Кръчма

Градината( те )на Доматка-Ирина М.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Градината( те )на Доматка-Ирина М.
« Отговор #15 -: 24, февруари, 2016, 15:45 »
Май по-често трябва да оставам без достъп до Мрежата.
Я каква тема се е родила!
Поздрави... на райграса!  :P

« Отговор #16 -: 24, февруари, 2016, 17:38 »
Ирина, да те питам за високите лехи. Ползваш ли ги още? Не сели изтощават за година?  Най отдолу слагаш ли нещо или направо слагаш земята? Гледам руснаците им слагат трева, клечки... Как ги обработваш на другата година?
И при мен е такава земята. Направил съм високи лехи, но без дъските отстрани и всяка година отначало :(
Няма смисъл от клечките,те по-скоро ги слагат,когато правят топла леха. Не е нужно да се изкопава почвата и да се заменя с друга,аз опитах есента на една леха от 8 кв. м. и се озъбих. Много играчка е да се направи като при руснаците. Опитах и направих такава леха,след като трета година я сравнявам с другите виждам,че не си заслужава бъхтането. През 2010 видях лехите на Вискяр и веднага направих и моите така. Трактора изора,фрезова три пъти,изчистих пирея и през 1,2 м. направих пътеки,като пръстта изсипвах върху тези 1,2м. Така се получиха моите високи лехи. От тогава и лехите и пътеките са ми постоянни,прекопавам само с мотика,рядко ползвам права лопата. През 2014 взех душемето от вилата,защото всичко друго окрадоха и с него оградих лехите. Сега е още по-лесно и удобно,правя браздички до дъските от вътрешната страна и слагам в тях мулча. Може да ги направиш и без дъски,но тогава винаги се утъпква по-навътре от пътеката към лехата.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #17 -: 24, февруари, 2016, 20:56 »
Краси,високите лехи са на 4 години вече и не ги развалям.Допълвам тор,пръст или сея ечемик и жито.Просто се сляга доста почвата.През лятото слагам домати,пипер,патладжан и всичко.След това през есента сея спанак,зелена салата,лук,репички,рукола и чесън.Общо взето лехите не остават празни.Всички видове ряпа и цвекло също стават много сполучливо.Удобни са за обръчи и отгоре найлон и агривело,или слагам стара дограма от стари прозорци и стават мини оранжерии.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #18 -: 24, февруари, 2016, 21:03 »
Ще копирам аз  :) От козите на бабата остава доста утъпкано сено и мога да го сложа отдолу на моите. Няма да копая надолу. Все пак съм на 900 метра надморска и земята си е студена до късно.Мисля да оставям място  между тях колкото косачката да минава.
Иначе вярно се утъпкват. Ето при мен миналата година.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #19 -: 24, февруари, 2016, 21:16 »
Много хора не вярват,но високите лехи си имат предимство!Почвата винаги е лека и пухкава,без плевели.През лятото мулчирам и поливам по малко.Пълно е с червеи-гаранция за чиста почва.Наистина стават и за малки оранжерии защото не са големи,а компактни и лесни за обработка.Търся снимки от зимно есенния или пролетен сезон
,но малкия бъгна лап топа и изгубих доста снимки като инфо от годините.Най добре е да имаш и високи лехи и друга градина и да си експериментираш.Ох,кажете как да сея тия моркови по нарядко?Мислех да си играя с тази лента от хартия и да ги подреждам с пинцети.Искам хубави моркови-детето ги обожава.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #20 -: 24, февруари, 2016, 21:24 »
Слагай си семенцата както си знаеш пък ако излезат гъсти ги проскуби или опечи 1/3 от семето и няма да изникне

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #21 -: 24, февруари, 2016, 21:25 »
С каничка ;) Ако не знаеш руски ще ти преведа което не ти е ясно.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hP9BXM5PFBE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hP9BXM5PFBE</a>
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #22 -: 24, февруари, 2016, 21:52 »
Мамаша, и аз я гледах!Ще пробвам на две лехи така,на другите с пясък.

« Отговор #23 -: 24, февруари, 2016, 22:16 »
Аз налепих 1200 семена от морков на тоалетна хартия,но ще ги сея след 10 март, по-късно ще видя дали е успешно.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #24 -: 24, февруари, 2016, 23:06 »
Изравнен посев моркови се прави със сеялка за около 50 000 кинта. Сее около 60 г на декар. Обичайната норма е 450 грама на декар.  ;)
Другия вариант е с лента със семена.
Радвам се, че все повече хора оценяват високата леха - една стара българска технология в градината.
Ягодите ми вече шеста година все още са добре. Въпреки успешните опити на майка ми да ги "подравни" при окопаването.