Кръчма

Сеене на лук-всякакъв!

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
Сеене на лук-всякакъв!
« -: 16, февруари, 2016, 21:22 »
Някой отглеждал ли червен салатен лук  от семе,а не от  арпаджик?Смятам да го сея на място и без разсад.Съвети приемам всякакви! ;)  Подготвила съм четири високи лехи от по 1.5 метра на 0.5м.Сложих угнила оборска тор и разрохках добре почвата.Ще ги сея в две редички и то възможно най плитко.Страхувам се при поливане да не разместя семената,както и да ги затъпча много на дълбоко.Реших да отгледам малко салатен лук за лична консумация след една грешка от миналата година.Купих си от сортови семена праз лук Гигант,засях и направих разсад.Зачудих се на леко лилавия цвят,но си помислих,че е такъв сорта.След няколко месеца имах червен салатен лук-просто в пакета с праз имаше семе от лук! :o  Ако може обаче може и безрасъдно,ще се възползувам!

Re: Сеене на лук-всякакъв!
« Отговор #1 -: 17, февруари, 2016, 05:56 »
   Предполагам че в началото на март ще правиш леха с разсад на чушки и домати. Отделяш  малко и за лука, сееш и го гледаш наравно с другите. В началото на май разсаждаш  и..това е. Става много по-лесно и по-добре.

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 17, февруари, 2016, 10:15 »
Явно няма да е по мързеливия начин-без разсад!Благодаря!

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 17, февруари, 2016, 11:31 »
Каба сортовете лук спокойно се отглеждат с директна сеитба, без разсад.
С разсад също става.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #4 -: 17, февруари, 2016, 13:48 »
Ние правиме лехите 70-75см. широки на 30-40м. дълги и сееме напречно на редове като репичките,ред от ред 10-15см,но семената през 6-8см семка от семка.Там където вървиме става по ниско от двете страни на лехата,а тя остава на по високо.След засяване правим запечатка със Стомп,не че после не плевиме,но по малко де.Разсад не правиме.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #5 -: 17, февруари, 2016, 15:31 »
Благодаря и на вас!Мисля да сея в началото на март.

« Отговор #6 -: 17, февруари, 2016, 16:17 »
   Една подробност. На разсад праз и лук,преди разсаждане корените се подрязват почти до дъно. На другите разсади също е добре да се прещипва централния корен . Корените нарастват с върха така че прекъсне ли се върха спира да нараства но това стимулира пускането на странични корени което е по добро за растението.

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #7 -: 17, февруари, 2016, 16:43 »
Това за подрязването на корените при лука и при праза не го знаех ,но вече ще се възползвам от съвета ти! П.С.           Дето не ги подрязвах ами и внимавах да ги засадя хууубаво с целия корен ! :-[ :-[ :-[

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #8 -: 09, май, 2017, 15:31 »
Доста се чудих, дали в тази тема или в темата за доматите да пиша, ако съм сгрешил, моля преместете я
където трябва. Та питанката ми е за водния лук. Мога ли между два реда домати на разстояние 70 см.
ред от ред, между тях да засадя воден лук? Лехите са мулчирани с мулчиращо фолио- червено-кафяво.
Ще си живеят ли воден лук и домати заедно в парника и по важното ще имам ли лук за салатата?
Спомням, че когато и "Тодор Колев го нямаше даже........" а и аз тука що се бях появил, в  нас водния лук
се разсаждаше на кавалите (високите прегради на лехите) на пипера и доматите и ставаше като големи
ябълки - и вкусен, сладък, особено поръсен със шарена сол,увит в кърпа и намачкан с детския "голям" юмрук
ЕХ, спомени, спомени,.................... дали е било или са позабравени сънища? :( :( :(

Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

Gogo69

• 322
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #9 -: 09, май, 2017, 21:48 »
...
Спомням, че когато и "Тодор Колев го нямаше даже........" а и аз тука що се бях появил, в  нас водния лук
се разсаждаше на кавалите (високите прегради на лехите) на пипера и доматите и ставаше като големи
ябълки - и вкусен, сладък, особено поръсен със шарена сол,увит в кърпа и намачкан с детския "голям" юмрук
ЕХ, спомени, спомени,.................... дали е било или са позабравени сънища? :( :( :(

Извинявам се за спама, обаче sasho41, с тази богата музикална култура, няма как да не носи на пиене!!! След Тодор Колев не мога да се сдържа - наздраве! Микрофона е ваш :)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=OZaUF_OvDsk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=OZaUF_OvDsk</a>

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #10 -: 09, май, 2017, 23:23 »
Здравей Гого,
И на пиене нося,на бой нося, е други работи не мога да нося, нали всичко е до време.
А и рано или късно всеки стига до това място ;). Благодаря за песничката,но не можах да разбера
каква връзка има с въпроса " Може ли да се разсажда лук и т.н." Това другото което е в поста ми
е едно лирично отклонение, едни спомени и мечти за миналото, а и какво му остава на човек по на "възраст".
Дано бъда разбран правилно :-[.
П.П. А въпросът ми е съвсем коректен, поне за мен, ако някой смята, че е спам или нещо друго,
 моля за извинение

« Отговор #11 -: 10, май, 2017, 07:32 »
    Между доматите не знам но аз от десетина години го разсаждам на мулч и се чуства перфектно.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #12 -: 10, май, 2017, 07:41 »
Само да не е на сянка под доматите .

« Отговор #13 -: 10, май, 2017, 18:16 »
Една година пробвах да засадя воден лук между доматите и не се получи. Както го засадих така и остана,иска слънце,а между доматите е сянка.
Замислил съм друго,да засадя воден лук в оранжерията от другата страна на капковия маркуч. Така и така премахвам листата на доматите и ще има слънце и за лука. Миналата година опитах и насях моркови по този начин и станаха.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #14 -: 10, май, 2017, 19:27 »
Благодаря на всички, ще се пробвам и аз, че каквото такова. Дано има за една
салата от нарязан каба лук с повечко чубрица за топлата ракия в студените дни.