Кръчма

Що е биоземеделие?

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Re: Що е биоземеделие?
« Отговор #45 -: 13, юли, 2015, 15:27 »
Имам 5 корена от които хапваме(на тях няма да слагам),другите са зелени все още.....Може да им сложа нали?...Но интересното е,че ранните от които хапваме им няма нищо,свежи зелени,едри пу-пу...ама другите,горките...
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #46 -: 13, юли, 2015, 16:14 »
А това е Насладата....дреме и на шапката, че има алтернария,нищо и няма, а също и на сорта Калина и Рила.Екстра са...

« Отговор #47 -: 13, юли, 2015, 17:25 »
     Мина, малко ми е късно да се аргументирам убедително щото повечето ми знания са заспали непробудно пък и нямам голямо желание да ги възстановявам. След близо 40 годишно блъскане вече се е изградило някакво умение ,съчетание от опити, знания , практики и т.н. и вече карам по него но при нужда винаги мога да направя и справка с литературата. Ако искаш да имаш по-малко проблеми с градината, ботаниката не върши работа, трябва ти физиология на растенията а ако задълбаеш и в химия на растението още по добре. От клавиатура на телефон с пръст като кебабче малко трудно се излагат " умни"работи ама нейсе ;D  Понеже темата е "био" ще я "завъртиме" на там. Аз не съм "био" но имам стотина корена домати и десетина краставици които от разсад та досега НЕ са третирани с нищо :o :o По-старите листа на краставиците имат петънца брашнеста а доматите без забележка. Сортовете са Наслада   и Рила. Причина-  баланс между  топлина и влага, балансирана храна и естествено оранжерия позволяваща това. И сега на полето- разкъсах се от пръскане и превантивно и лечебни и какви ли не.Полза йок. Причина- време благоприятно за болести  и..неустойчив сорт.
   А сега на въпроса. Алтернарията или каквото е там, би трябвало сама да блокира само понамали поливките. За торенето най-добре сложи  кристална npk. Тя е балансирана,бързодействаща и има и микроелементи.Ако решиш вс пак да шербетуваш прави го вечер по хладното. Отделя се амоняк който може да причини пригори. За нитрати изобщо да не ти пука няма как да се натрупат първо защото торенето ти е мижаво и второ има си растения склонни да натр1пват нитрати, нахример листните,но домата не е от тях.
    И....надявах се Вискяр като химик да ни просветли малко но явно това инж. го бърка щото става инж.химик  ;)
   Та, азота е на 6 или 7 по боллук в атмосферата. Растенията не могат да усвояват молекулния азот а трябва да е под формата на нитратен, амонячен или уреен. Микроорганизмите в почвата са в състжяние да разграждат и превръщат и други форми в усвоими. Една фабрика за торове не прави изкуствен азот а улавя атмосферния привежда го в усвоима форма и самостоятелно или в комбинация с друг го предлага на пазара. Какво лошо опасно или нередно има в това? Мен ако ме разфасоват както трябва, ще изкарат близо 7 кг азот,ще изкарат и фосфор и калиъ и какво ли не. Кравите НЕ произвеждат азот а напротив консумират. Говежда кръв се предлага на пазара като тор. Ясно е животните от къде вземат азота. Според мен правилния въпрос е кога какво и колко а не от какво.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #48 -: 13, юли, 2015, 19:12 »
Благодаря за съвета , Батко,ще намаля поливките и тъй или иначе съм подготвила всичко за шербетуване,ще го направя, по хладното както каза.
Почуствах се спокойна след прочетеното,самото внимание,съвет...еееех,колко му трябва на човек... :D
Още веднъж благодаря!  :)

« Отговор #49 -: 14, юли, 2015, 10:15 »
     " Опознай конвенционалното био земеделие за да го обикнеш" ;)

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #50 -: 14, юли, 2015, 10:55 »
     " Опознай конвенционалното био земеделие за да го обикнеш" ;)
:o..... Странно  "словосъчетание" ;)
Брат ми е агроном и имам толкова много литература под ръка...под ръка не съвсем ,но на 300км от ръката ми  ;) трябва да се поровя зимата.

skela

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #51 -: 14, юли, 2015, 16:10 »
Чакайте и аз да се включа  :) с незнанието си  :P
Много полезно е за мен да чета всички ви.Градината ми е на сърце,обаче нищо не ми е ясно.За сега колкото повече чета разни книжки толкова по голяма каша става в главата ми.
Четвърта година късмета явно е с мен ,защото с нищо не пръскам,а ядем на корем.Шербетувам един път 20дни след като съм посадила домата,пипера и т.н.
Подлъгах се миналата година и си купих литър масло от Нийм само за 60лв и с него си изгорих две от краставиците,съчитание от висока дозировка и неподходящо за пръскане време в оранжерията.То и за това с нищо не пръскам,защото не ми е ясно.И маслото от Нийм зарязах ,ей така си стои,че то и време нямам.Ходя в градината по два часа три пъти седмицата,ей така да си начеша крастата.Но и три семейства се храним от май до септември,така ,че удоволствието ми е пълно.
А иначе даже искам да си вадя хляба с това,въпреки ,че всички ме плашат и искат да се откажа преди да съм започнала.Трудно било,ами то лесно има ли????А с това дето си вадя хляба сега ,а не ми е на сърце лесно ли ми е :P
Така че ,чета и попивам и след 10години стаж в моята градина ще се престраша да разчитам на земеделие.И сигурно ,като започна чак тогава ще се сблъскам с проблемите въпреки стажа в домашната градина.А дали ще е Био,незнам,само ми се иска да е полезно и вкусно.
« Последна редакция: 14, юли, 2015, 16:19 от skela »
Постоянство,постоянство и пак постоянство!

« Отговор #52 -: 14, юли, 2015, 21:54 »

Цитат
.Градината ми е на сърце,обаче нищо не ми е ясно.За сега колкото повече чета разни книжки толкова по голяма каша става в главата ми.
  skela/ей това ако не беше, щях да се влюбя в теб от първо четене :( :( / като ти прочетох поста, мед ми капна на сърцето 8). Има надежда за целокупното българско земеделие. Обичам шегите ама тоя път съм абсолютно сериозен. Не е късмета а сърцето. Щом идва отвътре, винаги ще се получава. Това, че не разбираш както и това, че четеш разни книжки, изобщо не е проблем. Щом имаш желание, ще намериш вярната книжка, гарантирам ти.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #53 -: 14, юли, 2015, 22:35 »
Така че ,чета и попивам и след 10години стаж в моята градина ще се престраша...
Не искам да пророкувам лоши неща, но си мисля, че след 10 години конвенционалното земеделие ще е на нивото на "био"-то. Реално погледнато БИО земеделие са практикували всички преди 100 години. Не е имало ни изкуствени торове,ни пестициди, ни ...Та предполагам след 10 години земеделието няма да е дори това което сега е агресивно конвенционално земеделие. Даже не бих се учудил ако отпадне и първата половина от думата земеделие. Така че започвай по рано като ти е присърце.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #54 -: 14, юли, 2015, 23:13 »
  Щом идва отвътре, винаги ще се получава.

Много хубаво си го казал Батко! Ама на мен защо тогава не ми се получи таз година? Като сърцето у душата са ми в градината.На работа съм тялом а духом из градината.Всичко живо около мен лятото тича по плажове,кръчми и дискотеки,а аз към градината.Тази година е голям урок за мен! :(
 skela, подбирай устойчиви сортове,обработвай и храни почвата,не допускай грешки като мен и давай смело,щом е в сърцето!Поздравления! :)

skela

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #55 -: 16, юли, 2015, 13:55 »
Благодаря на всички ви за мненията и подкрепата :)
Със сигурност ще намеря верния път,но ми трябва време и опит,за да може четеното да е подплатено с практика,иначе не става според мен само с четене.
Относно био земеделието имам една такава питанка....Цяла зима мъжо хвърлял кокоши полуугнил тор на едно място и аз след това съм посяла там червено  цвекло.Та сега си мисля ,че това био въобще не е био,защото със сигурност азота е в повече.Ама това според мен.....А според вас?

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #56 -: 16, юли, 2015, 16:06 »
Божа работа. Нали чете по горе- трябва да се изследва 3 години и ...  Едва тогава ще се разбере дали е био. А щом е зимата Ако не е закопавано ме е в повече.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #57 -: 16, юли, 2015, 19:09 »
    skela, това с полезните и вкусни зеленчуци по ми харесва, наблягай на него. А за ученето е....ще се научиш но ще внимаваш с кокошата тор нали ;D
  А за биото, по добре го остави на мене. Аз сигурно ще се оправя щото съм го живял този природосъобразен живот доста години пък ако ще и принудително да е било. И сега ако реша много лесно мога да се върна още повече че всичко ми е готово само трябва да се върна на село. Дървеното рало, сърпове дикани всичко си стои. Ако се разтършувам сигурно ще намеря и дървените ведра а и глинените "поници" в които печаха хляба. Още си пазя сорт царевичка от онова време щото жената си го обича и не признава сегашните. За природата няма да приказвам. Далече от бога и царя, чист въздух и бистра студена вода, нивички не от 3 а от 30 години не пипани. Не е само моето, а много такива места и села има. Там вече ще стане такова земеделие. Аз съм захранен с такива природосъобразни храни, участвал съм в отглеждането им и мога да се върна към тях/няма да го направя/ а вие си решавайте.
   Аз също съм за полезна и вкусна храна без вредни вещества в нея и подкрепям всякакви усилия в това направление, но да дойде някой,да ми тегли майните щото съм бил конвенционален производител а след това най-вероятно да седне в някое заведение пред чаша с "естествена"водка и чиния от моите "конвенционални"/щото други няма/ зеленчуци е....това ми идва множко.
   И...последно   ;)
  Много лесно ни убеждават,че изскуствената кърма е по- полезна за бебето от майчината която е природосъобразната, така е нали?
  Защо не вярваме, че изскуствената храна е по-полезна и за растенията? Нали и тя се произвежда съобразно биологичните нужди на растението?
  Имам съмнения за причината ама нейсе ;)

skela

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #58 -: 17, юли, 2015, 07:17 »
Божа работа. Нали чете по горе- трябва да се изследва 3 години и ...  Едва тогава ще се разбере дали е био. А щом е зимата Ако не е закопавано ме е в повече.
Аз пиша био ,но имам предвид полезно.Няма как да ми е био градината първо от северната страна по дължина  на градината има  10 плодни дръвчета които мъжо гледа и естественно пръска с каквото е нужно.После и от двете страни е лозе което до миналата година се пръскаше,тази година от едната страна го зарязаха и не го пръскат.То може би и там се крие моя късмет,защото аз самите зеленчуци не пръскам ,но всичко наоколо се пръска.Така че аз съм далече от биото,ползвам тази дума за удобство по скоро.Идеята ми е полезна храна и точно за цвеклото ми е чуденката,понеже не знаех,че там е  хвърлял кокоща тор.Закопавано е ,защото иначе още преди да посея щях да разбера ,че има много тор,то си личи.Просто там е една чупка на градината която не е много видима и мъжо чак сега видя ,че съм решила да сея и там,до тази година не бях ползвала това място,но градината ми започна да става малка,та се разпрострях и там.
Мойто цвекло стана ,като "домашните яйца "  които хапват някои хора ,а кокощките хранени със смески без да клъвнат тревичка ,червейче....А хората като луди купуват "домашни яйца", обърка се народа,не чете,не знае,не пита.
« Последна редакция: 17, юли, 2015, 07:19 от skela »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #59 -: 17, юли, 2015, 09:03 »
Аз пиша био ,но имам предвид полезно.
Според мен точно в това е разковничето. Много хора ги бъркат понятията. "Биоземеделие" е отглеждането на плодове и зеленчуци пак с торове и химикали, но за тези химикали е гарантирано че не вредят на околната среда. Никой не го е еня за хората дето ги ядат и био доматите не са по полезни от конвенционалните. Виж конвенционалните е възможно да са по вредни, ако не се спазват правилно мерките по карантинния период.

Та в този ред на мисли е съвсем правилно сравнението с домашните яйца. Всичко е както в птицефермата, но само липсва ветеринара който гарантира безопасността на яйцата - тоест, че не са снесени от болни кокошки и не носят зарази като салмонела и други.

Не е лошо да кажеш на мъжа ти като пръска да внимава да не ходи много от препарата към градината. Почти всички препарати за лози и дръвчета се ползват и за зеленчуци, но са с голям карантинен срок. Лошо е днес да пръска лозите и по съседски доматите и пипера, а ти да му ги правиш на салатка вечерта. Според мен не е толкова важно с какво пръскаш , а кога е пръскано.