Кръчма

Прикачни за малък трактор - самоделки

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
След като си купих мулчираща машина за 2400л.в и за нищо не ставаше, после плуг за 420лв., който се счупи като изгнила клечка на третата бразда, реших, че пари за глупости нямам и започнах всичко да си правя сам.
Качвам снимки на нещата, които съм си направил до момента :)
Нямам снимки от процеса на изготвянето им, но ако някой го интересува нещо - с радост бих споделил...

Чизел с 9 лястовички, нагласящи се по дълбочина и ширина

Брана, повдигаща се с хидравликата. За 1час изчиства и подравнява 6дка. с насаждения

Садилката ми. Родих се с нея. 12дка. дини от семка за 1 ден.  По около 3дка. зеле на ден, включително брането на разсада. Двама работници. Валира лехата и прави белези през 15, 20,25,40,50см. и 1м. едноредово или двуредово. Закачвам браздир на местото на валяка и сея картофи. С друго приспособление ми прави 4 реда в 80см. леха, за лук балучки. Може и да полива току що засадения разсад. Тази година ще видя дали ще мога да си садя пипера с нея...

Пръскачката ми. 10м щангова, сгъваема-за да обръщам на малко място, с възможност да работи само едното крило- при крайните редове, разглобяема-за да слагам полусферична, когато пръскам доматите или лозето, 3 бутална помпа с 300л. резервоар

Вилици, които закачам на навесната и донякъде ставам мотокар  ;),
Буренце за противотежест. То аз, че тежа 130 не е малко, но нестигат  :D
Картофовадач - закачвам го на рамката на чизела

И, естествено, най-добрият ми помощник  :-*
Правил съм си навесната система, навеса със светлините и огледалата, монтирал съм си фар за отзад, когато се налага да работя до по-късно, сложил съм и компресор. Ремаркето също е мое творение ;)

Късмет!!

ivanovbg

• 806
  • 10
Re: Прикачни за малък трактор - самоделки
« Отговор #1 -: 07, януари, 2016, 23:50 »
Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето е да го направиш. Евала!
А аз едно браздирче за култиватора трета година се каня да направя и ... нямам трето ;)
Спорна година!
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 08, януари, 2016, 00:35 »
Картофовадач - закачвам го на рамката на чизела

Това без тръскане как работи?
Центрофугата що е навън?

Цитат

А тука и кошери виждам!

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #3 -: 08, януари, 2016, 08:21 »
Това без тръскане как работи?
Центрофугата що е навън?

А тука и кошери виждам!

Когато ъгълът на забиване в земята е регулиран добре - работи почти идеално + пръстта при мен е много рохка, естествено ако е суха :). Това с тръскането ще е много по-добре, мисля, но е задача за тази година  ;).
Кошери имам - да. Медът е почти чисто черен и е много силен на вкус и аромат. Инсектициди почти не използвам. Снимал съм кошерите в темата, в която се представям. Вчера качих и 3 снимки от може би най-красивия изглед по Българското черноморие. Центрофугата е вън, защото още нямам ВЪТРЕ  :-[. Дано Новата 2016 ми донесе и нова сушинка  8)!

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #4 -: 08, януари, 2016, 20:26 »
Гого 69,браво бе човек!Как нямам някой такъв комшия като теб ;D!Възхищавам се на трудолюбието и упорството ти!Пак да кажа -БРАВО!

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #5 -: 12, януари, 2016, 10:44 »
Благодаря, Доматка!
Ето садилката в действие при първите проби:

Садилка

Позволявам си да споделям тези неща, защото, въпреки че не са профи техники, улесняват много работата, пестят много време, и са евтини и лесни за изработка...
« Последна редакция: 12, януари, 2016, 10:49 от Gogo69 »

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #6 -: 12, януари, 2016, 17:35 »
Браво майсторе,продължавай все така !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #7 -: 12, януари, 2016, 20:07 »
    Абе разсадени домати видях ама "садилка" йок.... :o

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #8 -: 13, януари, 2016, 06:34 »
    Абе разсадени домати видях ама "садилка" йок.... :o
Еми да, прав си  :-[. То е, по-скоро, количка за садене... Ама и разсада и садачите са на сенчица и са седнали... кръстовете им не се скапват... отделно, редчето става право и разстоянията са точни, пък и самият процес е поне 3 пъти по-бърз... Може на мястото на варела да приспособя да поставя капковото и мулча... а може да се добавят и още 2 работни места. Хубаво е, че мога да я вдигам с хидравликата и завъртането след края на реда, за да влеза в другият ред, също става много бързо.
« Последна редакция: 13, януари, 2016, 06:38 от Gogo69 »

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 14, януари, 2016, 12:27 »

Садилка

По-удачно е да качваш клипове в ютуб.
И въртете телефона да снима хоризонтално!

I_van

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 25, март, 2016, 22:59 »
Чизел с 9 лястовички, нагласящи се по дълбочина и ширина
Здравей, колега! Какви са размерите на профилите и каква е дебелината на стената? Благодаря.

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #11 -: 26, март, 2016, 07:01 »
Здравей, колега! Какви са размерите на профилите и каква е дебелината на стената? Благодаря.
Винкел 4/4 с дебелина 3мм на стените, заварен по цялата дължина, формиращ квадратен профил. Шини 50/10, огъвани с коване и нагорещяване, лястовичките от същия винкел, пак с коване и закаляване и ширина 15см, държачите от същия винкел, стягите - арматура ф10.

I_van

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #12 -: 26, март, 2016, 23:37 »
Винкел 4/4 с дебелина 3мм на стените, заварен по цялата дължина, формиращ квадратен профил. Шини 50/10, огъвани с коване и нагорещяване, лястовичките от същия винкел, пак с коване и закаляване и ширина 15см, държачите от същия винкел, стягите - арматура ф10.
А какви са били съображенията да го направиш с винкел, а не готов профил? Или просто това си имал под ръка? Колко е работната му ширина и има ли склонност към огъване? Необходимо ли е някакво закаляване на конструкцията и ако да, как е най-удочно (и с какво) да се направи?
П.С. Не видях опорни колела. Има ли?

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #13 -: 27, март, 2016, 07:41 »
Там, където ходя да купувам желязо, нямат малки профили с такава дебелина, затова го правих от винкел. 120см. му е работната ширина. Не съм ОРАЛ с него, ползвал съм го за разрохкване/прекопаване междуредия и вътре в самата леха, както и за обиране на едрото при почистване на местото след дини, тикви, зеле, домати, краставици, тиквички... Закалил съм, до колкото аз разбирам от закаляване :), само лястовичките. Има и готови на същия размер. Едната е около 15лв. в кооперация "Китка". Стори ми се по-добре да си ги направя. Всичките 9 ми струват с закаляването (въглищата) по-малко от продажната цена на една и 1 ден работа. Шините съм ги огъвал с помощта на огнище с донбаски въглища, около 5кг., чук и наковалня, лястовичките съм ги "калявал" в същото огнище. Работния ръб на лястовичките съм го наварявал предварително с електрожена, заради по-добрия материал на електродите. Нямам опорни колела и не са ми били нужни. Настройвам го да се забива около 10-15см. на равно и карам. Не съм го огъвал до сега. За конструкцията съм сигурен, че не мога да я огъна с моето тракторче, а шините, дори и да се огънат, лесно се изправят или заменят. Долу Г-то с лястовичката не може да се огъне, а нагоре е права шина, лесна за подмяна или изправяне... Прикачните ми гледам да са и достатъчно леки, че да мога сам да ги закачвам и разкачвам, пък и малко "фасон" да имат...  ;D
ПП: Закачвам картофовадач на конструкцията, широк 46см. при работния ръб и забиващ се около 30см и не съм имал проблем. Държачите на картофовадача са от същите шини и не са се огъвали...
:) 2ПП: За работната ширина съм се водил от ширината на лехата ми. Фрезата ми е на 140см, но максималното разстояние м/у гумите на тракторчето е 74см., така че лехата ми става 74см. Като оставя 3 лястовички минавам от 2-те страни на лехата и по средата.
« Последна редакция: 27, март, 2016, 08:00 от Gogo69 »

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #14 -: 27, март, 2016, 10:20 »
Както го е направил Гого със заверени винкели е по-здраво .Профилите които продават са ' гола вода ' .Миналата година си купих дискова брана правена от крило на голяма  .Като цяло добре работи но точно тези профили три пъти ремонтирам .И най- неориятното е , че се прецакват точно когато не трябва .