Кръчма

Болест пипер

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Болест пипер
« Отговор #15 -: 08, май, 2016, 13:43 »
.........Със сигурност трябва подхранване за да има сила,поне един азот да се пусне в капковото.

До сега съм го торил(Поливал 1 път) с ферментирал пресен тор.Дозата е 3 кофи по 15 л. обем в пластмасов варел
120 л. прясна кокоша тор, варела се допълва с вода до 100л. Когато ферментира (обикновено след 2 седмици)
от концентрата вземам 3 л. и допълвам до 15 л. с вода, така разреден шербета наливам на пипера по 0.5 л.
на корен и след това пускам капковото около 2-3 часа. Така и така тези три корена съм ги обрекъл(ще ги изкубя утре)
и на тяхно място ще разсадя нови. Според Вас бива ли да полея с 20-20-20 и МЕ или с шербет
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #16 -: 08, май, 2016, 13:52 »
С 20-20-20 знаеш какво слагаш,с кокоши шербет не знаеш какво слагаш.Правено е така на времето когато не е имало сегашните торове и е било всичко на късмет.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #17 -: 08, май, 2016, 14:53 »
С 20-20-20 знаеш какво слагаш,с кокоши шербет не знаеш какво слагаш.Правено е така на времето когато не е имало сегашните торове и е било всичко на късмет.
Не съм много съгласен, че като взема един литър от 20-20-20 и МЕ и всичко което пише за съдържанието е на 100%
вярно, особено ако е купен торът в РБ. А при кокошчиците може да не е 20-20-20 и +/- но поне е сигурно че има от всичко. Ако не ти се вярва, поръчай на един шофьор който кара по Европа-та да ти купи една опаковка Ариел или
какъвто и да е друг перилен препарат и го сравни с същият който вземаш от веригите магазини в РБ и ще видиш разликата. Нали фирмите произвеждащи перилни препарати и  торове са почти едни и същи, защо торовете да са по различни от перилните препарати.
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #18 -: 08, май, 2016, 15:13 »
Идеята е, че с кокошата лесно можеш да предозираш. 96-97 година гледахме два шейда в оранжериите в Кресна с домати за износ. През цялото време слагахме изкуствена тор - когато кажеше агрономката де и само веднъж се шербетуваше с оборска. Като шербетувахмве, доматите направо пошуряха и я попитах агрономката защо не торим само с оборската. Тя ми отговори, че оборската много качвала нитратите и после доматите не можели да влезнат в нормите. Та така.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #19 -: 08, май, 2016, 20:25 »
По скъпата тор(Хортигроу,Яра Мила и още няколко варианта )няма нищо общо с ефтините боклуци които пишман зеленчукари се опитват да  ползват за да са и те в крак с модата  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #20 -: 09, май, 2016, 06:40 »
Сашо петната по листата са от слънцето,а жълтеникаво зеленият цвят на листата от повече влага. Разреждай кокошият тор 1/10 ,за да си спокоен.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #21 -: 09, май, 2016, 10:33 »
Като цяло съм съгласен с мнението на всички .Миналата година изгорях като " аджамия акушерка " с фалшив тор та и почвата си прецаках а уж беше много похвален .Та примери за фалшиви стоки колкото щеш .Шербетуването наистина вдига нивото на нитратите и то доста много но то се прави от пресен тор като ферментира за две седмици предполагам , че амоняка в някаква степен намаля .
Пилешкия тор ще е чист ако е домашен . Ако е от ферма не е ясно какво ще има в него .И като хранителни вещества не е кой знае колко силен .В органичните торове се садържат киселини с чиято помощ се усвояват по-добре веществата намиращи се в почвата .На пазара се продават пелети от кокоша тор с повече азот с повече фосфор и с повече калий .Торбите са по 25 кг и се слага по една торба от трите вида на дка.Но ако почвата е изтощена ефекта ще е мн. малък с едно торене .

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #22 -: 09, май, 2016, 11:27 »
че оборската много качвала нитратите и после доматите не можели да влезнат в нормите.
Това няма как да се случи, ако се работи правилно.
И с изкуствена тор не е проблем да се получи високо съдържание на нитрати.
Голяма оранжерия и агроном, ако не могат да си анализират и управляват нещата, пиши ги мързеливи. Най-малкото.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #23 -: 09, май, 2016, 11:47 »
Да се, цялата продукция си беше за износ и мерките бяха строги. Точно затова само веднъж, след връзване на първата китка.
« Последна редакция: 09, май, 2016, 11:50 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistor_ribar

• 28
  • 0
  • градина
« Отговор #24 -: 15, юли, 2016, 18:39 »

Здравейте колеги!
Какво се случва тук?
До сега съм ръсил с:2 пъти сМоспилан,Нуреле,Децис,2 пъти с Конфидор .Приготвил съм Кораген.
Веднъж със Скор,2пъти с Триомакс.
Това съм ръсил в рамките на месец.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #25 -: 15, юли, 2016, 21:03 »

До сега съм ръсил с:2 пъти сМоспилан,Нуреле,Децис,2 пъти с Конфидор .Приготвил съм Кораген.
Веднъж със Скор,2пъти с Триомакс.
Това съм ръсил в рамките на месец.
А по какви причини си направил тази пестицидна канонада?
Колко такива растения със задънен връх имаш? Като процент.

maistor_ribar

• 28
  • 0
  • градина
« Отговор #26 -: 15, юли, 2016, 22:01 »
Болните растения са малко на брой .Може би 100 бр от 28000.
На групички са.
Първо ръсех с моспилан и нуреле защото след като насадих  ме полазиха въшки и други буби които си бяха на полето.
Гранича с рапица и праскови.От страната на рапицата имам набези на насекоми 2-3 дни след като съм ръсил.
След седмица ме нападнаха зелеви бълхи-децис.
След 3-4 дни се получи така с върховете и специалист дойде на място и ми каза -въшки.Аз въшки не виждах.ТОй ми каза че може и да не се виждат.Съседа до мен има оранжерии и ми препоръча Конфидор.Купих и ръсех.
Мина се седмица пожънаха рапицата.Буците под нея бяха на тунелчета като швейцарско сирене.Пак ме нападнаха зелевите бълхи.-Моспилан.
2 дни след това надвечер буквално вървях върху малки пеперуди с големината на молец.
на 4-я ден повторих с Конфидора.Ходих до растителна защита и ми дадоха феромонова уловка.Уловиха се 5-6 бр.
Посъветвах се с друг мой познат с оранжерии с домати.Каза ми само корагена ще ти помогне,ама за ларвите и яйцата ,на пеперудите не можеш им повлия.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #27 -: 15, юли, 2016, 22:40 »
Ми защо просто не смесвал два исектицида .Примерно Корагена с Моспилан или Фюри или Ланат .Да  хванеш и пеперудите .

Gogo69

• 322
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #28 -: 15, юли, 2016, 22:56 »
E bA си и мъките... А аз пипера още не съм го пръскал с нищо... Само със Селект за житните плевели... Днес почистих широколистните на ръка, с Мотика... Евала на тоя, дето го е измислил този хербицид... Малко скъп идва, ама действа безотказно...
ОБАЧЕ -
ЗА МОЯ НАЙ_ГОЛЯМА ЖАЛОСТ,
ДНЕС МИ СЕ СРУТИ СОНДАЖА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ЧЕ И ПОМПАТА Е ВЪТРЕ!!!!!!!!!
9 метра пръст и 23 метра пясък до като ударихме на скала и спряхме... Имало подвижни пластове....
Какво се прави ся???
И вълшебните думички " мам..  му" не помагат.... И ракията, и тя за нищо не става....
Реве ми се...

« Отговор #29 -: 16, юли, 2016, 05:53 »
       Майсторе, тези коренчета са с повреден растежен връх и сега се опитват да покарат листенца. Най-вероятно е да е от инсектицидите а може и от амониева ако си ръсил  с такава. Едно зрънце от амониева, попаднало на върха може да причини подобно нещо а даже и загиване.
    За пръскането. Ами....не се "звери"всеки ден в чушките щото все ще мернеш нещо за трепане. Прави го през 10-15 дена. И....не вярвай на невидими въшки,няма такива.