Кръчма

Магданоз, копър - отглеждане, болести, вредители.

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
Магданоз, копър - отглеждане, болести, вредители.

Такаааа, не видях тема за усмивката на манджата та да я започна аз. Сеете ли магданоз? Аз до сега сеех по малко няколко фиданца, но се оказва че потреблението при нас е по-високо от очакваното и се налага да увелича площите защото магданоза е вървежен винаги :)
Имам и няколко въпроса за отглеждането му? Пръскате ли  с нещо? Никъде по дебелите книги не срещнаг РЗ на магданоз,  а моя определено боледува. Има корени които се прошарват на пролет имат жълти петна по целите листа и това не се маха с рязането. Виждала съм магданоз и с едни червени точки приличат на съчмянка , но не са. Не знам с какво  да третирам дори профиактично :( Иначе днес засяхме малка част ,утре ще се пробваме да изпреварим чдъжда и да засеем другия в другото село, а имам един който съм сяла началото на декември и чкам да порасне ;D
Та и за копъра ако кажете  :-* аз нямам опит с него как го сеят , че става един нисичък с много листа. У нас винаги се източва и листата му са през педя абе грозна работа.
« Последна редакция: 05, февруари, 2015, 23:16 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Магданоз, копър - отглеждане, болести, вредители.
« Отговор #1 -: 05, февруари, 2015, 23:09 »
Идиотчетата клиенти предпочитат магданоз, като керевиз голям. Ако работиш за този сегмент от пазара, тори стабилно с амониева селитра.
Петната, за които говориш:

Септориоза - Septoria petroselini

Лезия на Septoria petroselini отблизо:

Симптоми:
Малки, ъглови, сиво-кафяви петна с определени червено-кафяви марж върху листа; черни гъбични плодни тела могат да се виждат на повърхността на лезии; листа превръща хлоротичен и некротична

Кауза:
Гъбичка

Коментари:
Болест, разпространявана чрез инфектирана семена, чрез замърсена вода за напояване и с оборудване или хората се движат през мокри растения

Управление:
Борба с болестта е зависима от методи културни контрол и добри санитарни практики: използвайте без патогени семена или лечение на семена с фунгициди преди засаждането; смяна на култури; заораване растителни остатъци в почвата; ако болестта присъства избягвайте работа със заразените растения, когато листата са мокри; прилагайте подходящи защитни фунгициди.
« Последна редакция: 05, февруари, 2015, 23:13 от Вискяр »

Gogo69

• 322
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #2 -: 03, февруари, 2016, 21:11 »
Искам да засея 2-3 лехи, по 75см. широки, дълги 30м,. с магданоз. Никога не съм гледал магданоз. Моля за асистенция! Какъв сорт да купя, как да подготвя лехите, как и кога най-рано да засея, как да поливам? Пък ще черпя по един магданоз  :-*

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 03, февруари, 2016, 23:23 »
Правилото за дребни семена е почвата да е много ситно раздробена и подравнена.
Можеш да сееш и сега. Ще е полезно да валираш.
За сорт не мисля, че има особено значение.
От средата на лятото можеш да почнеш да вадиш и предлагаш с корените.

Gogo69

• 322
  • 5
« Отговор #4 -: 04, февруари, 2016, 10:57 »
Има ли хербициди за магданоз или трябва да се плеви ръчно? Ако площта е по-голяма?

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #5 -: 04, февруари, 2016, 13:35 »
Дуал -след сеитба,преди поникване,срещу житни .
Афалон-след сеитба преди поникване,срещу широколистни.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #6 -: 04, февруари, 2016, 17:12 »
за сорт аз предпочитам Италиански гигант, по-лесно се реже, връзва и стават дебели връзки . ако е на слънце и добре мирише. В никакъв случай не слагай фестивал - ще се измъчиш с този дребосък. Една година пробвах с афалон за тревата ама нещо ми пожълтя първата ръка. Може аз нещо да съм оплескала. За сеитбата веднага го слагаш за да стане към края на април.Фиданата да са рохкави и не заривай дълбоко. За по-бързо поникване може да ги накиснеш в хладка вода за 24 часа

петко б

• 498
  • 10
  • градина
Гледай да е постоянно влажно след слагането на семената .В къщи го сеем късно есен , много по-добре пониква .

Gogo69

• 322
  • 5
« Отговор #8 -: 04, февруари, 2016, 18:46 »
Благодаря за помощта!
Гледах по БНТ едно момче в Пазарджишко село отглежда 6дка. Февруари сади Италиански гигант, декември - Фестивал68, на 4 редова леха с 2 маркуча капково. Лехите му бяха супер чисти, без грам плевелче. Не вярвам да плеви 6дка. на ръка... Само един път на лук съм пробвал Стомп + Афалон и резултата беше потресаващ --> нито 1 стръкче плевел.
Дуал -след сеитба,преди поникване,срещу житни .
Афалон-след сеитба преди поникване,срещу широколистни.
Колко време след сеитба да пръсна? Веднага след като засея ли? Имам и двата вида плевели, но житните са преобладаващи. Дуала го дават че може да се смеси с Афалон и да се пръсне на 1 път. Така ли да направя? На Дуал дозата я дават 300-400мл. на дка., а на Афалон - 150-400гр. на дка. --> по колко да сложа?
На местото имам няколко вида почва:
 1.-Нещо, което прилича на чернозем--> в по-ниските места, предполагам че е наноси от по-високото, силно глинеста;
 2.-Червеникава, средно глинеста;
 3.-Бяла, песъчлива.
Съответно, задържането на почвената влага и плодородието е различно. Имам възможност да наторя с полуразложен оборски тор. Кой тип почва е по-добре да избера? Четох, че магданоза бил калцефобно, а пък името му на латински означавало буквално - растящ върху камък :). Сянка няма никъде, лек източен склон, постоянен ветрец, някой път с ураганни пристъпи( 3 пъти преправям конструкцията на оранжерията и 3 пъти сменям найлона в рамките на 1 година :) ). Само вечер и сутрин за по около 1 час е тихо, когато са изравнят температурите на морето и земята.
Петко е публикувал докато пиша, та, смятам да поливам с дъждувалки докато поникне и после с капково. По-добре ли ще е?

петко б

• 498
  • 10
  • градина
При нас магданоза го отглеждат на песъчливи почви покрай р.Марица . Според мен му направи запечатка с Дуала и като излезе ако има нужда с Афалона . Дуала е мек препарат но Афалона е сериозна работа . И нещо много високи дози ми се струват .Афалона съм го пръскал на моркови преди 7-8 години и дозата му беше около 150 мл. на дка , а Дуала на пипер , тикви и дини максимум 200 мл.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 04, февруари, 2016, 21:43 »
Афалон - ***-400гр. на дка. --> по колко да сложа?

Сложи тази доза на лека почва и после на това място отваряй кариера за пясък.  :P
Не съм ползвал Афалон като почвен, но по принцип е силен препарат и лесно прави пакости.

Gogo69

• 322
  • 5
« Отговор #11 -: 05, февруари, 2016, 07:54 »
Благодаря на всички за отговорите!

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #12 -: 05, февруари, 2016, 08:08 »
Ако почвата е песъчлива трябва много внимателно с хербицидите,при тежка почва е по лесно не оказва силно влияние на културата.От голямо значение е колко покриваш с пръскачката а и дозата при песъчлива почва трябва да е възможно най малката.

Gogo69

• 322
  • 5
Магданоза излезе, тръгна...., Гошко отиде да слага домати, тиквички, дини, пипер..., за_ба магданоза :-[ , забрави да напръска с Афалон и сега си има магданоз пълен с плевели...
Какво да стори?? А??  :-\
 :P  ;D

Мило

• 1 150
  • 20
Афалон 20мл.на 10л. вода пръскаш върху тревата и магданоза.