Кръчма

Какъв им е проблемът на тия кокошки?

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Какъв им е проблемът на тия кокошки?
« Отговор #30 -: 06, април, 2016, 21:33 »
Щом си решила - дай. Все някое хапче ти е останало в аптечката. Можеш спокойно да и дадеш човешки. Във всеки антибиотик си пише дозировката на килограм живо тегло. Пресмяташ го спрямо теглото на кокошката, чупиш хапчето на нужните части и го даваш по схемата в листовката.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #31 -: 06, април, 2016, 21:58 »
Благодаря, Иванов. Ще опитам още утре, ако още е жива. Баща ми и е помогнал да си влезе в курника тая вечер - по-скоро внесъл я е, толкова са зле нещата.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #32 -: 07, април, 2016, 10:11 »
Каква е тая болест? Не може ли да се лекува? Една кокошка вече ни умря от същото през есента, но преди това няколко пъти я спасявахме с аспирин. Дали да не ѝ дам нещо по-силно - някакъв антибиотик?

Вискяр, какво намери вътре???
Не всички болести при хората са ясни. И лечими. Въпреки, че на пациент се правят изследвания за стотици левове, преди да бъде определена диагноза и назначено лечение.
А ти очакваш по няколко думи диагноза и лечение за птица.
С аспирина не сте я спасявали. Удължавали сте живота ѝ. А вероятно и мъките.

Лявата част на коремната ѝ кухина бе препълнена с някаква жълтеникава течност - като лимонада. Дясната част бе пълна с бледокафява смърдяща течност, бистра. Нямам представа как се е осъществило това разделяне на коремната кухина. Червата бяха смалени, сгърчени и празни. Въпреки, че се хранеше. Черния дроб бе поне три пъти по голям, безформен, разплут, бледорозов, с тъмни точковидни петна. Яйчника бе деформиран по подобие на черния дроб, с микроскопични зародиши на яйца - разложени.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #33 -: 07, април, 2016, 19:48 »
Лявата част на коремната ѝ кухина бе препълнена с някаква жълтеникава течност - като лимонада. Дясната част бе пълна с бледокафява смърдяща течност, бистра. Нямам представа как се е осъществило това разделяне на коремната кухина. Червата бяха смалени, сгърчени и празни. Въпреки, че се хранеше. Черния дроб бе поне три пъти по голям, безформен, разплут, бледорозов, с тъмни точковидни петна. Яйчника бе деформиран по подобие на черния дроб, с микроскопични зародиши на яйца - разложени.

Допускам, че това е от смеските, но аз съм лаик и не мога да бъда сигурна.

Давам отчет: Пациентката е подложена на интензивни грижи (мъчения) от моя страна. Още е жива, но едва ли за дълго. Отказах се от антибиотика и я тъпча с аналгин - поне да не я боли ако има болки.

Вече изобщо не може да става. Лежи и дреме и подбелва очите. То се вижда на къде отиват нещата, така че дано е по-бързо, да не се мъчи животинчето.

Баща ми изяви желание да я заколи и аз не възроптах особено, но като цяло не съм привърженик на евтаназията.

Не е проблем, че ще изгубим източник на яйца, но ми е жал за животинчето. Аз гледам на кокошките като на домашни любимци, въпреки че не са особено симпатични и забавни.

Благодаря на всички за полезните съвети и съпричастност. Може скоро да подновя темата, че остават още 5 хайванчета. :)

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #34 -: 07, април, 2016, 21:24 »
Ако кокошка се храни само със смески, смеските са качествени и съхранявани правилно, теоренично не трябва да има проблеми - в смеските има всичко нужно.
Поне фифти-фифти залагам, че аналгина не я обезболява.
Цитат
грижи (мъчения)
Бих разменил местата на думите.  :P
Цитат
въпреки че не са особено симпатични и забавни
Не съм съгласен.
Не са симпатични и забавни в стил "малко коте", но могат да ти погодят такива номера, че дъха ще ти секне.
Онзи ден подарения ми петел, гледайки паницата със зърно в ръцете ми, реши да литне от земята и да кацне на рамото ми, с цел - да му поднеса паницата под човката. Щото на земята има конкуренция за храната.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #35 -: 08, април, 2016, 09:28 »
Последна информация по случая: Кокошчицата предаде богу дух. Снощи беше все още жива, но сутринта баща ми я е открил мъртва, като ги е пуснал.

Силно се надявам да не я е боляло много - с или без аналгина.

Иначе съм съгласна, Градинаров - забавни са по свой си начин животинките. :)

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #36 -: 08, април, 2016, 14:27 »
Да е жива и здрава, другите да му мислят да носят сега яйца.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #37 -: 28, май, 2016, 21:37 »
Епилог

Проблемът на кокошките е решен - лисицата ги изяде. Остана само една, но пък тя беше и най-хубавата. Сега я охрянявам строго, защото лисицата продължава да обикаля. Днес я видях с очите си, как бройкаше тези на комшиите - бая тлъсто животни си беше.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #38 -: 28, май, 2016, 22:04 »
Не е епилог,а едва развръзката :P А ако се водим по турските сериали, трябва да има още поне 10 серии за лисицата. ;)

Гледай положително, сега имаш място за нови ярки :)

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #39 -: 28, май, 2016, 22:36 »
Както каза уважаемият ivanovbg в една друга тема: отглеждайте кокошки, устойчиви на лисици.

Другият вариант е този (ако нямате куче, невързано!):

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #40 -: 28, май, 2016, 23:19 »
От тая порода бих гледал :P

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #41 -: 29, май, 2016, 07:23 »
То тая  порода е хубава, ама са много скъпи сметките эа нея. :P

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #42 -: 29, май, 2016, 21:11 »
Гледам, че се забавлявате, ама проблемът е сериозен и глобален.  :P

Пострадалите се оказаха много. Само хората в нашата махала с изядени от лисица кокошки са доста, а да не говорим за цялото село. Очевидно ловуващите лисици са доста, но пък досега не са нападали така нагло в самото село и то през лятото (почти).

Май ще купуваме от хибрида и ние. :)

Сериозно, ще купим нови ярки и то скоро, защото сърцето ми се къса за самотната кокошчица. Междувременно борбата хищника ще продължи с примки. Не съм мислила, че ще го кажа, но няма да ми е жал за тая гад, като я убият.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #43 -: 29, май, 2016, 21:28 »
Един ловджийски виц как се лови лисица .Вземаш яко рибарско струно ,завързваш яка рибарска кука от рода на котвите ,набучваш на нея парче месо и я вързваш на високо  а куката с месото да е на около 50см от земята .Идва лисицата подскача да грабне месото ,куката се забива в гърлото и и сутринта я виждаш как виси във въздуха .Останалото е фасулска работа .

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #44 -: 29, май, 2016, 21:59 »
Дя, този капан наистина действа, но куката трябва да е на стоманено въже. Лично съм я пробвал в казармата. На заставата ни побара кокошките и така я хванахме.
Има и още един вариант. Взима се пвц тръба ф150 около 1,5 метра дълга. От едната страна се запушва и наоколо педя от края се пробива дупка с ф около сантим. От там се трепе после лисицата. Тръбата се слага под наклон и в нея се слагат вътрешности от скумрия примерно.Въпроса е да мирише по силно. Лисицата надушва и се вмъква да яде, но назад не може да се върне защото се пързаля. Сещате се как се процедира после ;) Капана става и за котки.