    При цени на Афърм, Волиам тарго към 60лв и Алтакор 100лв по-добре да се откажа от доматите и да мина на коприва. За по-големите производители може и да става но за домашни нужди е безмислено. Не намирам в нета по-малки разфасовки поне за проба.
    Тази година и догодина ще пробвам с различни други действия - почистване на остатъци, разделяне на реколти до 4 китка и т.н. както е описано. Следващата година ще сложа и мрежа на вратите на парника.
    Светлинните уловки ми излизат евтино - на времето съм купувал разни неща. Между другото масовото им прилагане давало ефект - четох го в едно научно изследване. При феромонните уловки има минимално разстояние, но светлинните ако искаш може да си ги сложиш и през метър.
    Ако не проработи - направо се отказвам. Миналата година в края на сезона беше пълен погром.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #10 -: 03, юни, 2017, 13:21 »
Кораген има малки опаковки .Той е най добър от теб избтоените.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #11 -: 11, юни, 2017, 22:30 »
Афърм
От Синджента са се уляли този път!  ???
Цитат
С цел опазване пчелите и другите опрашители, следва те да се затварят непосредствено преди употреба и да се пускат след 2 дни
Как се затварят пчели за 2 дена?
А другите опрашители кой и как ще затвори?!?