Кръчма

Как да отглеждаме домати - 2016

Re: Как да отглеждаме домати - 2016
« Отговор #30 -: 05, януари, 2016, 12:44 »
Преди две години сях един декар хубави оранжерийни домати на колове вън. Имаха и екстра засенчваща мрежа. От близо 2900 корена обрах за пазара качествени колкото от 100кв.м оранжерия и от тогава си уплътнявам зимата с правене на оранжерии.

« Отговор #31 -: 05, януари, 2016, 12:51 »
Аз се спрях на това, но в момента го няма в наличност, пък и не знам 500W дали ще са достатъчни. 
Идеята ми е за една леха/колкото да издърпам по рано 12 корена/, която е с дължина 5 метра и ширина 50 см., да я оградя с кабела, като за целта ще се ми трябват около 30 метра. На същата леха ще сложа задължително обръчи и найлон или агривело, най-малкото заради конденза който ще се образува . А и без духалка няма как да мине.
Като месец го предвиждам края на март и началото на април.

По мои сметки излиза малко над 300w на кубик. Което би трябвало да е предостатъчно и без духалка. Миналата година садихме на 29-30 март и само една нощ се наложи да топлим, когато температурата падна на -3 градуса. През другото време беше само завит тунела и няма проблем.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #32 -: 05, януари, 2016, 13:37 »
По мои сметки излиза малко над 300w на кубик. Което би трябвало да е предостатъчно и без духалка. Миналата година садихме на 29-30 март и само една нощ се наложи да топлим, когато температурата падна на -3 градуса. През другото време беше само завит тунела и няма проблем.
Благодаря за разясненията, значи би трябвало този кабел да свърши работа. Понеже никога до сега не съм се сблъсквал с подово отопление и не знаех, че топли и помещението. Мислих, че отоплява само земята и затова предвиждах и духалка за въздуха. До колкото намерих и прочетох би трябвало подовото да е безопасно като се работи с почвата, но за по-голяма сигурност може би е добре да се сложи дефектно токова защита.

« Отговор #33 -: 05, януари, 2016, 15:19 »
Дефектно токова защита се слага да се гарантира, че няма да има изтичане на напрежението към корпуса на електроуредите. В случая с кабела за подово неговата повърхност не е електропроводима и един автоматичен предпазител ще е достатъчен при евентуално укъсяване да изключи.
При всички положения трябва да се внимава много да не го изплющиш с мотиката :P

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #34 -: 06, януари, 2016, 00:10 »
Айде, изостанахте!

"Домати засяти според Лунният каледндар на 14.12.15 г. и разсадени на 05.01.16 г. - коренчетата им са 7 см. с разкошни разклонения!"
Ще се разсаждат март месец, Централна BG , на 300 м. надморско равнище... В оранжерия с допълнителен полиетилен, без отопление.

« Отговор #35 -: 06, януари, 2016, 09:23 »
Приготвил съм торф и след малко ще накисна семената. Обаче искам преди това нещо да споделя. От 2010 г. се опитвам да отглеждам разсад при апартаментни условия. Робувам му здраво с цел да бера по-рано. Първите години засаждах разсада в градината в последната десетдневка на април под найлон. През 2014г. го засадих под галони19л. от мин. вода,а мин година в оранжерията на 12.4. и беше завиване и отвиване 20 дни,измъчих се,защото трябваше да ангажирам хора да го правят.
Защо пиша това,защото се уморих. Разбирам колегите,които с това си изкарват хляба,при тях по друг начин не става. Обаче за любителите като мен дали си заслужава цялата хамалогия да откъснеш някой домат по-рано... на тази цена? А каква е цената? Ранните домати ги пикирам и след това пресаждам в 3л. бутилки и като прибавя и останалият разсад стават общо за мин. година 500 бр.пипер,150 бр. домат,плюс краставици. Сега си представете всичко това,разсада в 3л. бутилки,ср. ранни домати в 1,1 л. саксии и пипера във форми и 150 мл. чашки на един балкон!!???? Когато си помисля за това и се притеснявам. Освен това на остъклен балкон разсадите се гледат като малки деца,малко да напече и...,което значи всеки ден трябва да се внимава. През април не мога да отида някъде и за ден.
И понеже се уморих,а хобито трябва да носи удоволствие,реших да намаля темпото и разсадите. Днес ще засея по няколко семена от Афен 10 бр и Финал 6 бр. за спорта и от мерак. Като основно за оранжерията ще сея около 7. 2. и ще сравня с днешните каква разлика има в узряването,ако е малка догодина ще сея през февруари. Пипера ще го намаля на половина.
Написах това,защото може би има колеги любители,които като мен се мъчат да отглеждат разсади в апартамент и да поддържат градина от километри. Да има тръпка,но за да откъснеш домат няколко дни по-рано робуваш месеци. Затова от есента обмислям всичко и намалявам ненужното,защото живота ми се превърна в...... домати и чушки,а той не е само за това.Обаче ако живея до градината и имам условия тогава е кеф.

« Отговор #36 -: 06, януари, 2016, 09:34 »
Една седмица ще е разликата.

stani

• *
  • 8
  • 0
« Отговор #37 -: 06, януари, 2016, 09:59 »
Здравейте, аз също нямам условия за гледане на разсад на село и си го гледам в града. Направил съм си мини оранжерия от площ 1,5 кв. м, достатъчна ми е за 1 дка засаждане с всичко необходимо. Осветявам я с LED осветление. - червено и син спектър основно. и допълнително включвам терморегулатор, като меня температурата през деня и нощта

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #38 -: 06, януари, 2016, 10:02 »
Краси , за любители като теб и мен си има производители на разсад  и е най добре да си купим готов разсад /както го и правя /  и ни излиза много по евтино .Само трябва да открием точните производители ,защото на пазара при нас се предлага и много заразен разсад и после берем ядове.

« Отговор #39 -: 06, януари, 2016, 11:52 »
Няма как да излезе по-евтино разсада когато го купувам. Аз ако не си отглеждам разсада земеделието ще е наполовина удоволствие. Миналата година малко прекалих затова тази година просто ще намаля обема и темпото. Иначе тръпката я има и вече насях първите домати.

« Отговор #40 -: 06, януари, 2016, 11:55 »
Една седмица ще е разликата.
Колега благодаря за информацията. Ако е само една седмица наистина не си заслужава при моите условия. В края на юни ще вид резултата при мен и ще взема решение за до година.

« Отговор #41 -: 06, януари, 2016, 12:22 »
2015г. кога скъса първия домат?

« Отговор #42 -: 06, януари, 2016, 14:10 »
На 8 юни,Ръгби, но към края на юни започнах да бера количество.

« Отговор #43 -: 06, януари, 2016, 15:00 »
Спокойно на 20% от корените може да прекършиш върха две листа над 4-та китка, като оставиш последните два колтука. Така ще дръпнеш наливането на китките и зреенето с една седмица.
Като станат колтуците десетина см. оставяш който ти хареса повече и така ще имаш и до късно, вярно че малко издребнява от колтука, но не може и вълка сит и агнето цяло :P

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #44 -: 06, януари, 2016, 15:55 »
Спокойно на 20% от корените може да прекършиш върха две листа над 4-та китка, като оставиш последните два колтука. Така ще дръпнеш наливането на китките и зреенето с една седмица.
Като станат колтуците десетина см. оставяш който ти хареса повече и така ще имаш и до късно, вярно че малко издребнява от колтука, но не може и вълка сит и агнето цяло :P
Това е много ценно за мен, не го знаех за двете листа над китката, защото и аз мисля да ги прекърша на 4-та китка, но без да оставям култук и да се пробвам за втора реколта. Това ще го направя само в средната леха с 12 корена афен. Все още не съм наясно как ще се развиват и кога да засея семената за вторите.
С червената линия е проекта ми за подовия кабел, колкото да подържа почвата топла 15-20 градуса. 

« Последна редакция: 06, януари, 2016, 15:57 от alex »