Кръчма

Как да изберем табла (форма) за разсад

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
Как да изберем табла (форма, тарина) за сеитба на разсад от зеленчуци - домати, пипер, зеле, краставица, диня?
Имам следния въпрос: от къде си купувате табли за разсад? Онлайн видях само на фирма Жу - пластмасови за по 1,50 лв. У наше село дето завършва на "град" ме гледат странно като попитам. Имаше само в една агроаптека, но бяха за домати.

« Последна редакция: 09, януари, 2015, 22:45 от Вискяр »

Re: Как да изберем табла (форма) за разсад
« Отговор #1 -: 06, януари, 2015, 15:38 »
Здравей,ето още една фирма за табли http://www.agro-export.com/saksii_2.php и те и жу предполагам пращат по куриер. Таблите са сравнително леки така че няма да ти излезе скъпа доставката. Таблите на Жу са по-здрави аз доскоро ползвах само от тях.

« Отговор #2 -: 06, януари, 2015, 15:50 »
Купувал съм на няколко фирми, но на ЖУ са най здрави.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #3 -: 06, януари, 2015, 16:57 »
 По доволна съм от стериопорните,единствения недостатък е обемни нооооо здрави.Висер опора ги предлагат.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 09, януари, 2015, 22:55 »
По доволна съм от стериопорните
Ти мишки, пуавци и кокошки немаш ли? Смилат ги като цървен пипер!  ;D
Преди ползвах на Жу, но вече минах на немските от Флориан - изработени са от полипропилен.
http://www.florianbg.com/images/tabli_polipropilen.pdf
 Огъват се, но са по-жилави и деянливи. За цената да не говорим  - почти на половината. Изпращат по куриер колкото заявиш. Имат и стиропорени.
http://www.florianbg.com/images/tabli_eps.pdf
Любими са ми F48:  48 гнезда с размер  5,5 x 5,5 x 7 см  - за всякакъв едър разсад. И също препоръчвам VVY85: 85 гнезда с размер ø 4,2 х 4,5 см. Мога да не поливам цяла седмица.
За мен е важно гнездото да е голямо - това означава повече торф и перлит, но също така означава и повече храна и влага в гнездото. А повече влага означава по-редки поливки. ;)
Таблите с 85 гнезда, които имам  - за пипер и други дребни разсади, събират торф и перлит колкото 45 гнездовите на Жу! Какво да говорим повече.

Да добавя още една много добра табла (форма, тарина) за разсад, пак от Флориан: Табла за разсад F70 дълбока    - - 70 гнезда с размери 4 x 4 x 7 см. На практика е универсална табла. Става и за дребни, и за едри растения.
« Последна редакция: 01, февруари, 2016, 15:01 от Вискяр »

gelikas

• 33
  • 0
« Отговор #5 -: 22, януари, 2015, 22:51 »
Здравейте!
Кои от стиропорните табли за пикиране на домати бихте ми препоръчали и какви са цените им, защото в сайта не намерих информация за тяхната цена.
И още един въпрос. Стават ли стиропорните табли за многократна употреба? :-[
« Последна редакция: 22, януари, 2015, 22:56 от gelikas »

« Отговор #6 -: 23, януари, 2015, 08:34 »
Като си ги пазиш стават за многократно ползване. Обаждах се миналата седмица и ми казаха, че имат от 70 бр. най малко, а за домата е малка кутийката. Цената е 2,50 за бр. Аз пикирам в кофички от мляко или чаши .

stella_z

• 166
  • 2
  • градина
« Отговор #7 -: 05, февруари, 2015, 18:51 »
Вчера си  получих табличките от Флориан, 104 гнезда за по 0,90 лв. Изглеждат добре за сега , огъват се но нормално.Ще коментирам накрая на сезона, благодаря Вискяр за насочването.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #8 -: 02, март, 2015, 10:32 »
Като всичко в земеделието и при таблите си има плюсове и минуси.Силиконовите са здрави и по трайни от стиропорените но се огъват и не е много удобно като се разсява на полето (ако не се разсява с машина де ).Стиропорени ползвам от 4_5 години и като гледам догодина трябва да ги подменя половината.Особенно работниците като не са на кеф и ги настъпват нарочно става много интересно.Момчето което отговаря за клона на фирма Флориан в Пловдив ми е приятел и мога да съдействам за по ниски цени за семена  табли ако някои желае.

« Отговор #9 -: 03, март, 2015, 06:01 »
     Използвам 112 ки на ЖУ вече седма година и по отношение на здравината никакъв проблем. Неприятното е само задържането на влагата т.е. необходимоста от често поливане, особено на по късен етап когато времето се стопли и разсада порасне. Мисля че използването на подложки или някакъв материал като перлит или дунапрен ще реши проблема но аз не мога да го приложа щото оранжериите са ми на наклонен терен.
   Аз табли на нивата не нося. Скубя разсада и го пълня в касетки. Така имам възможност да си подбирам еднакъв разсад а слабичкия да остава да расте, спестявам чупенето на таблите, и мога да закарам колкото си искам разсад като слагам касетките една върху друга. Корените и формата се запазват без никакъв проблем.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #10 -: 03, март, 2015, 21:13 »
Като е оскубан в касетки не изсъхва ли  много бързо на полето преди да го разсадиш ?Доста често ми  се случва като идем да разсаждаме и всичко е инсталирано помпи ,маркучи,табли и ромки с кочета и почне да вали какво правим ако е изваден от таблите в касетки ?Аз таблите ги нареждам директно на леха в оранжерия .Коренчетата се забиват директно в почвата и така един месец.След това ги местя на открито като се окореняват втори път на новата леха.Ако някоя табла изостава корегирам с тор отгоре .Докато се окоренят и топло поливам сутрин и вечер

« Отговор #11 -: 04, март, 2015, 06:46 »
    И при мене отглеждането е същото, в оранжерии наредени на леха без преместване. Някой път централния корен се забива в почвата и няма проблем, но ако се случи по хладно по време на поникването, и самите табли изолират слънцето от почвата, и тогава корена се навива на спирала в гнездото и не се забива в почвата. Тогава следва яко поливане и...разболяване.
  Иначе преди изнасяне скубания разсад го потапям в разтвор на проплант или превикур та след такова намокряне няма проблем с изсъхването. Разсаждам с машина  и сутринта скубя за декар и половина  два,  разсаждам до обяд  и след обяд пак така че  почти не се е налагало да връщам разсад.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #12 -: 05, март, 2015, 11:45 »
На лехите под таблите съм слагал найлон и на стилажи съм ги качвал но не ми харесаха тези вариянти защото разсада израства до десетина см. и спира.Почват се торове ,стимулатори разни и се оправя чак когато го разсадя на полето. Затова и аз предпочитам да гледам директно на земята макар и да има по дребни коренчета.Все пак има близки и роднини на които и по дребните коречета ще им свършат рбота,пък и като са без пари  :).За пръв път ми се случва на петия ден да има изникнал пипер в таблите по десетина коренчета в табла.И тъй като таблите бяха една вурху друга изникналите коренче са с жълти листа  и се чудя дали да не ги оскубя а другите още никнат :-\.
.

« Отговор #13 -: 05, март, 2015, 20:18 »
   Нищо няма да скубеш, светлината ще ги оправи. Дават кофти време. Моите са готови заредени но не са поливани. Ще изчакам няколко дена. Семената са сухи торфа също така че докато не ги полея няма да тръгнат.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
« Отговор #14 -: 05, март, 2015, 21:26 »
Моите са почти наредени и утре ще трябва да правя оранжерия в оранжерията да мога да отоплям по малка площ.Иначе кофти.Студените лехи ще ги чакам явно след месец :'(.В едно близко село отглеждат разсади за около 1000 декара.Семената ги слагат на 15 март,10 дена изникват,минават още 15 дена и се почва през 3 дни тор.Под таблите с найлон .Около 10 май са готови за разсаждане.Не много високи разтения но много жилави.В един бус сабират около 400 табли (стиропорени ) една върху друга ,без да се счупят повече от 5 коренчета.Като  видях невярвах какво виждам.Явно и ние ще трябва  да правим нещо подобно ;)