Кръчма

Как да отглеждаме домати - 2016

Мило

• 1 150
  • 20
Re: Как да отглеждаме домати - 2016
« Отговор #960 -: 18, декември, 2016, 19:05 »
Браво майсторе,такъв хубав стрък в апаратамент браво,дано ни е на берекет с този сорт !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Bogomil Todorov

• **
  • 80
  • 1
  • градина
« Отговор #961 -: 18, декември, 2016, 19:38 »
Имам едно въпросче.
Ще сея за оранжерията Пинк Рок, но тази година ме мъчеше листна плесен при Афен. Имах три хибридни сорта- Кибо ,IGG и Финал.Питането ми е пречат ли си повече сортове в една оранжерия и предават ли си болести.Мисля , че от Финал , който е с по-малко устойчивости тръгна тази болест и по Афен.Пинк Рок няма устойчивост на листна плесен Ff, затова се чудя да сложа половината оранжерия с него , а другата половина с SX 540 F1 (Устойчивости :  Fol 1 , Fol 2 , Vd , ToMV  0 - 2, TY ,Mi, Ff 1 - 5, V,Нематода

Сорта е устойчив на напукване

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #962 -: 19, декември, 2016, 09:08 »
Много зависи и от оранжерията,ако е ниска и дълга задържа повече конденз и от там се получава и листната плесен.При мен Афена нямаше никак листна плесен,а ги правеше безформени плодовете и цветовете също,мн. грозни,това в едната половина,др.половина Синьората прекрасна.По това съдя,че става въпрос за съсипана селекция на сорта.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #963 -: 19, декември, 2016, 09:51 »
Не виждам причина няколко сорта да си пречат.

« Отговор #964 -: 19, декември, 2016, 12:07 »
Само белокрилка никакъв проблем с друго. Ще сея както всяка година след 6/7 януари. Ще пробвам три сорта Афен,Хъни Муун и Пинк Рок,за да мога да ги сравня.

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #965 -: 24, декември, 2016, 12:11 »
Краси,браво на теб!Винаги съм се чудила дали мога да откъсна домат от такъв изцяло отглеждан в домашни условия! ???
Относно торенето искам да ви споделя моя лош опит с изкуствените торове!Реших да се допитам до приятел агроном за есенното торене на доматите и ги наторих с препоръчания от него комбиниран тор!Как се казва-не питах.Каза ми само да окопая около корена и да полея.След седмица ходих да откъсна домати за салата и като седнахме да я хапнем всички се спогледахме на първия изяден домат-бяха станали кисели като лимони!Поливах ги обилно след това е след около две седмици не бяха толкова кисели но не бяха и толкова сладки като преди.Ще питам как се казваше тази тор защото от есента не съм ходила в магазина на този агроном.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #966 -: 24, декември, 2016, 14:14 »
Есенно торене се прави когато са изчистени всички остатъци от културите и преди оран се наторява с комбинирана тор NPK или поотделно само троен суперфосфат или калии.По време на вегетацията се подхранва с бързоводоразстворими торове в нужното количество.Според това което пишеш разбирам,че по време на вегетацията си подхранила с комбинирана тор за основно торене,което е изсключителна грешка !!!

« Отговор #967 -: 25, декември, 2016, 06:28 »
    Доматка, агронома си заслужава майните ама...някой друг да му ги тегли :-[ :-[
   Грешка е че си подхранвала с гранулиран NPK но не това е причината  да са кисели доматите. Разликата между кристалните и гранулираните торове е че едните се поемат от растението на втория ден а другите на втория месец. Явно нещо е липсвало при тебе, щом си преценила да подхранваш, но няма как за една седмица гранулата да се разтвори и растението да поеме количество което да причини  киселеене.
   Мисля си, че проблема ти е бил в недостатъчното поливане и може би недостатъчно калий, но най-вероятно влагата е била недостатъчно. Не поливаните домати или рядко поливаните винаги са по кисели.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #968 -: 25, декември, 2016, 09:54 »
Само белокрилка никакъв проблем с друго. Ще сея както всяка година след 6/7 януари. Ще пробвам три сорта Афен,Хъни Муун и Пинк Рок,за да мога да ги сравня.
Аз също мисля към 7 януари да сея за оранжерията. Колебая се само дали всичките наведнъж.
Вчера опуших оранжерията със сяра.

Честото Рождество Христово !
Желая ви Успешна година и много Здраве !

Гъмзата

• 117
  • 1
  • градина
« Отговор #969 -: 28, декември, 2016, 16:57 »
Дали започна сезон 2017-та?

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #970 -: 01, януари, 2017, 21:55 »
Батко,не че споря с теб но преди тази тор доматите си бяха наред що се отнася до вкуса.Подхраних ги защото аз принципно зарязвам оранжерията през юли и август и се сещам за нея чак като ми заминат външните домати.В този ред на мисли бяха малко и поизсъхнали и белокрилката ги беше погнала та.........реших да ги почерпя с тор.А за калия не съм забравила съвета ти и ги пръскам често с калиева тор заради листната плесен.Не разбирам от изкуствени торове и би трябвало да не се доверявам сляпо на разни хора!

И Честита Коледа И Нова година!Дано е спокойна и плодотворна за всички производители на зеленчуци!И за нас непрофесионалистите също!И ние обичаме домати! :P