Кръчма

Градината на Гочо - с.Равадиново, общ.Созопол

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Градината на Гочо - с.Равадиново, общ.Созопол
« Отговор #30 -: 18, април, 2017, 08:29 »
5-та категория не е никак зле. В наше село нивите са 4-та и 5-та категории - чернозем-смолници, в равното. Расте всичко.
Правил ли си анализ на почвата - хумуса колко е?
Вкарвай много органика за подобряване на почвата. Освен оборския тор, вкарвай гнила слама, гнило сено - за някои това са отпадъци и се чудят как да се изчистят. Потърси отработен субстрат от гъбарници. Градските пречиствателни станции на канализационните води вече предлагат и безплатно органика за компост.
10-15 тона оборска тор на декар е за начално торене. После вече е 4-5 години, ако се тори всяка година.
С оборската тор идват и червеите - ако се прекали с нея и ако по нивата няма грам бурени, ще ти опасат разсаденото.

Пъпешите и тиквичките по-добре да ги бе засял директно, освен ако не са скъпи хибриди. Времето е напреднало и би трябвало да са готови за разсаждане сега, а не на първи лист.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #31 -: 18, април, 2017, 21:48 »
Сега направиха пречиствателна станция на Созопол. Ще проверя как стоят нещата... Не съм правил анализ на почвата, защото нямам вяра ... Земята е глинесто-песъчлива в по-голямата си част и песъчливо-глинеста на места. Бяла е. Пъпешите са Хибрид 15 - 4400, а тиквичките са Суха - 500, Нур - 500, Ото - 1000, Скили - 500. В петък и събота го дават 2 градуса и малко треперя.... Миналата година садих тиквичка от разсад на 24 април и моите бяха първите градински тиквички на борсата. Чак след около 10 дни почнаха да носят и други производители... За по-ранни трябва тунели, агривелота и какво ли не. Нямам капитал още за подобни инвестиции. Имам идея да компостирам водораслите от плажовете около мен, комбинирано с дъбови листа от Странджата и оборска тор, но пак ми е рано - всичко е свързано с инвестиции естествено, които аз още не мога да направя... Гъбарници в региона няма... А най-много се радвам като намеря червейче в почвата - за мен означава, че почвата е жива. До колкото четох 5 червея на кв.м. при 10см. дебелина на слоя било допустимата норма - повече вече пречели... Между 20 Април и 5-6 Май при нас се изсипват едни дъждове, които наводняват всичко, и след тях вече е само суша. Ако бях садил преди 2 дни пъпеша, сега нямаше да имам нищо. Всичко е много относително, Вискяр. Да си познаваш региона и микрокилимата е много важно...

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #32 -: 23, април, 2017, 08:55 »
Даааа, всяка градина е различна.
Имах впечатлението, че по вашия край обичайно тиквовите се сеят, респективно могат да се садят, към 15-20 април на открито.
С прекалено количество оборска тор - в Копривщица, на песъклива почва, вуйчо ми на времето постигна плътност на червеите след дъжд 3 кофи от стотина квадратни метра.  ;D Две три години дори кокошките му не можеха да поемат такова количество.
При мен са повече от 5 бр/кв м, но аз имам много хумус. Стават проблем при садене на скубан разсад, когато увехне - веднага навличат в дупките си колкото могат повече, като когато циганин бере билки.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #33 -: 24, април, 2017, 21:46 »
....... А най-много се радвам като намеря червейче в почвата - за мен означава, че почвата е жива. До колкото четох 5 червея на кв.м. при 10см. дебелина на слоя било допустимата норма - повече вече пречели...
Би ли дал някакъв линк, да видим..... Доколкото зная, количеството червеи е функция на количеството
органична материя в почвата. Много тор, много червеи, свършва торта, свършват и червеите.
А и как ще ги докараме до 5 бр. на кв. м. с 10 т. оборска тор на декар? НИЩО ЛИЧНО :-[ :-[ :-[
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #34 -: 25, април, 2017, 00:01 »
Дядо ми, бог да го прости, едно време, в Пловдив, като копнеше зад външната чешма с бела (правата лопата) изкарваше по 3-5 червея. Като направехме 4-5 копки и отивахме за риба. На тази нива, в Равадиново, от 100 копки надали ще изкараш и 1 червей, и то след всичкото това торене... Торта е прясна. Червейчета има само в основата на камарите, от които товаря, там, където започва почвата. До 3 дни след разхвърлянето в/у нивата - фрезовам - иначе пресъхва. Мисля, че тази земя има нужда от много по-големи дози оборска тор, за да се превърне в плодородна. И не само от тор...

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #35 -: 25, април, 2017, 07:07 »
Да не само оборска тор,а и заорана трева и то голяма трева !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Gogo69

• 307
  • 5
Днес сефтето  :-[ на Бургаски Централен Пазар

Най се радвам, че децата решиха да помагат  :-\

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Ехааа,шарена красота... :o Прекрасно изглежда...Да не смогваш да я зареждаш ти желая...  :) А на мъжагите много им ходи Гочовата премяна,много оригинално...Браво! 8)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #39 -: 29, август, 2017, 21:31 »
Още малко снимки и от моята сергийка :) , от преди няколко дни ...

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #40 -: 31, август, 2017, 19:40 »
Браво майсторе,хубава стока предлагаш,хубави пари да искараш !!!

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #41 -: 31, август, 2017, 23:23 »
Благодаря, Мило!
За мен означава много...
От майсторство съм още много далеч, но желание и хъс имам огромни  :)
Да Ви благодаря на всички за съветите и помощта - БЛАГОДАРЯ - искрено!!!

Gogo69

• 307
  • 5
« Отговор #42 -: 05, септември, 2017, 21:57 »
И две снимки от днес  ;) :

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #43 -: 06, септември, 2017, 12:02 »
Браво колега,прекрасен маркетинг,а сигурно и прекрасно вкусни зеленчуци.Продължавай все така,успех !!!

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #44 -: 07, септември, 2017, 20:02 »
От снимките може да се направи извода,че не само производството на зеленчук е важно , а по важно е как го предлагаш.При такава сергия няма начин да няма и клиенти.