Кръчма

Как да направим оранжерия от стари прозорци

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Как да направим оранжерия от стари прозорци?
На много места старите прозорци се заменят с нови и модерни, обикновено с вградени стъклопакети. В повечето случаи старите прозорци се унищожават - стъклото се натрошва, а дървенията изгаря. Което е голяма грешка - стъклото е скъп продукт. В същото време много хора се чудят как да си направят оранжерия. В повечето случаи я покриват с пластмасово фолио, тип найлон - който има малка трайност във времето. А е много лесно от старите, "ненужни" прозорци да се направи малка или по-голяма оранжерия, осигуряваща доста по-качествен микроклимат от "найлонката".
Сега ще ви разкажа и покажа - как тая есен само за три съботи и недели си направих една оранжерийка от стари прозорци, близо 17 квадрата . :)

Първо си направих тия пет конзоли или ферми както и да ги наречем три метра широки

После ги изправих и забих до всяка една бетонно желязо 20мм дебело до като не стигна твърдо дъно . При мен е камък на повече от 50см дълбочина . Заварям фермите към това желязо и става стабилна конструкция.Височината е 2 метра а в средата е три метра .

Заварям винкел най отдоло на височина 20-30см и към него ловя шипки 2 на 3 см

Опънах тел през 25 см на прокрива за да може найлона да не пропада а да ляга на него .Поставих и прозорците на четирите страни

Опънах найлона и го спънах отгоре да не се надига от вятъра с тел като нанизах парчета от дебел маркуч там баш където телта притиска найлона с цел да не го притрива и къса .Поставих и синджирчета на всеки прозорец с цел да си ги отварям на каквото  разтояние искам.Отпред единия прозорец е на панти и се отваря за ползване като врата.Прозорците са захванати с четири райбера ,два горе и два долу. Когато ги отварям само повдигна двата грле и със синджира си го отварям колкото искам.

И вече разпределението вътре както си реша го правя.По план мисля в дъното да бъдат краставиците, в ляво един ред 15 корена Амати , в средата два реда по 12 корена Рила или Наслада единия ред, а другия сърцето на Албенга.Вдясно разтоянието е 110см и мисля три реда пипер да насея.
« Последна редакция: 03, януари, 2016, 17:06 от Вискяр »

nkanavrov

• 277
  • 17
Re: Как да направим оранжерия от стари прозорци
« Отговор #1 -: 03, януари, 2016, 17:47 »
Априоре -

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Браво . Това вече си е серийно производство на зеленчуци. Махаш ли ги през лятото страничните прозорци ,защото аз съм предвидил лесно да ги махам и прибирам на сухо място . Така ще имам хубаво проветрение .

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #3 -: 03, януари, 2016, 18:41 »
На 60 метра дължина отваряеми са по 12 бр от двете страни

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
 Днеска пристигнах на село и слава богу нямаше никакви поражения по оранжерията.Свалих набързо няколко прозореца и нахвърлях доста сняг вътре дето са лехите .Допълнително налях и вода събирана от улуците може би над 300л.Да се надявам че ще има доста влага вътре в оранжерията. ;)

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Пропуснах да кача и  снимки

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #6 -: 09, януари, 2016, 19:33 »
Браво колега,подготвяш се за новия сезон активно.Успех !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 16, януари, 2017, 21:41 »
Г-н Иван Петров Коцев и Г-н Канавров,тъй като разполагам с 340 двойни прозореца и съм решил да си направя около 420 кв.м. оранжерия на бетонов фундамент с метална конструкция,в мен изникват хиляди въпроси.Първо към ИПК,как си предвидил лятото да се махат прозорците,че при мен е планувано да са постоянни с винтове и монтажна пяна,а проветрението да е от покрива с полипропиленови секции.Иска ми се и аз да могс да отварям страниците с джамците ама май сложна работа.
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

« Отговор #8 -: 17, януари, 2017, 12:54 »
    Александров, тези 340 прозореца с касите ли са или само крила от прозорци?

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #9 -: 17, януари, 2017, 13:40 »
Едва ли са с касите,толкова рамки е взел човека от някъде ,надали е взел и касите,при тях трябва много работа да се демонтират ;D

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 17, януари, 2017, 16:04 »
Без касите,само крилата.Покрай тая санировка при нас,а и бях монтажник на дограма,та срещу шише ракия получавах правото на прозорците от 3 блока.А рамките при тоя студ сигурно отдавна са на пепел.Проблема е че при метална конструкция е сложно с панти и напасване.

Мило

• 1 075
  • 20
« Отговор #11 -: 17, януари, 2017, 17:21 »
Ако направиш висока оранжерия няма да имаш нужда да махащ прозорците,но все пак в средата на оранжерията можеш да си поиграеш и да ги направиш свалящи някъде около 4-5м и там ще помогне за проветрението.Колегата Канавров има такава с прозорци мн. голяма,дълга оранжерия,та той може да ти даде повече информация как я е направил !

Александров

• 27
  • 0
  • градина
« Отговор #12 -: 17, януари, 2017, 21:13 »
Мило,мястото ми е 30м.на дължина и 14м.ширина.За дългата страна по 5м.имаш впредвид на 30-ката от двете страни по 5м.в средата или?И дали ще е достатъчно проветрението?Първоначално го бях планувал отвсякъде неотваряема дограма,а отгоре найлон,ама така освен гъби друго надали ще се отгледа.Затова за момента съм решил покрива с полипропилен с отваряеми рамки.Верно по-скъпо,ама по-устойчиво и по-дълготрайно.

« Отговор #13 -: 17, януари, 2017, 22:37 »
Моите са на 30 м. без прозорци, само от двете страни се отварят до билото.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #14 -: 17, януари, 2017, 22:49 »
Ще поместя три снимки как е при мен направено .В първия ми пост на четвъртата снимка се вижда на какво стъпват прозорците .Заварих винкел и после с болтове захванах към него шипки 4 на 4см.Върху тия шипки стъпват прозорците.Два райбера има отдолу и два горе .По средата горе има синджирче 50-60см дълго и с него си регулирвам колко да бъде отворен горе прозореца.Пренасянето за лятото на прозорците става лесно пак с един синджир с две куки в краищата . Тия куки ги завирам в халките и  хващайки синджира по средата нося прозореца без усилия.
Това което мислиш да не ги махаш през лятото ми се струва че няма да бъде удачно . Имай в предвид че става голяма жега вътре през стъклата .Аз ги махнах някъде по средата на месец Май и чак към края на Октомври пак ги поставих.
Тая есен понеже за пръв път я ползвах видях че се образува много кондез по найлона на покрива .Пак тук във форума ме посъветваха да сложа още един найлон под тоя покривния по който да се стичат капките вода .Много лесно сложих найлон и вече тоя проблем изчезна а и стана още по топла оранжерията.
Питай ако нещо не ти е ясно .Насреща съм с каквото мога ще помогна .Лятото при едва силна буря падна едната рамка там където ги бях складирал  и се строши стъклото . Имах стъкла но вместо стъкло сложих найлон и рамката стана много лека . Та в бъдеще строши  ли се някое стъкло ще слагам найлон.

« Последна редакция: 17, януари, 2017, 22:52 от ИПК »