Кръчма

"Чудото" отпадни води от септична яма

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Правя тази тема по молба на мои съседи, на които сондажният кладенец почти пресъхна.
То бива суша,бива, но 45-50 дена без валежи.......си мисля че не бива!
Както е тръгнала тази суша то и нашия ще пресъхне......, но каквото такова!!!!!
И на въпроса:
Съседите ми имат септична яма от 15-тина години, която е 20 куб.м. и в момента има около 12-15 куб. м.
вода. Питанката е какви рискове крие използването на водата за поливане на овошки и зеленчуци?
И има ли въобще рискове?
Аз си мисля, че няма рискове, след като всички или почти всички ползваме кокоша,говежда,свинска или
конска тор ферментирала или не, за наторяване. Търсих доста време в Интернет писания по въпроса, но
освен " Купете си от нашите пречиствателни станции..." друго не намерих!
Моля, знаещите да вземат при сърце питанката ми и да обяснят кое, как и защо.

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Re: "Чудото" отпадни води от септична яма
« Отговор #1 -: 16, август, 2015, 15:22 »
      Преди десетина години нивата ми беше на 500-600 м  от града . Града няма нито утайници нито пречистване.Поливах директно от реката с мощна помпа чрез дъждуване. През лятото водата намаляваше и като пуснех помпата течението спираше така че всичко отиваше в нивата. Освен икономия на торове друго не забелязах. Сондите са на мода от скоро,преди това всичко се поливаше директно от реката а не съм чул някой да се оплаква. Града е 7-8 хиляди жители и "торенето"не е малко както и миенето та предполагам при вас нещата едва ли са по "концентрирани" и би трябвало да няма проблем.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #2 -: 16, август, 2015, 17:06 »
Според мен не е проблема торта, а верото, прахта за пране и останалата битова химия дето се използва за миене, пране и къпане. Смятай колко кила прах и веро са се изсипали в нея за 15 години.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #3 -: 16, август, 2015, 18:09 »
     Журналистка взема интервю на място от чобанин дълголетник, балканджия.
    -Абе дядо, не виждам вода, баня, къде се перете и къпете?
    - Те там долу у рекичката чедо,там се  перем и къпем.
    - Добре де, а през зимата?
    - Е.....че колко е зимата чедо!

Та...колко прах и веро ще има :o
  Самият проблем показва че едва ли има разхищение на вода и препарати.
  Утаяването също пречиства.
 Пожелавам ви хубав дъждец щото ямите ще по отложат проблема но едва ли ще го решат.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #4 -: 16, август, 2015, 18:57 »
Здравейте,
С нетърпение се очакват съветите и опасенията Ви при използване на отпадни води от съседите ми.
При отговора и намека за натрупване на перилни и други препарати от ИвановБГ съседът ми веднага
скочи и замина да пуска една потопяема помпа в ямата. След малко идва усмихнат и каза че няма никакво Веро,
ако имало Веро водата щяла да се разпенва, а тя била честа и бистра(за чистата не съм сигурен, но беше бистра
ходих да я видя, нито мътна, нито "ароматна"). Накарах го да напръска няколко стръка пипер и домати, ако е
замърсена предполагам че ще се види по листата утре или вдруги ден :( :( :(. Следващият понеделник ще ги опитаме
на салата с ракия и ако не ме видите минал към Енерго-то т.е. закачен на някой стълб некрологът ми, всичко е наред. :) ;) ;D и :-[ :-[ :-[
П.П. Надеждата ми е да се появи и някой който разбира от разграждане на биологични и перилни препарати
и какво остава след разграждането им в ямата. Хайде стига писане, че ще се стопли ракията(анасонлия ;))

Христо Смирненски

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #5 -: 16, август, 2015, 19:14 »
Външната ми чешма имаше тръба за отточване между една слива и една череша и под тях на сянката бях направил една външна баня със слънчева вода. Цяло лято само там мие чинии жената и работи една малка пералничка за чорапи. За две години умряха и двете - предполагам от препаратите. И тревата под тях беше една редка и хилава. Покопах още 10-тина метра и си свързах всичко към канализацията. Вече два пъти садя дръвчета там, тръгват  и на следващата година умират. Та не знам,както си прецениш.

https://youtu.be/8qnXkFuM5HY?list=RD8qnXkFuM5HY
Наздраве!
« Последна редакция: 16, август, 2015, 19:22 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #6 -: 16, август, 2015, 19:25 »
.......... умират. Та не знам,както си прецениш.
В първото писание по темата написах, че пиша по молба на съседи. Аз за сега имам вода и поливам и пия
от сондажа. Дано не ми се налага да поливам от ямата, че ще ми се повдига когато замезвам.
Хубава вечер на всички :) ;) :P
П.П. А и метеоролозите обещават утре дъждец с гръм и трясък.
Христо Смирненски

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #7 -: 16, август, 2015, 21:04 »
Ееее при нас вече заваля,за сега повече са гръмотевиците ,но и това е нещо.Що се отнася до сондажите по нашия край ги има от поне 100г.на 8-10м в баластрата има изобилие вода.Та исках да кажа какво представлява българина.Преди8-9 г до мойта градина построиха магазин Технополис.На мястото имаше сондаж (железна тръба Ф 100мм)поне от 50-60г.работниците сложиха бензинова помпа и извадиха водаа не беше ползвана тръбата от 10г.За тия 3-4 месеца докато се строеше магазина пиеха ,миеха се от нея и поливаха всички насипи,абе постоянно течеше вода.Построиха накрая магазина и собствениците казали ,че не им трябва и я затапиха.Сега ползват вода от градската канализация и с нея поливат и тревните площи,нали треа да е хубаво и да има тревичка и цветенца.Абе българска работа.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !