Кръчма

Всички ЗП, които купуват препарати, трябва да имат серт

Мило

• 1 074
  • 20
Всички земеделски производители, които ползват продукти за растителна защита от професионална категория, трябва да притежават сертификати от БАБХ за преминато обучение за професионални потребители на продукти за растителна защита. Това изискват промените в Закона за защита на растенията.
„По изисквания на новия закон въвеждаме система за сертифициране на хората, които употребяват и прилагат продукти за растителна защита, т.е. всички земеделски производители, които купуват препарати, трябва да имат сертификат. Това е по закон и влезе в сила на 26-и ноември 2015 г.”, каза Лазар Чавдаров, директор в дирекция растителна защита и контрол в БАБХ.

« Последна редакция: 21, януари, 2016, 23:12 от Вискяр »
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Мило

• 1 074
  • 20
Re: Ново 20
« Отговор #1 -: 20, януари, 2016, 14:20 »
Целта е да се вземат още някакви пари от фермерите за курсове !!!

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #2 -: 20, януари, 2016, 15:11 »
Те като дадът някой лев субсидии и гледат да си ги вземат .Да има да вземат .И там ще стане като в аптеките с рецептите .Първата седмица никой не дава без рецепта а след това като няма оборот всички дават .Ина това ще му намерим цаката  :)

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #3 -: 20, януари, 2016, 15:20 »
То и договор с агроном е изискване ново- както животновъдите имат с ветвринари. И всичко се прави за " насърчаване" на производството!

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #4 -: 20, януари, 2016, 15:32 »
Аз , такъв договор имам .Пари агронома не ми взе да се разпише но някой агрономи може и да искат 20-30 лв , като за дневниците

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #5 -: 20, януари, 2016, 16:07 »
То 30 за дневника, 30 за договор, 50 за курс, 100 за заверки на скици... Тя край няма.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #6 -: 20, януари, 2016, 17:31 »
Хера,салатките ти оживяха ли от снощи?

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #7 -: 20, януари, 2016, 19:16 »
Всичко е замръзнало и салати и лук. Ще чакаме другата седмица да отпусне и ще броим труповете вероятно.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
Колеги , който иска да има сертификат за ползване на препарати които се водят професионални трябва да искара курс , който е 3-4 дневен и струва 350 лв.
Честито на печелившите  >:( >:( >:(
« Последна редакция: 21, януари, 2016, 23:12 от Вискяр »

Мило

• 1 074
  • 20
Явно става въпрос за големи проверка на големи пръскачки щангови и тези за овошни градини.За ръчно пръскане не.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
Като си купя един литър препарат никой не ме пита в каква пръскачка ще го сипвам .
До миналата година съм пръскал с гръбна а сега с тракторна . тракторната  е доста по безопасна от гръбната . Нещо не схващам логика  :(

Мило

• 1 074
  • 20
Това пише във Фермер

При проверки на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита (ОППРЗ) се изисква и сертификат за обучение. Това сочи проект на Наредба за периодичните проверки на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита, публикуван на сайта на МЗХ.

При периодичната проверка на ОППРЗ се представят следните документи: свидетелство за регистрация на ОППРЗ; свидетелство за правоспособност за работа с техниката на лицето, представящо ОППРЗ за проверка; сертификат за обучение по чл. 83 от Закона за защита на растенията на лицето по т. 2; документ за платена такса по тарифата по чл. 17, ал. 1 от Закона за
регистрация и контрол на земеделската и горската техника;

Според наредбата периодичните проверки се извършват на всеки 5 години до 2020 г. и на всеки три години след 2020 г. Оборудването за прилагане на продукти за растителна защита, пуснато в употреба в друга държава -членка на Европейския съюз, може да бъде използвано на територията на Република България при няколко условия: Ако е било проверено от компетентните органи в другата държава - членка на Европейския съюз и притежава валиден сертификат; Ако периодът от последната направена проверка в другата държава-членка е равен ли по-кратък от продължителността на интервала между проверките по ал. 1. След изтичане на срока на валидност на сертификата по ал. 3, т. 1, ако ОППРЗ се използва на територията на Република България, за него се прилагат изискванията на тази наредба.

Мило

• 1 074
  • 20