Кръчма

Как да направим оранжерия от стари прозорци

Re: Как да направим оранжерия от стари прозорци
« Отговор #15 -: 17, януари, 2017, 22:58 »

найлона се откача отгоре и отстрани вратите и се навива до фермите.
И аз имам една стъклена занимавка 40 кв.м. ама ми е само за тестване на нови сортове.
Направи си добре сметката и ако икономията от това, че имаш прозорците не ти даде значителна разлика
моя съвет е да си поръчаш/направиш сам полиетиленови от този тип.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #16 -: 17, януари, 2017, 23:10 »
Напълно те подкрепям.С прозорци става за малки площи 20 до 30 квадрата .А както се гласи човека за голяма площ то ще е хамалогия с прозорците.

« Отговор #17 -: 18, януари, 2017, 06:24 »
    Александров, от 40 години все правя,преправям или премествам оранжерии. Последната исках в двора да си направя около 40 кв. точно като твоята,отстрани със стъкла а отгоре с поликарбонат. Събрах и достатъчно прозорци. Като се стигна до направата, излезна, че трябва да направя здрава метална конструкция и при широчина само от 5 метра и височината трябваше да е над 4 метра. Видя ми се смешна затова си направих обикновена дъговидна конструкция от тръби така , че да да може да се покрие с поликарбонат но засега е с полиетилен. Междувременно смених и на къщата прозорците,почти нови и с касите, та сега имам цял склад прозорци и се чудя къде да ги изхвърля. Та съвета ми е като на Галин. Направи си една оранжерия широка 7-8 м. и то я поръчай или купи готова,ще ти излезне по евтино, а отстрани си направи малка за разсади и за тебе си както на бай Иван. 14 метра е малко за две оранжерии а за една трябва да е блоков тип което никак не е удачно при нас.

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #18 -: 18, януари, 2017, 08:38 »
Е нали целта е да използва тези 340 прозореца това е идеята на човека,то ако беше да си купи или направи той щеше да пита от къде е най изгодно да я вземе.Трябва много да се помисли как да му влезнат в употреба прозорците,затова дадох пример с Н.Канавров той най добре може да му каже,защото има такава,от страни с прозорци отгоре с найлон.Да се види на какъв постамент са положени прозорците и други подробности !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #19 -: 18, януари, 2017, 09:06 »
Моята е широка 3м и дълга 5.5м или около 17 квадрата.За направата и използвах 12 прозореца.С неговите 340 прозореца би направил 30 такива като моята.Но пак казвам,че ще бъде много трудоемка работа .После трябва дървенията ако не всяка година то поне през година да се боядисва.При един силен вятър ако са открехнати може всички рамки да нападат и стъклата се натрошат.
Съдя по моята колко време и отделям та за неговата голяма площ просто не знам как би се справил.
При мен построяването стана лесно защото под почвата на дълбочина 50-60см е камък и тя стъпва на здрава основа .А той както се гласи да отлива циментова основа вече става доста сложно .Нека обмисли внимателно .Също за покрива с найлон излиза много по евтино и много по лесно да я покрие.Абе трябва хубаво да огледа и премисли,защото при такава голяма площ това с прозорците не е играшка работа .

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 18, януари, 2017, 10:39 »
Бетона го смятах около 6-7м3.Него мога с приятели да го направя.Конструкцията вече е проблем.Нещо не мога да си намеря тетрадката с точните чертежи,но при неотваряеми на всеки около 3м трябва правоъгълен профил 8х6,тъй като рамките са 7см,като между 2 профила влизат 2 крила захванати с винтове и монтажна пяна.За покрива квадратни профили 1х1 см. метър на метър.По груби сметки желязото идваше около 1.3 1.4 тона.Сега ми се завъртя идеята дългите страни с неотваряеми прозорци,късите поликарбонат отваряеми и покрива найлон.
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #21 -: 18, януари, 2017, 11:30 »
Цитат
като между 2 профила влизат 2 крила захванати с винтове и монтажна пяна.
Не виждам смисъла от монтажна пяна  даже и от винтове . Малкия ми парник от 6 квадрата е така с по 4 винта но не е никак удобно и практично.Поне аз съм много доволен от топлината вътре и без голямо уплътняване.Но и разтояние 3м  от профил/ферма/  до профил за мен е много голямо.При мен разтоянието е колкото ширината на прозореца 130см.

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 18, януари, 2017, 12:53 »
Значи при основата си задигнал около 28см,тъй като масовия стандарт е 129х172см.Ако има и греда 10 задигането идва 18-20см. или бъркам.И при теб прозорците двойни ли са или си ги "цепил"?С варосване няма ли да се реши въпроса със засенчването?И последното което измъдрих днес е ако сложа прозорците легнали се получава с профила 130 височина.Ако до 2м. монтирам отваряеми 70см. рамки поликарбонат по цялата оранжерия,дали ще е достатъчно проветрението?И тези рамки от горната страна ли е най-добре,или както си мисля отдолу?И благодаря за съветите и помоща,че ако се бях изсилил есента сега щех да извидя.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #23 -: 18, януари, 2017, 16:31 »
Интересно защо моите прозорци са 120 на 130см ?? Вземах ги от едно училище което го санираха  и ги трошеха безогледно.2009 година .Цепени са моите , защото ако са двойни хамалогията става петорно по голяма .Колкото до проветрението стигнах до извода че когато отдоло е отворено най добре се проветрява.За това ги вдигнах на 35 см от земята като мислех ако не махам прозорците то отдоло да махна найлона и да става проветрението. Оказа се обаче че през стъклото вътре температурата става непоносима към края на месец Май и за това ги махнах прозорците .Надявах се също като открехна горния край на прозорците посредством синдижира да става проветрение  обаче не се получи резултат.За това махнах прозорците и сложих мрежа против градушка на тяхното място. Пак беще топло през Юли  и тогава нарязах найлон на парчета и ги сложих пред мрежата за засенчване . Лек ветрец ги вее и така ту влиза слънце ,ту се засенчва и имаше резултат .Ще ти поместя снимка и как боравя с синджира в зависимост на коя халка го закача то толкова се отваря и прозореца горе .Също ако си загледал найлона на покрива съм го оставил по дълък та да закрива горния край на прозореца и когато вали дъжда да не мокри прозореца а да се стича направо долу. И имаше ефект проверено в практиката .

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #24 -: 18, януари, 2017, 17:55 »
Товс със синджира е супер,лесно и практично,как не съм се сетил.С варосване на прозорците няма ли да се намали греенето,пробвал ли си?Съседите ми си направиха такова минипарниче 10тина квадрата и го варосаха,вътре ми изглежда добре.Ама проветрението им е само от вратичката,не слушат като им говоря,а се чудят защо доматите нямат завръз.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #25 -: 18, януари, 2017, 18:50 »
Не съм пробвал с варосване , но щом ги открехвам така както съм показал и пак е горещо вътре едва ли варосването би ми помогнало.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #26 -: 18, януари, 2017, 19:15 »
Колега Александров  , аз имам такава оранжерия каквато ти искаш да направиш.Прозорците ми са с размер 1.85 и ширина около 0.75м. Оранжерията ми е 60м. дължина и 7.20 ширина , височина 3.60. През летния сезон отварям по около 12-14 прозореца от двете страни. Освен това вратите в двата края както и челата от двете страни. Не съм правил бетонен пояс , а всеки кол от конструкцията е бетониран отделно в бутилка от минерална вода 10-11л. за да няма достъп до почвата. За да добиеш представа влез в темата "Аз и моята градина "  в " Градина край морето".Всичко това е за да ти стане ясно как би изглаждала. Лично мое мнение , е да не се занимаваш с глупости , а да си направиш или да си купиш метална конструкция.Въпросната оранжерия ми беше първата и от тогава насам имам вече пет като всички са метални. Дървената като цена ще ти излезе по-скъпа , трудно ще поставяш и сменяш найлон . На всяка греда трябва да ковеш летви. Не можеш да ползваш цяло платнище. Дървото ще издържи многократно по малко от желязото. Зимата ще ти се задържа сняг върху конструкцията ....... С други думи ако можеш да вземеш някакви пари на тези прозорци и към тях да добавиш тези пари които смяташ , че са ти необходими за изграждането на оранжерията  - просто си купи метална.Съмсем друг е въпроса ако искаш да си направиш някакво малко парниче за нуждите на семейството. Тогава каквото и да направиш все ще е добре. Успех.Ако те интересуват подробности на драго сърце ще ти помогна..

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #27 -: 18, януари, 2017, 19:21 »
Може да си направи от тях малък парник за отглеждане на разсада .

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #28 -: 18, януари, 2017, 22:17 »
Планът ми е и малка отопляема майка да направя.За контрукцията задължително метална.Прозорците ги натрупах,тъй като съм на 860м. надморско равнище и климата си е суров.Миналата събота даже спирах водата че към 02:00ч. термометъра показваше -30гр.Проблемните месеци откъм жега са само юли и август,като идеята ми беше при необходимост сваляне на найлона за 2 месеца.

« Отговор #29 -: 19, януари, 2017, 07:06 »
   Александров, мисля,че и друг път сме коментирали въпроси за строежа на оранжерии и доколкото си спомням имаше споделен и успешен и горчив опит. Предназначението на една оранжерия е да защитава растението от неблагоприятните метеорологични условия а за да го прави първото изискване е самата тя да издържа на тези условия. Затова  започваме първо от конструкцията. Формата и може да бъде дъговидна, двускатна и многоскатна или блокова. Последната при нашите условия не важи така, че избираме първия или втория вариант. Основните проблеми при нас са вятъра и снега. Най-устойчива и към двете е дъговидната  конструкциа, има най-добра обтекаемост и не задържа снега
. Материала може да е дърво или желязо и естествено желязото е по добро. Желязото е най-устойчиво на опън и натиск и най-слабо на огъване. За да се избегне тая му слабост се използва така наречената "ферма" а това е конструкция при която всички части са подложени само на опън и натиск т.е. използват се най-добрите му качества. На следващо място идва покриването а то може да е: поликарбонат- 200 кв. оранжерия  около 4-5 хиляди лева; полиетилен пак същата около 200 лв. или стъкло- в твоя случай без пари ;D Аз бих избрал полиетилена. За по добра изолация вариантите са двойното покритие, цялостно или на тунели.За проветряването. Моите са с размери 7,5 на 24,на наклонен терен и късите страни се отварят изцяло. Миналата година април се наложи да слагам засенчващи мрежи. При тебе не знам как ще е но ако правиш странични проветрители трябва да са ниско до земята иначе няма ефект.
   И....това че профил 10/10 през метър ще върши работа...забрави го. Ти работиш с профили. Вземи един правоъгълен профил подпри го в двата края и го натискай с ръката по средата, първо по широката а после по тясната страна. Ще разбереш от разликата за какво става въпрос.

« Последна редакция: 19, януари, 2017, 08:16 от Баткото »