Кръчма

Какъв им е проблемът на тия кокошки?

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Привет, Градинаров!
Трябва ми експертното ти мнение на специалист по пилците и конкретно - кокошките. Баща ми се е видял в чудо. Кокошките се кълват (една-друга) и направо са оплешивели, освен това не искат да ядат царевица и вече втора кокошка започна да яде снесените в полога яйца. Не знам дали симптомите имат връзка помежду си, но основен проблем е проскубването, което сами си причиняват.

Препоръчаха му (на баща ми) някакъв препарат (уж витамини), които се разтварят във водата за пиене, но два месеца по-късно - никакъв ефект.

Ще се радвам ако намериш време да дадеш съвет, различен от ''Коли и яж'', понеже гадинките все още снасят редовно. Ако някой друг се е изправял срещу проблема и се е справил успешно, нека сподели как е процедирал.

Уточнявам, че кокошките нямат причина да бъдат нещастни, т.е. отглеждат се на широко и на открито през деня. В хубаво време се радват и на свободна паша, понякога.

Поздрави!
п.с. не видях раздел ''животновъдство'', затова се извинявам ако темата е в неподходящ раздел.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Какъв им е проблемът на тия кокошки?
« Отговор #1 -: 04, февруари, 2016, 22:50 »
Коли  и яж не е толкова лошо нещо - прясна кокоша супа от домашни птици, с кисело зеле, или сварени, после запържени в масло с червен пипер.... Ааааххх!  :P
Добре дошла!
Накратко:
Хранителния баланс е нарушен.
Започнете да ги храните с готови фуражни смески за носачки. От реномирани производители на готов фураж. Със сигурност избягвайте тези от завода в Ловеч.
Пускайте ги на свободна паша по двора.
С какво сте ги хранили досега?
Полезно е да има поне по половин кв метър на птица.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 04, февруари, 2016, 23:07 »
''Коли и яж'' е най-ужасният съвет, който можеш да дадеш на вегетарианец. Освен това, целта е да спасим хайванчетата, а не да се натъпчем с измъчените им трупчета. :)

Сега сериозно: Хранят се именно с готови смески за носачки, май последно някакви сръбски купуваше баща ми. Другото, с което се хранят е смес от жито и царевица (напоследък избягват царевицата и изяждат само житото), но се опасявам, че баща ми им дава смески прекалено често - и сутрин и следобяд, като втория път ги смесва със зърното. Според теб прекалено ли е? На свободна паша не са пускани сега през зимата, но през останалото време да. Иначе мястото им е широко и открито - става дума за 6 кокошки, все пак.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 04, февруари, 2016, 23:16 »
''Коли и яж'' е най-ужасният съвет, който можеш да дадеш на вегетарианец. Освен това, целта е да спасим хайванчетата, а не да се натъпчем с измъчените им трупчета. :)

А да колите домати и краставици е добро дело?  :P

Ъ
Що пък сръбска?
Пробвайте тази на Вианд. Без зърно, само смески.
Нещо зелено ако намерите - листа от зеле, цвекло, стрито сено или люцерна, или подобни. Копривата е много добра, но е рано още.
Ако до месец, месец и половина, не се оправят, сменяйте ги.
Препоръчвам Ломан Браун - червените носачки. Справят се добре като селски кокошки, макар да са стоков хибрид за промишлено отглеждане.
Една отлична дворна порода са Черен Австралорп, но не знам дали около вас има.
Много малко породи са склонни към преяждане и следващо затлъстяване. Повечето се хранят разумно и да им сложиш много храна не е проблем.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 04, февруари, 2016, 23:28 »
 Доматите и краставиците са съгласни - питали сме ги. :)

Хм, точно за зеленото имаме пълна забрана от един ветеринар. Иначе коприва вече има по двора и може да започнем да им даваме по малко. Днес ще ги пуснем на свободна паша, понеже в техния двор трева не никне.
Сръбските смески са с гръмката реклама ''фабрика за яйца'' на опаковката и баща ми затова ги е избрал, явно. Иначе носят гадинките - не са спирали вече година и половина.

Относно породите - точно червени са в момента, но не знам дали е същата порода. Имахме и една черна, но беше екзекутирана, понеже започна да яде яйцата.
Викаш да спираме зърното? Те и без това спряха да ядат царевицата, само житото избират.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 04, февруари, 2016, 23:38 »
Взимай правата лопата и почвай фитнеса!  ;D
Като покълват една седмица червеи, и ще се оправят.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #6 -: 05, февруари, 2016, 00:25 »
Като чета май им липсва доста калций на кокошките, щот перата са основно от калций. Давайте им и млени черупки от яйца като леко ги препичайте във фурната предварително за да се обеззаразят. После се минават през машинка за месо. Имаше и нещо за осветлението да не се кълват. Не помня - цветна светлина беше, ама каква...май нещо червеникава беше. Не трябваше да е бяла в никакъв случай.
За да не си ядат яйцата баба ми им резваше леко върха на клюна.
Други варианти: Полозите задължително на тъмно и да са за по 1 кокошка. С преградни стени между тях. Остави в полозите по една малка бяла порцеланова чашка и по често събирай яйцата. Като ги мислят за яйца и ги кълват виждат че нищо не се случва и постепенно отвикват.

И един личен въпрос. Как сте вегитарианци пък ядете яйца? Ми то си е пиле, недооформено още. Сестра ми е вегитарианка и от всички животински продукти яде само мед, щот бил от растения. И мляко и сирене не яде.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #7 -: 05, февруари, 2016, 06:53 »
Хора които не ядат животински продукти се наричат вегани а тези които не ядат месо вегетарианци .
Лампата трябва да е червена , да не различават кръвта ако някоя е накълвана,.защото видят ли кръв и се кълват до смърт .
« Последна редакция: 05, февруари, 2016, 07:45 от петко б »

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #8 -: 05, февруари, 2016, 08:05 »
И аз да се изкажа - Веднъж почнат ли да си ядат яйцата, никога няма да спрат, т.е. единственият вариант е нови кокошки. Една от старите да оставиш - ще научи новите. Пробвал съм с рязането на клюна и със слагането в полога на камък с формата на яйце....нищо не помага... Сменяй ги! Кокошката е всеядно и има нужда от много и различни видове храна. Нарушаването на хормоналния баланс в организма и води до това кълване и ядене на яйца. Давайте по малко кайма 100гр. един път на седмица, или червейчета от магазин за рибарска стръв. Тези кокошки, които имате в момента, ги прежали...

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #9 -: 05, февруари, 2016, 08:16 »
От време оно слагаме пясък в леген да кълвът за да не си кълвът яйцата,а що се отнася до не яденето на царевица чул съм не съм испатил,но познавали ако е ГМО и затова не искат да я ядът !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 05, февруари, 2016, 09:19 »
Еййййй, колко много полезни съвети! Много ви благодаря!
Това с калция се предполагаше, но ако им се дават черупки, това няма ли съвсем да ги настърви към яйцата?
За осветлението - такова няма. Поне не изкуствено. Става въпрос за 6 дворни кокошки, които са по цял ден на открито в широк двор и само вечер се прибират в курника да спят... Е, през деня влизат и да снасят, разбира се. Полозите са два и са на тъмно, но забелязвам, че всички имат афинитет към единия и се изчакват за него.

Това с червеите и Градинаров го препоръча, но мисля, че в двора имат достатъчно, за да си ги намират сами - при влажно време, естествено. Когато времето позволява ги пускаме и на свободна паша. Много обичат да се къпят в пясъчници. Това май е добре, а?
За каймата - това сериозно ли? Хммм... сурова ли трябва да се дава? Това няма ли да ги направи по-хищни? Ще предам препоръката, все пак.

За вегетарианците и яйцата - аз съм ово, лакто вегетарианец, като много рядко консумирам млечни продукти, основно сирене. При яйцата проблемът е, когато са със зародиш - такива не ям, защото наистина са потенциални животинки, въпреки че темата е щекотлива и накрая ще стигнем до дебат ''убийство ли е абортът?'', ако задълбаем в нея. :)

Много благодаря отново. Каквото се сетите - давайте. Със сигурност всички съвети ще бъдат изпълнени, а може да помогнем и на други хора.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #11 -: 05, февруари, 2016, 10:15 »
Еййййй, колко много полезни съвети! ..........а може да помогнем и на други хора.
Със сигурност помагате и на мен....кандидат "кокошкарка" съм ;D ... и в момента подготвяме терена....
И аз благодаря за съветите и започнатата тема!
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #12 -: 05, февруари, 2016, 10:23 »
Добре е да могат да се къпят всяка седмица. Слагай и дървесна пепел в мястото за къпане. Ако направите навес над къпалнята - нисък, ще има постоянно сухо място.
Понякога кълването се предизвиква от стрес.
Мажи раните с антибиотик - за предпочитане унгвент, че кремовеите са по-течни. Най-просто е да си направиш сама - мас и невен. Цялото растение може да се използва.
За каймата е сериозно. Кокошката е по-всеядна и от свинята - имал съм кокошки като мачки, дебнат и хващат мишки. Има нужда и от животински протеини, не само растителни. При мен кокалите първо минават през кокошките, и каквото после остане, стига до кучето.
Всички черупки от яйца се начупват - едно притискане с длан е достатъчно, за да не приличат на яйце, и се връщат на кокошките. Ако има рискове от заразни болести, първо се пекат във фурна.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 05, февруари, 2016, 13:35 »
Все забравям да спомена, че хайванчетата си имат навес, под който са издълбали едни трапове - не ти е работа. Само пепел още не сме им сложили, не като да няма..., но още се ослушваме да го направим. Това с черупките - ако са от варени яйца, предполагам не е нужно да се пекат? Ако се смелят в блендер сигурно ще е още по-ок? За месото - някой казал на баща ми, че сакън - не бива да им се дава, понеже ще започнат да ядат яйцата, но явно и това е погрешно, както повечето съвети от непрофесионалисти - визирам ветеринарите. ;).
Засега нямат рани, така че не се налага мазане. Само кълват перата и ги изяждат - луда работа! Иначе мас и невен има - ако се наложи, ще бъдат обмазани.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #14 -: 05, февруари, 2016, 13:51 »
Има вариант полозите да са наклонени назад. Така като снесат яйцата се търкулват в тайник дето не могат да ги достигат. Гледах пътпъдъци и там така ги бях направил.
« Последна редакция: 05, февруари, 2016, 14:12 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.