Кръчма

Странно поведение при зайка

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
Странно поведение при зайка
« -: 09, февруари, 2016, 20:17 »
Здравейте!
Малко извън тематиката на форума, но реших да попитам за един мой проблем.
По миналата седмица взех една заплодена зайка. Въпроса е, че човека не ми сложи от неговата храна. Не вярвах, че ще е проблем. Но ето че се случи - отказва да яде от моята гранула. Какво ли не пробвах - не я поглежда. Хапва по някое зърно ечемик, но толкова. Пие вода, сено също яде, защото го ползвам за постеля. И все пак това не отговаря на състоянието и, все пак и предстои раждане в скоро време. Това което ме тревожи е, че вместо да качва, тя сваля тегло. Не е болна, в това съм сигурен - много е активна и жизнена.
Предстои ми издирване на точната марка храна, с която предишният собственик я е хранил. Но все пак до тогава има време. Какво ще ме посъветвате?

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Странно поведение при зайка
« Отговор #1 -: 09, февруари, 2016, 20:49 »
Не се притеснявай, на глад се не държи. Ще прояде ;) Може пък да не се е заплодила и да се разгонва.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 09, февруари, 2016, 21:17 »
Не се притеснявай, на глад се не държи. Ще прояде ;) Може пък да не се е заплодила и да се разгонва.

Бременна е, в това съм сигурен.
Проявяват и се майчините инстинкти - прави гнездо от сеното вече няколко пъти, макар че има още време.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 09, февруари, 2016, 22:03 »
Както много пъти съм казвал - от всички животни само човека е будала.
Щом яде и пие зайката, няма място за притеснения. Здрава е и не е стресирана от местенето.
Единия вариант е, че твоите гранули не са особено качествени - предпочита сеното.
Другия вариант, по-вероятен, а и включва първият, е че има достатъчно хранителен резерв в тялото си. И може да си позволи "да се поглези" с храната. Няма животно, в добра кондиция, да седи гладно ей така.
Доста време ми отне да разбера коя смеска и от кой завод да купувам за кокошките. Когато им давах смески.
Гладно животно всичко яде. Не е така с прилично или отлично отгледани животни, с добър хранителен резерв в телата им. Те са придирчиви.
Две зими отглеждам зайци на клони от джанка. В книгите пише, че ядат и клони от ябълка, върби, тополи, акация и прочие. Ако им сложа върбови клони, се назландисват поне половин ден, преди да ги обелят. За тополови да не говоря - въобще не ги искат..
Наскоро една забравена полукраставица бе загнила от едната страна. Дадох я на кокошките. В това зимно време очаквах, че ще се сбият за нея. Нищо подобно. Седя три дена, докато измръзна, разкашка се и я стъпкаха.

Понякога се чудя - какво ядем, ние, хората?!

« Отговор #4 -: 09, февруари, 2016, 22:07 »
Това, че събира сено не е гаранция. Ако знаеш точната дата на заплождане към 15-18 ден зайчетата вече се усещат, като прекараш ръка внимателно по корема са като синци. С практика и по рано се усещат. Другото което можеш да направиш е да я пуснеш на мъжки на 14 ден, ако не е заплодена ще е разгонена със сигурност.

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #5 -: 09, февруари, 2016, 22:39 »
Ами предстои и, въпрос на 5-7 дни е. Стискайте палци всичко да е наред!
Благодаря за бързите отговори.
Ще пиша как се развиват нещата.

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 10, май, 2016, 16:56 »
Здравейте колеги!
С известна доза закъснение ви пиша какво се случи с майка-зайка.
Опасенията ми, че не се храни бяха неоснователни. Явно е имала добър запас от хранителни вещества и дори с малко храна успя да отгледа наистина здраво поколение. Не вярвах, че няколко супени лъжици на ден (при положение че паницата беше винаги пълна) са достатъчна храна за една бременна зайка.
Бебетата се родиха, макар и с 4-5 дена закъснение. Всички оцеляха, сега са на вече на 2 месеца и половина и настигат майка си. Ще ги снимам скоро.
Междудругото, първите няколко дни предпочетох да не ги пипам, но редовно ходих да ги гледам. Точно тогава ми изникна въпроса кога ги храни и изобщо наддават ли?! Порових се в чичко Гугъл и попаднах на интересен факт - зайкините кърмят бебетата си до първата седмица само веднъж дневно. В моя случай явно е било през нощта.
Изводът в случая е, че заека е кораво животно и не се дава лесно. Справя се без особено внимание, даже прекаленото такова е излишно и за тях, и за нас. Конкретно в случая говоря. :)

Ноооо, поводът ми да пиша е по-сериозен от този. На 13.04 заплодих една женска-първескиня. Забременя, даже на 15тия ден вече корема започна да и личи, а на 20тия вече беше добре закръглена. На 8ми този месец обаче при сутрешното хранене открих едно мъртво, едро, но все пак недооформено бебе. До него имаше и едно полуизядено. Кофти гледка. На 9ти сутринта се повтори същото - пак едно мъртво бебе. Не знам колко е изхвърлила, но корема и се стопи. Има нещо де, но не се надявам особено.
Доколкото знам, нормално е да изяжда мъртви бебета, явно загинали в утробата. Интересува ме причината, обаче... Не съм сменял храната, давам винаги добре изсушена и подбрана трева и коприва. Не намирам причина и за стрес - около нея няма нищо, всичко е сравнително тихо. Чакам този петък все пак да роди нещо и тогава ще пиша. Благодаря предварително! :)

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #7 -: 10, май, 2016, 22:54 »
Копривата въобще не е добре. Особено ако е цъфнала е смъртоносна дори за прасе.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #8 -: 10, май, 2016, 23:41 »
На мен ми е странно как зайката въобще е яла коприва?!

Изяждането на мъртви тъкани при раждане - плацента и плод, е естествено нещо и част от хигиената при домашните зайци. Явно зайката ти е абортирала и се е мъчила да почисти. Случват се аборти понякога.
Ако при второ и трето раждане има пак такива проблеми, бракувай я.
Домашния заек обичайно кърми малките нощно време.
Прието е становище, че не бива да се пипат малките първите дни, за да не ги изостави майката заради миризмата.
Добре е да се постъпва така, най-вече заради спокойствието на майката.
Неведнъж ми се е налагало и съм пипал дори току що новородени зайчета и не съм имал проблеми.
В момента имам една зайка с по-особено поведение: малко преди и след раждане е много нерна и хапе - дори когато ѝ давам храна. В момента, когато се заплоди отново, пак става спокойна.

Като даваш изсушена трева, зайката има ли постоянен достъп до чиста питейна вода?

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 10, май, 2016, 23:52 »
Хвърлихте ме в шаш!
Преди да взема зайците си купих едно четиво за тях. В него изрично се споменава, че копривата е задължителна добавка към основния фураж, още повече на малките зайчета, които имат нужда от желязо. Но спирам да я давам.
Зайката има непрекъснат източник на прясна вода.
Ще пиша какво се е случило в петък. Стискайте палци!

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 10, май, 2016, 23:57 »
Някои зайци не са чели някои книги.  :P
И се явяват противоречия.
Предполагам, че изсушена коприва зимно време ще е добро меню.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 11, май, 2016, 00:38 »
Явно не си чел всичко. Дава се само млада пролетна коприва. И не много, а цъфне ли - не става. Като при човека ;)
Ето ти един гугъл превод:
Коприва - диви лечебни растения.Се появяват първите издънки, веднага след като снегът се топи.Пролетни коприва Ранните за зайци е незаменим източник на витамини.Тя има антибактериални свойства - това е естествено лекарство за животни и хора.Зелени издънки са богати на белтъчини, ускорява перисталтиката.Възрастните зайци, водещи заседнал начин на живот и са свикнали с тревата, фураж, младите филизи са от съществено значение за нормалното функциониране на червата.Можете ли да дадете малко зайци коприва?Като се започне от три седмична възраст - да.Но първо, много малко количество, и не повече от три пъти седмично.За по-добри хранителни коприва расте в собствената си градина, на балкона или събират далеч от пътища и индустрии.Полезни издънки преди цъфтящи растения.За коприва не се изгаря, то е старателно измити и попари с вряла вода солено.Сухи и нарязани зеленчуци нож с керамично без окисляване Зелените острие.Като такъв, той може да бъде добавен в суха храна или смесен с сено.За зимата и вашите домашни любимци са хранително-добавка витамин, не забравяйте да zagotovte коприва за зимата.