Кръчма

Що е биоземеделие?

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Re: Що е биоземеделие?
« Отговор #15 -: 09, юли, 2015, 12:28 »
Нещо съвсем прясно, относно био продукти от био земеделие:"Ако един производител изпълнява (въпреки трудностите) условията за натурално земеделие, но не си купува семената от био производител и не купува био препарати – то това не го прави по-малко натурален."
Абсолютно съгласна съм!
Да те са го написали от ясно по ясно - не е био като използваш  масови изкуствени торове и препарати, а е био само като ги е произвел само "Пешо" или си платил на "Тошо" да ти издаде сертификат.
Съвсем не стоят така нещата ...http://econ.bg/%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0/%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB_l.a_i.378321_at.9.html
Конкретно за биопроизводството!
Цитат
Контролът на продукцията – била тя растителна или животинска, се осъществява от 10 лица, които се водят на регистър в Министерството на земеделието и храните.
Хората, които осъществяват контрол, не се занимават със сертификация, за да няма влияние.

„Това не е лесно. Всеки е платил за този сертификат и е минал дълъг преходен период. Тоест, това струва твърде много, за да си позволи производителят с лека ръка да нарушава правилата и да използва непозволени в регламента вещества“. По този начин Бояджиева коментира дали има злоупотреби със сертификатите. Тя добави, че 90% от продукцията на българските производители отива за износ и всеки се опитва да си създаде връзки и добро име.

До момента не е имало случай, в който сертификат да бъде отнет. Според Бояджиева фермерите трябва да направят някакви „много страшни“ нарушения, за да се стигне до тази мярка. Тя допълни, че когато има несъответствия, те се отстраняват в процеса на производство. За тях се дават бележки от страна на контролния орган. Пример – на склада с биологичните продукти не е поставен съответният знак „биологични продукти“...

« Последна редакция: 09, юли, 2015, 12:45 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

« Отговор #16 -: 09, юли, 2015, 13:39 »
    Леле леле..... ;D
   Хайде да спрем до тук. От "нета"знам
че "по добре да си мъртъв орел от колкото живо врабче" . От житейския опит знам че " по-добре живо врабче та дори без крилце ама живо"
  И....още една поговорка или сентенция в приблизителен превод- "бозка/цица/ хем богата на мляко, хем приятна за пипане НЯМА!!!!! "  Остава въпроса- кое е приятното и кое полезноно и.......по важния - Кой е в пложение да избира!!!!
   Та да се върнем на въпроса. Какво правя и защо го правя? От това може да имаме полза другото е....

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #17 -: 09, юли, 2015, 14:33 »
   Та да се върнем на въпроса. Какво правя и защо го правя? От това може да имаме полза другото е....

+1 Това е най важното. Другото е само за да се продават някои стоки по скъпо.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #18 -: 09, юли, 2015, 16:02 »
   И....още една поговорка или сентенция в приблизителен превод- "бозка/цица/ хем богата на мляко, хем приятна за пипане НЯМА!!!!! "
  ;D

« Отговор #19 -: 09, юли, 2015, 17:15 »
     Седнал чичко на пазара с пликчета бял прах пред него с надпис-  "Природосъобразен начин за трепане на мухи".Спира клиент и пита как действа. Като му прибира парите следва и указанието: хващаш мухата, слагаш от това прахче в окото и и тя умира. Ама аз като я хвана мога и да я смачкам ??? Ами може и така  ;D

СН2О2   ако бутнем числата малко надолу/само дето не знам как  ще получим формулата на мравчената киселина.
« Последна редакция: 09, юли, 2015, 17:17 от Баткото »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #20 -: 09, юли, 2015, 21:50 »
CH₂O₂ или HCOOH. И по двата начина можеш да го напишеш. Втория звучи по научно, щот показва и подредбата ;)

Един професор си пият с един овчар. По едно време професора казал:
- Спирам пиенето, че ще ме удари в главата.
- Мен ме удря в краката - казал овчарят - не се коси, къде е най слабо - там удря ;)

Между другото според теб, дали начина на опрашване дето ми каза с чаша с вода и малко доматин е био?

« Последна редакция: 09, юли, 2015, 21:53 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #21 -: 10, юли, 2015, 07:35 »
Цитат
Между другото според теб, дали начина на опрашване дето ми каза с чаша с вода и малко доматин е био?
   Ами ако хванеш една пчеличка и я разкарваш от цвят на цвят/щото сами не щат/ ей това вече ще е био ;D
  Вижте, аз не съм опозиция на биото, не съм си и душманин на здравето и ако правя нещо дето вреди на мен или на други, то е от незнание или неразбиране. Да, конвенционален производител съм.С изключение на плодните дръвчета, една малка оранжерийка, асмалъка и цветята, всичко останало е на полето наред с пипера от който и продавам. Торя и пръскам при нужда механизирано и всичко еднакво. Имам голямо/за днешното време/ семейство, включително и внуци и всички са при мене и всички ядем от това което има на нивата. Е....че съм си будала будала съм ама чак пък толкова...
   Ако някой каже- аз съм против препаратите за РЗ - ще го разбера, ама да кажеш аз съм против химията- това множко ми идва. Че има ли нещо което да не е химия? Не е ли целия свят, включително и ние, съставен от химически елементи и съединения?
   Не признаваме изкуствените торове. Ами добре. Има и "био" нали? А какво ще рече "изкуствен" азот? Да не би някой да го е измислил? Или пък има различни калиеви йони? Ей тези неща ако си по изясним може да се окаже че не сме толкова различни.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #22 -: 10, юли, 2015, 10:13 »
   Ако някой каже- аз съм против препаратите за РЗ - ще го разбера, ама да кажеш аз съм против химията- това множко ми идва. Че има ли нещо което да не е химия? Не е ли целия свят, включително и ние, съставен от химически елементи и съединения?

Извини ме, Батко, че те подразних с наистина неправилното си изказване  :-[ Не е умишлено! Прав си,не е правилно,но даже не се и бях замислила, казвам го по инерция, явно изкривяване още от завършването ми в "Химията" ;) Разбира се,че сме заобиколени от химия,та нали и между мъжа и жената има химия ;)
От тук на сетне ще се изказвам така:Аз не одобрявам препаратите за РЗ и се старая да ги избягвам!

Цитат
Химията (от арабски: كيمياء, „земя“) е наука, която изучава състава, структурата, свойствата и поведението на веществата (химичните елементи и техните съединения), както и преобразуванията им вследствие на различни химични реакции. Химията е природна наука, свързана с изследванията на атоми, молекули, йони и други форми на веществата, както и на идеите за енергия и ентропия във връзка със спонтанността на химичните процеси.

Поддисциплините на химията се групират според вида на веществата, които се изучават, или според начинът на тяхното изследване. Така неорганичната химия изучава неорганичните вещества, органичната химия - органичните съединения, биохимията — веществата и химичните процеси в живите организми, физикохимията — трансформациите на енергията при химичните процеси, аналитичната химия - състава и структурата на веществата. През последните години се обособяват множество специализирани и интердисциплинарни области, като например неврохимията, химичното изучаване на нервната система.

А това с пчеличката страшно много ми хареса...На т'ва е 100% БИО!  ;D ;D ;D

« Последна редакция: 10, юли, 2015, 10:16 от MinaLP »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #23 -: 10, юли, 2015, 10:39 »
Мина направо ще се обидя - аз не съм "био" като пчеличките, а съм изкуствен. Така ли? ;)

Опрашването си е на практика посаждане на прашец на определено място в цвета. По тази логика ако садиш семената на ръка или с редосеялка пак не е "био", а конвенционално отглеждане. Трябва  след като ядеш доматите, пипера да си акаш в дупки в градината за да ги посадиш по биологичен начин :P

А с препаратите за растителна защита ... ми като гледам има одобрени на определени производители за Био. Примерно Фунгурана дето го ползвам почти след всеки дъжд...

Принципно всяко растение като боледува по дълго изостава в развитието си и дава некачествени плодове, да не говорим, че болшинството от болестите се предават в плодовете и семената. Би ли обрекла децата си да ядат болни плодове и зеленчуци , само и само да не ползваш препарати за РЗ? Не говоря за безразборно, а за правилно ползване на препаратите.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #24 -: 10, юли, 2015, 15:48 »
От тук на сетне ще се изказвам така:Аз не одобрявам препаратите за РЗ и се старая да ги избягвам!

;D
Я помисли пак.  :P
Извлек от коприва или чесън си е препарат за растителна защита, откъдето и да го погледнеш.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #25 -: 10, юли, 2015, 16:47 »
Лошото на природните химикали е, че не им знаеш концентрацията. Тоест пръскаш едно към гьоторе.

Само за пример да кажа, че откакто ми донесоха чиста оцетна киселина - 99% и си я разреждам, нямам лоша туршия, никога не ми се е смила и повторяемоста на резултата е супер. Иначе с домашните оцети нямах тази повтаряемост, еле пък с купешките проблемите...Та искам да кажа , че химията е много по чиста от съмнителното биологично торене и пръскане.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #26 -: 10, юли, 2015, 18:40 »
;D
Я помисли пак.  :P
Извлек от коприва или чесън си е препарат за растителна защита, откъдето и да го погледнеш.
Пууу ма начи ,че не мога и да го редактирам...  ;D ;D ;D
Та....Аз не одобрявам конвенционалните препарати за РЗ и се старая да ги избягвам!  :P

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #27 -: 10, юли, 2015, 18:44 »
Мина направо ще се обидя - аз не съм "био" като пчеличките, а съм изкуствен. Така ли? ;)
А аз на кой да се обидя,на мене си ли?  ;D ....че и мойто е леко минало покрай биото....Но важно е желанието да не стихва, информираността и познанията да растат и човек да постигне това което желае.В момента съм в не'къв преходен период... ;)

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #28 -: 10, юли, 2015, 18:50 »
Абе колеги, май много избягахте от темата?!
Пише:Що е биоземеделие? ...а не :За и против биоземеделието?
Аз си мислих ,че в таз тема ще науча нещо повече за него,а то само ме разубеждавате...аааааа  :-\
Я се земите в рЪки!  :P ;)

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #29 -: 10, юли, 2015, 18:53 »
Трябва  след като ядеш доматите, пипера да си акаш в дупки в градината за да ги посадиш по биологичен начин :P
ХАХАХАХАХХАХА....това сега го видях... ;D ;D ;D ;D ;D Ще опитам,обещавам и ще споделя гордо успехите си... ;D