Кръчма

Как да направим пещ за печене - градина.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Как да си направим пещ за печене на вкусни гозби в една градина?
По препоръка  на главния кръчмар откривам тема за направа на пещ, нещо необходимо за всяко домакинство и градина. Моята пещ я направих за една събота и неделя преди пет години. Взех едно платно за кофраж дълго 1 метър и широка 55см. Заварих му крака като първоначалните ми планове бяха да  мога да местя, но се оказа  тежка -  близо 250кг, и така се отказах от местенето.
Отидоха 80 единични тухли и три кофи глина. За врата използвах стъклена врата от стара оригинална готварска  печка Мечта. Направих рамка от винкел в която да влиза плътно вратата. Помествам снимки и ако има нещо неясно съм насреща . :)
за 1 час се опалва идеално и две тави с агнешко за 2часа и половина се изпичат идеално . Също сме пекли и пърленки в нея, както и чушки сме пекли .

« Последна редакция: 24, февруари, 2016, 23:19 от Вискяр »

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Направа на елементарна пещ за печене
« Отговор #1 -: 24, февруари, 2016, 20:23 »
Всичко е хубаво, ама коминя де е?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #2 -: 24, февруари, 2016, 20:41 »
няма нужда от комин. вижда се от снимката че няма пушек и огъня си гори идеално .

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #3 -: 24, февруари, 2016, 20:44 »
Баба ми имаше такава фурна едно време и по спомен имаше комин отпред. Може и аз да спретна една летоскапо твоя теретип. Колко време я напалваш преди да затвориш агнето?
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #4 -: 24, февруари, 2016, 20:52 »
50 минути до час ,зависи какви са дървата и вътре тухлите стават почти бели от жарта .Пламъка обхваща стените и тавана на пеща и бързо ги загрява .

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #5 -: 24, февруари, 2016, 20:59 »
Май ще идваш на гости в Русенско!Да покажеш нагледно-то тъй на приказка...всеки знае!ИПК благодаря и дано да убедя половинката ,че много ни е нужна тази пещ!

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #6 -: 24, февруари, 2016, 21:05 »
Имам и скара и нея за 5 минути я правя готова за печене с горелката . :P

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #7 -: 24, февруари, 2016, 21:13 »
Тухлите огнеупорни ли са? С какво я измаза отвътре? Глината се гледа много бяла, каква е и откъде си я купил? Колкото повече я гледам, толкова повече ми харесва. А и жената... Дай и само фурна и ... Ще се прави!

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #8 -: 24, февруари, 2016, 21:28 »
Тухлите са обикновени единични от стара постройка .Такива намерих . Глината също в наше село я има в изобилие. Като зидах тухлите гледах да има навсякъде глина между тях та да не остават кухи места .После с ръкавица замазах отвънка тухлите ,наредих циглите  и се получи много добре по моите разбирания.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #9 -: 24, февруари, 2016, 21:32 »
И по моите, а щом и пече значи размерите и топлинния капацитет са ок. Чел съм, че били най важните.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #10 -: 24, февруари, 2016, 21:39 »
Имам и едно глинено гърне мъничко което го пълня с вода и го слагам вътре при печене.Не мога да разбера каква е кондиката от тая вода в него и с какво тя подобрява това в тавата след като тавата с яденето е облепена с фолио. Но пък мръвките така хубаво се изпичат, че месото просто се свлича от кокалите ..Казват че това е от водната баня .
Живот и здраве след два месеца е Гергьоден и пак ще подпуши пеща .Тогава ще направя и пресни снимки.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 24, февруари, 2016, 21:45 »
Ако имам късмета да смогна дотогава ....

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #12 -: 24, февруари, 2016, 21:58 »
А като сме почна вкусна тема, ето още един хубав уред - валандар. Прави се от диск от брана. Снимките не са мои. Не съм правил снимки. Готви много вкусно.

« Последна редакция: 24, февруари, 2016, 22:00 от ivanovbg »

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #13 -: 24, февруари, 2016, 22:28 »
Верно че е елементарно, а каква работа върши само .Какво ли не измисля човек ?

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Как да направим пещ за печене - градина.
« Отговор #14 -: 24, февруари, 2016, 22:46 »
Гладен човек жив дявол ;)
« Последна редакция: 24, февруари, 2016, 23:17 от Вискяр »