Кръчма

Отглеждане на пипер в оранжерия.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Отглеждане на пипер в оранжерия.
« -: 11, февруари, 2015, 09:00 »
В България е слабо застъпено отглеждане на пипер в оранжерия.
А би могло пипера да се включва като съпътстваща култура в оранжериите, край основните и масово отглеждани домати и краставици. Може да се засади по краищата  - така ще получава максимално количество светлина и няма да пречи на никого.
Този начин на засаждане на пипера е особено удачен за оранжериите с дъговидна конструкция  - краищата на тези оранжерии са ниски и не са удобни за домати. По краищата могат да се отглеждат легнали краставици, но в такъв случай е по-добре да се засеят, а по-добре  разсадят, дини или пъпеши на тези места.
Една година разсаждах сладък пипер точно в такава дъговидна оранжерия - Рогата на бика, италиански сорт. Забавното бе, че част от чушките бяха зелени, а част жълти. В крайна сметка, при узряването, всички чушки не станаха червени, както очаквах.

Пипера израстна над 90 см на височина, като стъблата не полегнаха, а стояха изправени. Добива не бе впечатляващ, но като за първи опит бе напълно приемлив.
Ако не за пазара, то поне за лични нужди, е добре да се отглежда пипер в оранжерия. Нито торенето, нито предпазните мерки ще са проблем. Дори отглеждането на сухо, предпазен в оранжерията от дъждовете, е добре за  растежа и добива на пипера

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Отглеждане на пипер в оранжерия.
« Отговор #1 -: 11, февруари, 2015, 09:02 »
А ето как се отглежда пипер в многодекарова целогодишна оранжерия:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2Tmlm5sS6to" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2Tmlm5sS6to</a>

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 11, февруари, 2015, 12:42 »
Много бих искал да мога да си закупя такава екипировка за пръскане, особено маските...Ако някой има инфо бих бил много благодарен...

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #3 -: 11, февруари, 2015, 14:11 »
Хубавите маски са по 70-80лв.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 12, февруари, 2015, 22:31 »
Дайте някакъв линк или от къде мога да си закупя, защото така или иначе лятото съм почти всеки ден с помпата :)

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #5 -: 13, февруари, 2015, 08:14 »
Ми примерно пишеш в гугъл защитни маски и избираш.  - https://www.google.bg/search?q=%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8+%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B8&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=SpTdVInoHIqGzAOb3oCIAw
Моя съвет е да се ориентираш към маски с  и по евтин консуматив - филтър, защото на някои са по евтини маските  за сметка на филтрите и при редовно ползване излиза доста по скъпо. Гледай и времето за използване на филтъра - обикновено е активен въглен. Не е лошо и да си я купиш от място. Така ще можеш да я пробваш как ти лежи на лицето, дали няма да те убива някъде...Дребни на пръв поглед, но досадни подробности.
« Последна редакция: 13, февруари, 2015, 08:19 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #6 -: 13, февруари, 2015, 09:13 »
На Добротица до хускварна има магазин за работни облекла и защитни средства. Аз си взех от там, не си спомням за цената на маската, но филтрите са комбинирани два броя за 10-12лв.Сменям ги всяка пролет.

« Отговор #7 -: 19, февруари, 2015, 21:11 »
     Явно ще разширим проблема та по добре да е тук.
    Колега, кажи какъв сорт отглеждаш а също и как та да сравним и евентуално да препоръчаме. Аз също съм по светлозелените сортове та може да обменим полезен опит. Но.. честно да ти кажа, повече ме заинтригува този ТМВ. Ние сме от време оно тютюнджийски раойн и няма нива дето да не е сята тютюн. Много те моля, опиши заболяването а ако имаш и снимков материал ще е супер. Ще очаквам с нетърпение каквото и да е по въпроса.

Petya_Tsvetkova

• 6
  • 0
  • Никога не се отказвам!
« Отговор #8 -: 10, март, 2015, 09:45 »
Здравейте.
Тази година съм решила да отглеждам пипер- до сега не съм отглеждала тази култура. Купила съм семето вече и сега се колебая дали сама да го отгледам или да го дам да ми произведат разсада?!???
Баткото  какво е твоето мнение? Ще съм ти много благодарна ако обменя малко информация, защото от публикациите ти , които четох, си направих извода, че ти си ЦАР на пипера  :)

« Отговор #9 -: 20, януари, 2016, 20:32 »
Ей това е ли е възможно или не. По мои сметки 10 тона е възможно, но

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=MzzJjDDPpuA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=MzzJjDDPpuA</a>
« Последна редакция: 21, януари, 2016, 22:54 от Вискяр »

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #10 -: 20, януари, 2016, 22:46 »
Ако говорим за отрупани растения с пипер,то Баткото беше качил подобни негови снимки,но за това колко тона могат да се оберат от декар...?

« Отговор #11 -: 21, януари, 2016, 06:22 »
     Напълно възможно. Тези сортове са добивни и  при добро хранене и удължено реколтиране нищо чудно . При нас ако закъснее сланата става тонове допълнителна чушка , но ние много рано спираме храненето а понякога и поливането щото обикновенно спира и търсенето. Така беше миналата година. При мене например остана над 20 нона не обрана чушка.

вълчан

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #12 -: 21, януари, 2016, 08:51 »
тоя сорт пипер с огромните плодове е сорт мисин , много колеги от нашия раьон ходиха до сърбия да си вземат семена . ще видим как се развива хибрида при нас за да оправдае цената си от 9000лв кг
по добре корем от бира отколкото гърбица от работа !