Кръчма

Как да отглеждаме домати - 2016

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да отглеждаме домати - 2016
« -: 03, януари, 2016, 01:49 »
Как да отглеждаме домати на открито и в оранжерия? Как да сеем за разсад домати? Как да се борим с болести и неприятели по домати? Как да поливаме?
Откривам сезон 2016 - обсъждането за най-популярния зеленчук, за който ботаниците твърдят, че бил плод.
Предишните две теми за отглеждане на домати набъбнаха и ги заключвам.
« Последна редакция: 03, януари, 2016, 01:59 от Вискяр »

Re: Как да отглеждаме домати - 2016
« Отговор #1 -: 03, януари, 2016, 09:51 »
Честито за новата тема и за снега. Останаха няколко дни до засяване на ранните домати и тръпката отново я има.Пожелавам на всички да напълним темата само с положителни неща,да няма болести,да няма не поникнали семена и да се скъсаме да показваме богата реколта от вкусни домати. Нека да е здраве!

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 03, януари, 2016, 19:08 »
Мисля да засея семената на Афен,Мондиал и Панекра на 15 януари.Исках да опитам и сорт РАЛИ ф1,но е много скъп и не можах да намеря малка опаковка семена.Някой гледал ли е такъв домат?Може ли да споделите някакви тънкости за по ранно зазряване на домати в неотопляема оранжерия.Най ранното ми откъсване на домат е 3юли.Имам високи лехи,слагам през март втори найлон и агривело.Мисля.или по скоро съм сигурна,че правилното торене преди и след завръз ми куца.Калиевото торене след оформяне на китките подпомага ли узряването?На който му се отговаря-Благодаря!

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #3 -: 03, януари, 2016, 19:19 »
Тази година бъди сигурна,че от Афена ще откъснеш мн. рано.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #4 -: 03, януари, 2016, 19:39 »
 За Ралито ,не съжелявай-хубав ноооооо пука се и то не от преполиване,аз от време се каня на Панекрата,но след оплакване на колега тук от него с бронзовост,вече не съм му фенка-може той да е виновен,но и друг познат с поръчан разсад изрева от него та за тез пари не са го издокарали както му е реда.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #5 -: 03, януари, 2016, 20:02 »
Афена по-вкусен ли е Оптима ?
6-7 години гледам Оптима , не боледува супер вкусен но е малко бавен . В неотопляема оранжерия преди 1 юли не става .
При  ,Панекрата , наистина в студена пролет се проявява доматена бронзовост

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
« Отговор #6 -: 03, януари, 2016, 20:02 »
Аз също тази година ще заложа на Афен. Не съм го гледала преди но ми казаха че дмного хубав но иска адекватно торене за да не направи кочан. Някой имал ли е същия проблем? Споделете схеми на торене и торове?

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #7 -: 03, януари, 2016, 20:25 »
здравейте,Афен а ще е хит тази година, много хубав домат,а за ваншен е супер.аз съм традиционалист и съм заложил на старата и добра Рила и Афен които вече растат :)
« Последна редакция: 03, януари, 2016, 20:30 от Гъмзата »

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #8 -: 03, януари, 2016, 20:56 »
Афена по-вкусен ли е Оптима ?
6-7 години гледам Оптима , не боледува супер вкусен но е малко бавен . В неотопляема оранжерия преди 1 юли не става .
При  ,Панекрата , наистина в студена пролет се проявява доматена бронзовост
                      А аз го взех тъкмо,защото уж се държал добре в по студено време!Те мен ако не излъжат! :D  Дано пък Афен ме зарадва,,но ме притеснява,че няма устойчивост на плесен,а аз имам този проблем.Други проблеми с него имахте ли?

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 03, януари, 2016, 21:11 »
                        Дано пък Афен ме зарадва,, но ме притеснява, че няма устойчивост на плесен, а аз имам този проблем.
Вече втори път мяркам, че се оплакваш от плесен по доматите.
По мои наблюдения това заболяване не е много често срещано в България.
Имаш ли снимки да покажеш?

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #10 -: 03, януари, 2016, 21:33 »
Вече втори път мяркам, че се оплакваш от плесен по доматите.
По мои наблюдения това заболяване не е много често срещано в България.
Имаш ли снимки да покажеш?
                              Малкия ми син два пъти ми чупи лаптопа и при последния път вече ми изчезна двугодишен труд със снимки описания и прочие!Не ми остава време да отида при човек дето да се опита да ги възстанови.Както и да е-ще опитам да обясня.Когато стане по горещо-някъде към средата на юни,като пропусна веднъж два да отворя рано вратите на оранжерията и се появява следното.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #11 -: 03, януари, 2016, 21:38 »
Втората снимка е на листото отгоре.Обикновено обхваща бързо целите растения,но доматите си зреят.Почти изсъхва цялото растение и към края на август почва да пуска колтуци се раззеленява,но вече няма време да отгледа доматите.Мисля,че е листна плесен,но вие ще кажете!Знам за поне четири оранжерии,които имат същия проблем.

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #12 -: 03, януари, 2016, 22:03 »
 моето мнение че като се позатопли оранжериите трябва да бадат отворени за да има добро проветрение за да се намали влажноста,очистат листата до парва китка.тогава често се полива и влажноста се вдига и като няма добро проветрение стават такива работи,а влажноста  се сваля още от през ноща.

« Отговор #13 -: 04, януари, 2016, 07:01 »

Цитат
Мисля,че е листна плесен,но вие ще кажете!Знам за поне четири оранжерии,които имат същия проблем.
   Правилна диагноза, листна плесен е. Неправилно торене и поливане. Изглежда разчитате на оборската и амониевата и не слагате NPK. Това е и една от причините да не червенеят. Лекарството е метил-топсин но по-добре е да си коригираш технологията.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 04, януари, 2016, 11:01 »
Честита и Успешна Новата 2016 Година.
Тази година ще се окаже знакова за сорт Афен  8)
Ще пробвам и аз с една леха от 12 корена в оранжерията на 40 см. разстояние между растенията.
Мисля си, в същата висока леха на около 20-30 см. дълбочина да вкарам и кабел за подово отопление, с цел по ранно затопляне на почвата.
Дали някой го е правил или знае нещо по въпроса?