Кръчма

Био градината на Мина! ;)

Re: Био градината на Мина! ;)
« Отговор #15 -: 24, юли, 2015, 21:38 »
     Не смея да опонирам на кръчмаря но на  на тебе тайничко ще кажа:  учи се да отглеждаш здрави зеленчуци а не да лекуваш болни.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #16 -: 24, юли, 2015, 22:01 »
Колежке  MinaLP,не говори за зеленчукопроизводството в бъдеще време защото със сигурност до догодина ще си промениш мнението поне 2 пъти,колко съм ги чувал и виждал производители(с по 10тина дк производство) да говорят как следващата година ще избият рибата и на година още по..... РЯДКО.Не се заричай в земеделието никога за нищо,че не се знае главния агроном какво ти е намислил  :P
Мъка ми е Мило, и тъй се успокоявам.:(
Решила съм да си поправя грешките и да съм подготвена, а не да избивам рибата.Далеч съм от търговията.Искам чисти зеленчуци за семейството си! Толкова ли е много? 
Прав си, че е Божа работа, но поне каквото се иска от мен да е налице. 
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #17 -: 24, юли, 2015, 22:06 »
.... на  на тебе тайничко ще кажа:  учи се да отглеждаш здрави зеленчуци а не да лекуваш болни.
Е тъй де Батко, прав си, затова съм подбрала само за превантивни мерки... па и био, ама вие не казвате, стават ли не стават ли? :)

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #18 -: 27, юли, 2015, 00:39 »
Е няма как да не се похваля....  :P
 Въпреки допуснатите грешки има радост за окото и душата,а пък сладост нEмам думи ... :D
« Последна редакция: 27, юли, 2015, 01:42 от MinaLP »

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #19 -: 27, юли, 2015, 01:03 »
Идеала, на който първи започнаха да изсъхват и окапват листата, узря преждевременно с големината на чери  :o
Костолуто Фиорентино-много кекав,кисел и с дебела люспа сорт-ОТВРАТ!  >:(
Hаслада,розов(некакъв),фантазия,калина и рила се представиха добре...На фона на цялата зараза се държаха геройски!  ;)
« Последна редакция: 27, юли, 2015, 01:58 от MinaLP »

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #20 -: 27, юли, 2015, 01:14 »
Малко представяне и по кг.... ;)
Някой обрах недоузрели умишлено,утре мисля да напръскам с бордолезов р-р или шампион,като за последно, а тe сa c 14 дни карантина  ???
Едно време дядо ми пръскаше само с вар и син камък и з-ч дни след това ни казваше ,,Късай дядо,ама само го измий хубаво,, ... много голям карантинен срок му слагат сега :o
« Последна редакция: 27, юли, 2015, 01:35 от MinaLP »

« Отговор #21 -: 27, юли, 2015, 07:08 »
    Предизвикана лекция ;D ;D
   Мина, градинарствам повече от 35 г. Започнах с домати и краставици,отначало на тунелчета а после оранжерии,макар и примитивни. Доматите, около 1700 корена, пръсках само с пероцин и купроцин като ги редувах през 12-14 дена а ако имаше проблем по корените, поливане с фундазол. Брането започваше към края на май така че към  средата правех последното пръскане. Около 15 дена след последното пръскане по доматите няма и следа от петна а след това започваха постепенно да мухлясват от долу, листна плесен, като постепенно се заразяваха всички и прегаряха. На мене ми идваше добре това защото ги оставях на 3-4 китки,доматите изхранени и узряваха по бързо. С лозята беше същото, пръскаш до края на юли с бордолезов и тиозол и нямаш проблем. Това бяха превантивни или по- скоро регулярни пръскания. За съжаление това продължи малко след демокрацията. Постепенно тези препарати изчезнаха и се появиха готови бордолези,фунгурани,шампиони и т.н. които освен да изцапат и затормозят растението нищо друго не правят. Синия камък на времето беше по скоро на кристали като камък но като го разтвориш дъното на съда се виждаше и нямаше утаянане. Пробвай сегашните и ще видиш за какво става въпрос. Виждал съм не един и два пъти чисто здрави листа, насинени не ами пресинени от шампион които най спокойно си петносват все едно няма нищо. Всъщност полза има но за търговците. За каква превенция говорим. Аз съм поливал с по литър на декар с препарат съдържащ 9%хелатна мед и 700 гр чрез листата с пръскане,отделно корсейти и акробати също с мед,това за един сезон и... петносването спря когато се оправи времето. Та пръскай няма лошо, то сега няма условия за развитие на заболяване, така че сигурно ще помогне ;D

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #22 -: 27, юли, 2015, 11:35 »
 :-[ ....заслужена лекция!Освен да ти благодаря и да продължа само да почиствам,поливам и бера друго не виждам.  :-X

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #23 -: 27, юли, 2015, 22:12 »
Браво Мина хубав зеленчук,догодина още повече и по качествено.Успех !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #24 -: 27, юли, 2015, 22:16 »
 Благодаря, Мило!  :)  Дай Боже!

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #25 -: 23, януари, 2016, 10:08 »
Каква е тази гъба?Верно много ги обичам,но тези май не са ядливи... ;) Тунела ми с балучка е пълен с тях....

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #26 -: 23, януари, 2016, 10:09 »

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #27 -: 23, януари, 2016, 10:15 »
Като се оправи времето напръскай с меден препарат лука и ще идат гъбите.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #28 -: 23, януари, 2016, 11:18 »
Мина тъкмо за теб си мислех тези дни и,че не си писала отдавна.Исках да те попитам нещо за извлека от коприва,който правиш.Преди няколко години прочетох за първи път за това и реших да напръскам.Нямах някакви конкретни проблеми,но тогава бях любопитна за всичко ...и така напръсках с извлек от коприва.Следствието беше,че до два дни листата на доматите ми се навиха на фунии и след това върха започна да изтънява и най лошото-окапа всичкия цвят на доматите.Едно младо момче агроном ми каза,че било азотно преторяване- в извлека имало азот.От тогава ме е страх да пръскам,а имам проблем с малки зелени въшки,които погват младия пиперен разсад и доматите само докато ги изнеса в оранжерията.Прекалено са млади и ме е страх да не изгоря разсадите с хим препарати и обикновено не мога да изчисля колко трябва да разредя за едно две пръскала от по един литър.Ако можеш да си спомниш забелязвала ли си подобен ефект или дефект като пръскаш! ;)            п.с.Това лято ако сме живи и здрави ще почиваме в Царево-платих вече почивката!Моят мъж никога не е бил на южното Черноморие и най накрая го убедих да пътуваме до там 5-6 часа!Поздрави и успех с доматките!

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
« Отговор #29 -: 23, януари, 2016, 13:18 »
Тук съм,чета и трупам опит,все още не съм сгафила и се тиша...  ;D :D
Та аз правя така:в 10л туба пълня до половината кълцана свежа коприва и доливам с вода,преди 48ч пръскам,след него става само за поливане,наторяване(когато завали изпускам часа)...Започвам пръскането след около 20-тия ден от разсаждането в градината!Подобна реакция след пръскане с коприва никога не ми се е случвала,а пръскам от години....Можеш да пробваш на няколко растения с по слаб р-р,примерно след 12 час ги напръскай или намали к-вото на копривата ...и след ден два виж дали е унищожена въшката.....
Много ще се радвам да се видим и обменим опит на живо и на по ракия ... имаме барбекю точно до градината... ;)
И за къде си платила,къде ще отседнете?
Успешен сезон и на теб!  :-*
« Последна редакция: 23, януари, 2016, 13:22 от MinaLP »