Кръчма

Как да си направим инжектор за торовнасяне за поливане

ivanovbg

• 806
  • 10
Ако може да ми дадете съвет какъв е начина да се тори. Захранващата ми тръба е 3/4. Такъв ли инжектор ми е нужен?
Не се гледа според тръбата, а според дебита на капковото. Подбира се характеристиката на тръбата на вентури:

1/2 се слага когато дебита през капковото ти е от 290 до 810 литра на час, като възможностите за торовнясяне са от 3 до 37 литра на час торов разтвор. Налягане на водата от О,7 до 9,5 бара

3/4 се слага от 650 до 2420литра на час с торовнасяне от 9 до 92 литра на час и налягане пак от 0,7 до 9,5 бара

Ако капковото ти полива с 500литра на час и ако сложиш 3/4 няма да смуче торта, а може да я връща.
« Последна редакция: 09, февруари, 2016, 23:58 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
ivanovbg, да те питам: Ако от резервоар 25 кубика, с бензинова моторна помпа, поливам през капково с 1 цол магистрален маркуч, като гледам налягането в системата да ми е около 1.5-1.7 бара:
- 1 път 5 дка. и харча 10 кубика за около 1 час
- 2 път 400 м.кв. и харча 1 кубик за 1 час
- 3 път 3 дка. и харча 6 кубика за 1 час
- 4 път ....
Инжектор 1 цол ще ми върши ли работа при всички случаи, или при малките площи, т.е. при малък дебит, няма да се получава? До сега разтварям торта във варел предварително и сипвам в резервоара, но трябва да се съобразявам и да гледам в резервоара да има толкова вода, колкото тор ще ми е нужно да сложа за дадената площ. Примерно, ако искам да сложа калцинит на доматите, оставям 6 кубика вода и разтварям в нея 12кг. калцинит. Ако сложа инжектор, ползата ще ми е, че ще мога да си държа резервоара винаги пълен, а това е голям плюс за мен. Освен това, струва ми се че разтворената тор в резервоара се утаява, и като е с инжектор, този проблем също ще отпадне.

Моята помпа е с изходна тръба Ф40, инжектора ми е 3/4. На основната тръба е направен байпас на който е закачен инжектора, а на основната тръба имам сложен кран. Като искам да торя започвам да затварям крана на основната тръба и така водата преминава през инжектора, колкото повече затварям крана толкова повече смуче.Поливам от 150 м.кв до 2 дка. Съжалявам, че не мога да кача снимки, но е свалено всичко в момента.

ivanovbg

• 806
  • 10
Gogo69, по характеристики за 5 те декара ще ти трябва 2 цола инжектор http://ru.aliexpress.com/item/2-Venturi-Injector-Flow-Range-4-31-12-73m3-h-0-7-9-5bar-Garden-Irrigation/32383064323.html , но това е като цялата вода минава през него.
Идеята на Галин е много добра. Ще я онагледя с картинка принципа щом не може да качи снимки. При него част от водата преминава през инжектора и взима торта, като се регулира с байпасния кран. Така с по малък инжектор можеш да ториш по голяма градина. Гледаш само да не го затваряш много, че инжектора не може да пропусне цялото количество поливна вода.

По неговата схема 3/4 http://ru.aliexpress.com/item/2015-Hot-Sale-Ozone-Mixer-Hot-Tub-SPA-Irrigation-Venturi-Fertilizer-Mixer-Injectors-3-4-inch/32288834279.html?ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_3_505_506_503_504_502_10001_10002_10016_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10004_10009_10007_10008,searchweb201560_8,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6451&btsid=8a2c98bc-d429-48a4-906a-f6144a60dfc4 ти стига - няма и 10 лева. Ще можеш да внасяш 92 литра тор на час с него и всичко зависи от концентрацията. Примерно ако поливаш 1 час, 12 кг калцинит можеш да ги разтвориш в 90литра вода, но ако е мокро и поливаш половин час и искаш да сложиш същата тор, ще я разтвориш в 45 литра вода. Колко да затвориш крана се учи с практика и Галин може да те ориентира повече от мен, моите са малки мащаби. Хоби.  ;)

От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Точен си! За регулирането още в началото пускаш няколко пъти преди да имаш нужда от торене да се ориентираш.

Gogo69

• 307
  • 5
Много благодаря за отговорите!
Аз по-скоро питах за малките площи, дали ще може с 1 цол инжектор, тъй като дебита на водата е ограничен от броя на капковите маркучи. За големите площи - ясно, но за малките??? Дебита нали се определя от сечението по скоростта. За малките площи скоростта е много по-малка. Ако искам да торя на 5 реда - 5 броя маркучи по 100 капкообразувателя по 1л на час са 500л за 1 час през 1 цол магистрална, 20 реда по 200 капкообразуватела са 4 кубика - разликата в скоростта е 8 пъти.
Какъв е най-малкия дебит на час за 1 цол инжектор, за да може да дърпа?
Има ли въобще значение скоростта или няма?
Знам че се използва намалянето на сечението, за да се увеличи скоростта и в най-тясното е отвора за засмукване..

ivanovbg

• 806
  • 10
Да скоростта е по малка но и дебита. Затова го дават дебита на капките от... до...,  В смисъл под минималния не работи инжектора. В момента търся на 1 цол характеристиката.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
http://irrisyst.eu/bg/products/251-%D0%92%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%20%D0%B8%D0%BD%D0%B6%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%203/4%22%20-%20%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-main.html

Все пак продължавам да твърдя , че инжекторите са излишен тормоз за помпата .За да дърпа добре торовата смес крана на главния тръбопровод трябва да е затворен почти до край . Тора се пуска около 30-40 мин. преди края на поливката .Пуска се тора за 10 -20 мин и след това се промиват маркучите още толкова време за да остане в зоната на корените .Ако се тора се пусне в началото на поливането или върви постоянно голяма част ще влезе в дълбочина където няма корени .Поливам и торя 40 дка. и казвам от опит , че е по лесно и удачно с кранче на смукателния маркуч .

ivanovbg

• 806
  • 10
Центробежната помпа не се товари при запушване на изхода, а се разтоварва, колкото и странно да звучи. Затова спокойно на изхода можеш да слагаш кран и да си намаляваш дебита както си поискаш.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
На теория може да е така но на практика се получава друго .

Gogo , послушай Петко и не си губи времето с инжектори. Лесно,удобно и практично. Всички в района ни поливащи с каквито и да е помпи използват този метод. Разсада , около 300 кв. поливам от чешма с питейна вода. Дадох 120 лв и купих инжектор с всичките му екстри . Една година  го мъчих и сега  подхранвам  ръчно с бидона и лейката а инжектора стои захвърлен някъде по склада. Не че хич да не работи ама не съм доволен ще.

Gogo69

• 307
  • 5
Аз засмуквам водата от нещо като мини басейн, който е в дупка в земята, около 2.50м. дълбочина. Къде би трябвало да монтирам този кран на смукателния маркуч, ако не ползвам инжектор? Помпите, които пълнят не могат да поддържат нивото, когато поливам, така че водата свършва и се налага да чакам 6-8 часа да напълнят наново...

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
     Gogo , послушай Петко и не си губи времето с инжектори. Лесно,удобно и практично. Всички в района ни поливащи с каквито и да е помпи използват този метод. Разсада , около 300 кв. поливам от чешма с питейна вода. Дадох 120 лв и купих инжектор с всичките му екстри . Една година  го мъчих и сега  подхранвам  ръчно с бидона и лейката а инжектора стои захвърлен някъде по склада. Не че хич да не работи ама не съм доволен ще.
Някъде нещо куца.
С тръба на Вентури и софийска чешма съм карал вода да кипи при стайна температура.

Някъде нещо куца.
С тръба на Вентури и софийска чешма съм карал вода да кипи при стайна температура.
   Възможно е, аз вярвам във феноменалните способности и на хората и на техниката в техните ръце. Аз го изпробвах за нещо съвсем елементарно, да внасям тор, и...не успях :-[ :-[.

ivanovbg

• 806
  • 10
Gogo, мисля че това имат в предвид колегите. На входа се монтира тройник с преходи и кранче дето води в бидона с разтвора на тора. Ако не ториш кранчето е затворено и само си поливаш. Като свърши тора го затваряш,че иначе смуква въздух и край с поливането.

Батко, ако е за по голям дебит няма как да смуче.
« Последна редакция: 10, февруари, 2016, 20:23 от ivanovbg »