Кръчма

Изкуствено осветяване на разсади

live1102

• *
  • 3
  • 0
  • градина
Re: Изкуствено осветяване на разсади
« Отговор #75 -: 06, февруари, 2019, 21:49 »
Основно искам да експериментирам и да уплътня свободното време. А също и детето да се учи на грижи. Няма как домашен любимец заради алергии.
Идеята ми е каквото мога да отгледам под изкуствена светлина/основно разсад/, а пролетта да изнеса на вън. За това и проучвам какво може да се развие успешно. За сега съм се насочил към черита, два-три сорта лютиви чушлета, репички и зелени подправки.

Станимир

• **
  • 54
  • 1
  • градина
« Отговор #76 -: 07, февруари, 2019, 11:26 »
Здравейте, искам да попитам някой пробвал ли е да отгледа репички и спанак (или салати) изцяло под изкуствена светлина. Какъв тип осветление да избера и евентуално силата на осветеност. Искам да пробвам отглеждане в мазето поради ограниченото пространство в градината.

Прочети това, което е на този линк.
Там става въпрос за хидропоника, но въпросите за осветлението са едни и същи.

https://gardening.stackexchange.com/questions/5271/how-much-lighting-do-i-need-for-growing-lettuce-using-indoor-hydroponics

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #77 -: 09, февруари, 2019, 12:46 »
Спанака, като култура от хладното време, не се нуждае от много светлина.
За количеството светлина не мога да дам числа, а и едва ли имаш с какво да я премериш. Така че ползвай принципа на Мечо Пух - да е повече.
Репичките също ще растат, но както е казал Краси - за изграждане на кореноплода е нужна повече светлина. Инак листата му ще са лесни.
Пробвай и сподели нещата. Ще е полезно за много хора.
Пази ги от висока температура - и двете лесно изцъфтяват при жега.
Ягоди са отглеждани при 10° С нощем и 25° денем.
Предлагам ти същите нощни и не повече от 20° дневни температури. Аз бих опитал при 8°-18° С.
Хладните нощи дават вкус и аромат.
10-12 часа осветления максимум.
Успех!