Кръчма

Как да сеем и отгледаме целина - дискусия

ivanovbg

• 815
  • 10
Как да сеем и отгледаме целина - дискусия. Какви са изискванията за сеитба и какви са условията за растеж и отглеждане на разсад и реколта от целина в зеленчукова градина? Как и кога се полива? Как и кога се тори? Прибиране  и съхраняване на целината.

Имам си едно кътче в двора дето насях преди 2-3 години листна и сега тя се самопотдържа. В смисъл есен я прореждам, разкопавам що годе и малко тор и тя си се само насява и си расте постоянно.

Реших тази година да си насея целина, но за глави. Как се прави разсад? Нещо четох, че се залива с 60 градуса вода и се кисне 1 ден. После се сее без да се зарива на светло. Само покрито с найлон. Вярно ли е? 
« Последна редакция: 04, февруари, 2016, 12:45 от Вискяр »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Как да сеем, отгледаме целина - дискусия
« Отговор #1 -: 03, февруари, 2016, 23:25 »
Аз целината за разсад  си я сея нормално.
Мисля ,че това с горещата вода е за по-бързо и равномерно поникване.
« Последна редакция: 04, февруари, 2016, 12:43 от Вискяр »

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #2 -: 03, февруари, 2016, 23:31 »
Семенцата са по ситни от морков, А зариват ли се? За колко време никнат?
« Последна редакция: 04, февруари, 2016, 12:46 от Вискяр »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #3 -: 03, февруари, 2016, 23:35 »
Оффф-погледни ги-много дребни са и от там е да не се зариват и рядко ги сей и е с дълга вегитация та почти и е време за сеитба,та късмет. ;D ;D ;D ще имаш нужда.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #4 -: 04, февруари, 2016, 08:56 »
Жената ги сее в касетка с торф на редчета,сравнително рядко е голяма играчка е .Преди години сеехме направо навън в земята но никне мн. бавно и тревата я завладява,а така в торфа няма проблем никне само тя.Сяли сме главеста Коджак,удължени бели глави,мн. я харесват клиентите.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 04, февруари, 2016, 12:38 »
А зариват ли се? За колко време никнат?
Правилото за зариване на семена гласи: Дълбочината е равна на три размера на семето.
Бавно и разхвърляно никне целината. От досадните за разсад растения е.

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
Re: Как да сеем и отгледаме целина - дискусия
« Отговор #6 -: 04, февруари, 2016, 17:05 »
Целината е с най-малките семена от семейство сенникоцветни. Характерно за тях е, че семената са покрити с дебела люспа с много етерични масла, което прави поникването им бавно и по трудно. Това с топлата вода се прави с цел маслата да се отмият за да може семето да покълне. За заравянето е същото плитко заради малкия размер на семето. Аз ги слагам отгоре на почвата и не заривам, поливам и слагам фолио домакинско прозрачно да задържа влагата. Магданоза при оптимални обстоятелства никне за 15-16 дни. На целината и трябва повечко.

« Отговор #7 -: 05, февруари, 2016, 16:52 »
Целината е с най-малките семена от семейство сенникоцветни. Характерно за тях е, че семената са покрити с дебела люспа с много етерични масла, което прави поникването им бавно и по трудно. Това с топлата вода се прави с цел маслата да се отмият за да може семето да покълне.
   Стара практика е  семената да се "перат" . Слагат се в чорап  или подобна кесия, завръзват се и пред него се изпират с веро сапун или прах след което се изплакват добре и се оставят за рътене. Водата не много топла да не се попарят.  Друга практика е  семена с много твърда обвивка да се  смесват с пясък. При хубаво разбъркване пясъка разранява кората и семената поникват по лесно. По принцип всички семена рътени или не  на леха  ги сеем разбъркани или с рясък или със ситно пресята тор. Сеенето е много по равномерно.  За много ситни семена може да се използва и специална тръба сложена на лейката  а семената се слагат във водата и се изсяват с нея. Получава се редово изсяване.

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #8 -: 05, февруари, 2016, 18:13 »
Батко, я обясни малко по- подробно за тръбата и по-лесното засяване на нас новобранците ;)

« Отговор #9 -: 05, февруари, 2016, 19:04 »
     Ами някъде по в къщи имам такава тръба, използвал съм я семена от тютюн , бял риган,кантарион сее ги много добре. Просто е и лесно за направа.  Слага се на лейка вместо пръскалото. ПВЦ тръба с диаметър колкото е диаметъра на лейката и дължина колкото ширината на лехата. От едната страна се пробиват дупки около 3-4 мм на разстояние колкото искаме да е разстоянието между редчетата по дължината на тръбата. От едната страна се слага коляно което се надява после на лейката а от другата се затапва.  Като се монтира идва перпендикулярно на чучура на лейката. Пълниш вода минаваш един път пробно да видиш какво разстжяние поливаш а след това пълниш слагаш дозата семена разбъркваш с една пръчка и ...готово.
  Това е ако искате на редове да е посятото а иначе за разпръсната сиетба на каквито и да е семена , рътени или сухи, едри или дребни препоръчвам размесването със ситна тор и изсяване. Торта примерно е около кофа за 10 метра. Дори много изрътени семена при внимателно разбъркване с торта се изсяват хем равномерно хем без повреди. Цаката му е минаваш по тънко първия път а после повтаряш. Торта си личи а чрез нея и семената. За повечето колеги това си е празна работа но който е сял лехи ще го оцени.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #10 -: 05, февруари, 2016, 20:40 »
Гледах едно подобно клипче с каничка за сеене на моркови. Кипваш 2 лъжици картофено нишесте с литър вода. Като изстине сипваш семена и ги разбъркваш равномерно. Понеже е гъста течността семената си остават разпръснати, а не се утаяват. А намерих го:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hP9BXM5PFBE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hP9BXM5PFBE</a>