Кръчма

Засенчване на оранжерия

alex

• 146
  • 0
  • градина
Re: Засенчване на оранжерия
« Отговор #15 -: 18, май, 2016, 13:47 »
Миналата година слънцето ми съсипа 60% от външния домат и 30% от пипера,и тази година съм твърдо решен да сложа мрежа.Купих я преди месец и половина от Аннипласт ,45% засенчване.След месец ще сложа на външния домат и оранжериите.
Мило, в момента оранжериите с домати без мрежи ли са ви? Сигурно при много горещо повдигате отстрани полиетилена. Аз в момента съм с 30% + тази за градушка 10% и изпитвам известни колебания дали трябва да я има в този период, но пък ако я няма вътре е над 40 градуса. Оранжерията ми е покрита с поликарбонат.

peterstamov

• **
  • 72
  • 0
  • градина
« Отговор #16 -: 18, май, 2016, 13:56 »
Много скъпа ми се вижда тази засенчваща мрежа? От къде взимате? За едно малко стопанство ....... абе чудя се ако хвърля старото агривело направо върху коловете през горещите месеци дали няма да се получи?  Чек това за външните домати- че темата е за ОРЖ.

« Отговор #17 -: 18, май, 2016, 15:33 »
Преди да сложа мрежа пробвах с агривело на една леха пипер.Сложих колчета и със свински опашки прикрепих агривелото свърши ми работа.

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #18 -: 18, май, 2016, 19:57 »
Според мен при силен вятър агривелото няма да издържи,оранжериите все още са ми без засенчваща мрежа,следя времето и мисля да я сложа след като почнат да зреят.Ами скъпа е засенчващата мрежа да, има и по ефтина но и много лефтерна тънка като агривело.Да вдигаме найлона на оранжериите където нямаме прозорци ,но в последните години направо го сваляме на едната страна,после през септемви отново го слагаме когато наедряват колтуците.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #19 -: 18, май, 2016, 23:07 »
Много скъпа ми се вижда тази засенчваща мрежа? От къде взимате? За едно малко стопанство ....... абе чудя се ако хвърля старото агривело направо върху коловете през горещите месеци дали няма да се получи?  Чек това за външните домати- че темата е за ОРЖ.

Около 60-70 стотинки май е квадратния метър.Много издържлива!Имам мрежа от три години и няма грам амортизация!Най големия проблем е полагането и!
Мило,мисля,че повече от 30 процента е твърде много, номоже при вас да е прекалено топло!

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 19, май, 2016, 09:27 »
Според мен при силен вятър агривелото няма да издържи,оранжериите все още са ми без засенчваща мрежа,следя времето и мисля да я сложа след като почнат да зреят.Ами скъпа е засенчващата мрежа да, има и по ефтина но и много лефтерна тънка като агривело.Да вдигаме найлона на оранжериите където нямаме прозорци ,но в последните години направо го сваляме на едната страна,после през септемви отново го слагаме когато наедряват колтуците.
Мило, благодаря ти! Притеснения са ми, ако на този етап съм без мрежа и при температури вътре 35-40 градуса няма ли да окапят цветовете? 

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #21 -: 19, май, 2016, 09:46 »
Последните години жегите в България бяха големи и нетипични.
Слънцегреенето в България е най-голямо от цяла Европа. За тропиците не съм търсил, но там често има облаци, и е напълно възможно да е по-слабо - както в Гърция е по-слабо.
Още преди 4 години поставих мрежа на една конструкция за оранжерия. Ефекта под нея и извън нея е огромен - докато извън нея те напича като на плаж, то под нея е приятно и комфортно за растенията. Един съсед не вярваше, но като застана под мрежата, заяви, че отива да си купи.
Няма опасност от влошаване качеството на зеленчуците. Мрежата обира главно топлината.
Мрежата я купувам от един магазин наблизо, не ѝ знам показателите. Цената е 40 ст/м2.

Ще е интересно Мило да напише резултата за тези 45% засенчване.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #22 -: 19, май, 2016, 16:08 »
Като си купувах тая за градушките магазинерката ми каза че била такава и тая за засенчаването .Има ли нещо вярно в това ,но като виждам разликата в цената май не е верно казаното от продавачката . :(