Кръчма

Засенчване на оранжерия

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
Засенчване на оранжерия
« -: 14, февруари, 2016, 21:29 »
Тъй като рибата е в морето, а аз съм сложила тигана да си питам пък :P
Засенчвате ли оранжериите и как? Ако може по подробно като за Инженер;) гледах в интернет продават засенчваща мрежа с  различни проценти. Ама тя е 3 м широка. Къде я слагате? Вътре върху теловете или отвън  върху найлона?  И каква част от покрива трябва да покрива че от хубаво хладно да не стане страшно тъмно ;D

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
Re: Засенчване на оранжерия
« Отговор #1 -: 14, февруари, 2016, 21:33 »
Има и мрежа с по голяма ширина.аз използвам 6 метрова и с 30 процентово засенчване,но навън.За оранжерия другите да кажат как се използва.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #2 -: 14, февруари, 2016, 21:36 »
Шия мрежата по дължина с въже 4мм през 10см и разпъвам в/у найлона. Опъвам чрез въжетата. Около 1.80м от двете страни оставам непокрити. Има огромен ефект. Не съм пробвал вътре, че ми се стори много сложно... Мрежата -25% засенчване...

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 14, февруари, 2016, 23:16 »
Ако се направи както трябва, отвътре е по-добре.
Тесните ивици не са проблем, даже са удобство - могат да се свиват и разпъват като пердета и да се променя количеството сянка/светлина.

Както при системите против градука:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=A_RvxY6iFzU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=A_RvxY6iFzU</a>

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 14, февруари, 2016, 23:27 »
Ето и система с цип:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PwFjp1Aesz8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=PwFjp1Aesz8</a>

« Отговор #5 -: 15, февруари, 2016, 06:53 »
Шия мрежата по дължина с въже 4мм през 10см и разпъвам в/у найлона. Опъвам чрез въжетата. Около 1.80м от двете страни оставам непокрити. Има огромен ефект. Не съм пробвал вътре, че ми се стори много сложно... Мрежата -25% засенчване...
   Gogo , единственият начин да засенчиш  БЪЛГАРСКА  оранжерия с домати или краставици е  този  т.е външно, както  и единствения начин да засенчваш блокова оранжерия от декари е....вътрешно . Аз го правя по обсолютно същия начин като тебе а и да искам вътрешно не мога да го направя щото ми  пречат теловете.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #6 -: 15, февруари, 2016, 08:52 »
Виждал съм поликарбонатна оранжерия, с алуминиеви мрежи/екрани отвътре. Направени на тясни ивици - може би 30-50см., нещо като вертикалните текстилни щори, само че хоризонтални - и се въртят, за да засенчва повече или по-малко. Алуминиевата мрежа е в пъти по-добра от тези, зелените, за които говорим тук. А пък да ти са проветрителите на билото, а не да проветряваш през вратите, входа да е с двойни врати и комарници,... - няма да коментирам... Мечти, мечти....  :-X

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
« Отговор #7 -: 15, февруари, 2016, 11:14 »
Благодаря за нагледните отговори :D начина го разбрах- купувам една ролка 3 м ширина 100 м дълга режа и шия да стане 6 м широка мятам отгоре и забравям за пригор и жега.
Остана да питам кога го правите? При колко градуса? Или когато краставиците и доматите стигнат определено развитие?

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #8 -: 15, февруари, 2016, 11:30 »
Флориан имат и 6,24 широка мрежа-http://www.florianbg.com/images/mreji.pdf
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #9 -: 15, февруари, 2016, 16:22 »
Писах аз ,че има и 6 м ,че и по широка,ама Стела не чува! :P Вместо да шиеш можеш да избереш размер!

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
« Отговор #10 -: 15, февруари, 2016, 18:02 »
Абе ако не от първия то от втория път чувам  :P обаждахме се и във флориан но в момента имат само 8 м широко. Щели да доставят в средата на март. Казаха 50 ст на кв. Това как е според вас като цена.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #11 -: 15, февруари, 2016, 18:36 »
Има и друго място Русе,от където купуваме найлона.Пратих на Мило преди време името на фирмата и ако още го пази да ти пише!

ivanina

• 13
  • 0
  • Истината съществува. Лъжата трябва да се измисля..
« Отговор #12 -: 17, май, 2016, 21:31 »
По мои си така лични разбирания и разсъждения върху растениевъдството , аз не съм положително настроена към засенчващото въздействие на тия мрежи с 30 или 40% засенчване.
Мисля че всеки дори  и 1% засенчване , влияе върху нормалния естествен вкус на слънчевите ни домати и върху  другите зеленчуци .
В оранжерията и при доматите си на открито ползвам мрежа с цел - противоградушкова защита, с 0% засенчване ,но....
гледайки с просто око под тази мрежа , аз забелязвам някакъв , макар и малък процент засенчване. :-X

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 17, май, 2016, 21:56 »
Сигурно най-добре е да се слага и маха мрежа за засенчване в зависимост от деня, но не знам кой въобще ще си играе с това и дали има чак толкова голямо значение, да си заслужава усилието.
А мрежата против градушка, пак в зависимост от размера на отворите е с около 10% засенчване. 

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #14 -: 18, май, 2016, 11:25 »
Миналата година слънцето ми съсипа 60% от външния домат и 30% от пипера,и тази година съм твърдо решен да сложа мрежа.Купих я преди месец и половина от Аннипласт ,45% засенчване.След месец ще сложа на външния домат и оранжериите.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !