За много хора, решили сами да си произведат кокошки и петли, въпроса как да отглеждаме пилета, е важен.
Доста хора в България вече се осмелиха да си купят или направят инкубатор за мътене на яйца и получаване на пилета. За много от тях първите мигове след излюпване не са много ясни.
Има форуми, има групи във Фейсбук, има книги, посветени на кокошки и други птици, навсякъде в тези места има много информация. С числа за температура, влажност, дни и други тънкости.
Много често за начеващия птицевъд информацията е сложна.
Тук ще опиша прост метод за първите дни на излюпените пилета. Метода е прост, но ефективен.
Както от стар, непотребен, хладилник може да се направи инкубатор за люпене на яйца и произвеждане на пилета, така от друг може да се направи място за първите дни на излюпените пилета. Най-важните дни в техния живот, особено при отсъствие на квачка, която да се грижи за тях. Стария хладилник, с неговата добра топлинна изолация, е много подходящ за първите дни на пилетата.
Дори сезона от годината да не е от най-добрите, можем да получим отлични резултати при отглеждане на пилета.
Нужна ни е една подвижна лампа, желателно на фасонката да има халка или кука, улесняваща монтажа. Лампа с мощност 40-60 вата. Това се уточнява опитно. Задължително е да имаме поне една резервна лампа. Мощните отоплителни лампи с рефлектор не са подходящи за целта, поради малкия обем, с който работим.
Съществуват и други начини за отопляване на малките пилета, но целта на тази статия е максимално проста технология. А и с такава лампа изпълняваме още една функция - удължаване на светлата част от деня. Така отглежданите пилета, особено бройлерите, ще ядат повече и ще пораснат по-бързо.
Нужна ни е и някаква решетка, с размери като на отвора на хладилника. Може и по-малка да е, тогава допълваме до размер с подходящи материали. С тази решетка ще предпазим пилетата - нито те да могат да излязат, нито нещо да влезе при тях.
Освободения от излишни неща хладилник - серпентина или компресор, както и всичко останало, поставяме по гръб.
Отваряме вратата и я закрепваме. Ако има стена отзад, най-честия случай, подпираме вратата наклонена леко към стената. В измития и дезинфекциран хладилник настиламе чиста и суха слама. Тя ще служи за подова постеля. При видимо зацапване, или намокряне от разлята вода, я сменяме. Чистотата при отглеждане на пилета е много важен фактор за успех. Особено първите дни.
След това поставяме хранилка и поилка. Хубаво е поилката да се постави върху чиста тухла, за да не се пълни със слама от пилетата. Това ще зацапа водата.
Поставяме отгоре решетката, на която закрепваме фасонката с лампата, максимално високо. Това се прави асиметрично - в единия край. След малко ще стане ясно защо не се слага в центъра. Включваме лампата да свети.
Вече сме готови за заселване и да сложим току що излюпените, или купени, пилета вътре.
Ако слагаме току що излюпени пилета, храна
не слагаме 24 часа. Те имат храна от яйцето в храносмилателната си система и тя трябва да излезе от малките пилета.
Сега следва най-важния момент - как да определим температурата без термометър? Дали няма да им е студено или пък да им е горещо?
Ако пилетата бягат от лампата - горещо им е. (Днес, на слънцето, лампа нямаше, и даже ги засенчвах.)
Ако малките пилета са под нея и се гушат едно в друго, не посягат за храна и показват поведение на некомфорт, дори пискат тревожно - студено им е. (Привечер бях сложил 25 вата и я смених с 40 ватова.)
Ако са под и около нея, свежи и бодри са, отиват до храната и водата - точна е температурата.

Нощем вратата на хладилника може да се затвори, като внимаваме да остане процеп за свеж въздух за малките пилета. А може да се перфорира вратата и тогава да се затваря плътно.
Това е. Примитивен и прост, но ефикасен метод да отгледаме пилета, без да се тревожим за термометър и температура.