Кръчма

Изкуствено осветяване на разсади

Re: Изкуствено осветяване на разсади
« Отговор #15 -: 24, ноември, 2014, 12:03 »
Давай,предполагам,че ще е полезно и за другите за мен със сигурност ще е много полезно.

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #16 -: 24, ноември, 2014, 18:05 »
Ето линк към раздела за осветление. http://www.aquaportal.bg/forum/osvetlenie/

А конкретни въпроси може да зададете на модераторката Виолета.

kinksa

• 38
  • 4
« Отговор #17 -: 12, декември, 2014, 17:26 »
Ще споделя и моя опит .
От 3 години осветявам разсада само с изкуствено осветление.
Използвам за около 1 кв. метър три луминисцентни лампи Gro - Lux 36 W.
две лампи вършат работа.
Задължително горната част на съоръжението или отражателя над лампите
трябва да са огледални.Домакинско фолио не става,защото се набръчква.
Подходящо е самолепящо огледално фолио .То е дебело  и се залепва добре
но е много скъпо.1 м x 0,45 м е 13 лв :) .Има и по евтини варианти с по тънко
фолио.
За 3 години не съм забелязал лампите да са променили параметрите си.
Това ще потвърдя със сигурност след време,когато мисля да си купя луксметър.
Този сезон наред със досегашният метод ще използвам и смесено осветление.
Като общо доосветяване на оранжерията майка ще използвам натриева лампа
с високо налягане.Една такава лампа 400 W в комплект с отражател с предпазно стъкло,
пускови устройства и др струва между 150 - 200 лв.
Когато съм готов ще споделя.
« Последна редакция: 12, декември, 2014, 19:16 от kinksa »

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #18 -: 12, декември, 2014, 18:56 »
Е това вече е обяснение,браво колега,ако може и да го покажеш как действа като започнеш да отглеждаш разсада.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #19 -: 07, януари, 2015, 09:44 »
http://www.opora.bg/images/PDFs/led_gmg_info-bg.pdf
Ето нещо което може да е полезно по темата. Друг е въпроса за цената в дъното.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #20 -: 07, януари, 2015, 14:19 »
 ;D.Галине ,  тъкмо се зарадвах че от Висер ще съчетая една поръчка и с някоя лампа като видях цената,реших че аз нещо не чета правилно,та дописването ти ме разсмя и съм прочела вярно . :o
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #21 -: 07, януари, 2015, 21:42 »
Чак сега прочетох пдф-а . Та като видях дължината на вълната и извадих каталозите. Ми то взимаш 2 ленти http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=383 и една лента http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=378 и си готов. Отговарят на дължините на вълните. Какви са тези цени в ПДФ-а не знам.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

любител

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 10, януари, 2015, 15:26 »
Здравейте,
нов съм във форума, но много ми допадате като хора, готови да помогнат и да споделят опита си с други срещнали сходни проблеми.
По темата. Преди няколко години правих проучване няколко месеца дали ще стане да се изхвърлят старите енергоемки лампи и да ги сменя с LED осветление, и тогава както и сега инвестицията не ми хареса :-). LED осветлението е хубаво но е скъпо. Мисля, че с свето-диодни ленти няма да стане заради няколко фактора. Първо дължината на вълната трудно се подбира и по - конкретно за червените диоди. На растенията им трябва червена светлина възможно най близо до 680nm. Масовите червени диоди в търговската мрежа (в това число и LED лентите) е 625nm. Разликата не е голяма, но за растенията е важно, защото започва да спада ефективноста на осветлението като цяло. Другия по важен проблем е количеството светлина което ще "изпратиш" към растенията в линкковете от  предния пост си е написано 4,8W на линеен метър, като това е консумираната мощност на лентата, а отдадената като светлина ще е по - малко. Ще опитам да потърся линковете които преди време букмаркнах с подробни изчисления за направата на LED осветление с измерванията на светлината в лумени с точните дължини на вълните, защо е хубаво да имаш и няколко диода в инфрачервения спектър (растенията преработват и тази невидима светлина) и ще ги споделя с вас. Важното е че тогава   стигнах до извода, че ако аз си правя LED осветлеение, се доближавам ценово до готовите такива (няколко стотин лева), бях го замислил с мощни лед диоди с най близките до възможното дължини на вълните ( за справка можете да погледнете цени и тех. описание на диодите тук). В крайна сметка си карам с тези осветителни тръби.

Само да кажа, че не съм професионален зеленчуко-производител, а любител на който земеделието му е хоби :-). Нормалните неща за едно семейство (според мен), малко домати и краставички, пипер и др. в градината на село и така :-). расада обаче за всичко държа да си го произвеждам аз, както и всичко което мога да си свърша сам, и затова ми е интересно всичко свързано със този вид растениевъдство (така и попаднах на този форум).
Гънките на мозъка са невидими, но когато ги няма си личи!

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #23 -: 10, януари, 2015, 16:27 »
Добре дошъл във форума колега. Много добро впечатление прави това , че не влизаш стандартно с въпрос , а влизаш разсъждавайки по въпрос. Истината по темата с изкуственото осветяване е , че въпроса на практика е решен от разни физици , математици и химици. Има и конструирани съответни лампи.Въпроса който нас и както разбирам и теб ни вълнува е финансово да побългарим нещата касаещи тази тема.На мен например ми е необходимо такова осветление за 50кв.м. площ. И във връзка с това като стигна до момента с цената  и ...... блокирам.Знам , че всичко има цена и се плаща , но все ми се върти нещо като  - Абе няма начин да няма начин  ;) ;) ;).

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #24 -: 10, януари, 2015, 18:11 »
Здравей и от мен.

Аз четох това - Plants use visible light differently than we do. Their leaves contain chlorophyll, a compound vital for photosynthesis, the process by which plants convert light into fuel. Chlorophyll molecules are highly selective about the light they absorb: blue light primarily in the 450-480 nm range, and red light around 620-680 nm. Chlorophyll, for the most part, reflects instead of absorbs most green and yellow light, which is why plants appear green to our eyes.
И в превос с Гугъл : Растенията използват видимата светлина по различен начин , отколкото го правим . Листата им съдържат хлорофил , съединение от жизненоважно значение за фотосинтезата , процесът, чрез който растенията преобразуват светлината в гориво . Хлорофила молекули са високо селективни за светлината , те абсорбират : синя светлина предимно в диапазона 450-480 нанометра , и червената светлина около 620-680 нанометра . Хлорофилът , в по-голямата си част, отразява вместо поглъща почти изцяло в зелено и жълта светлина , поради което растенията се появяват зелени до очите ни

Така че мисля че тези червени ленти ще са добре.
« Последна редакция: 10, януари, 2015, 18:21 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #25 -: 17, януари, 2015, 23:06 »
Здравейте! Сезонът на доматите започна и при нас  ;D Коя лампа е по-подходяща за осветяване на разсади: Grolux 39W T5 или 36W T8? Чудно ми е защо цената на T5 е ~40% по-висока  срещу само трите вата разлика. Заслужава ли си според вас?
« Последна редакция: 17, януари, 2015, 23:11 от Станимир Стоянов »

« Отговор #26 -: 19, януари, 2015, 20:55 »
Взех Grolux & Aquastar 36W T8, и доматките веднага живнаха! Ето го импровизираният ми парник  ;D

Ето ги и малчуганите.
« Последна редакция: 19, януари, 2015, 21:29 от Станимир Стоянов »

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #27 -: 27, януари, 2015, 11:13 »
Т5 май ги водят по-икономични, но не съм сигурен дали е само това.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #28 -: 27, януари, 2015, 14:08 »
Според мен не е от значение толкова тези лампи. Може би малко по икономично и едва ли е повече от 10-20 %. И като се замисля при няколко лампи 20 вата+-  едва ли ще отчете електромера разликата. А и изкривения цвят така може да ни заблуди, че да не видим навреме някоя болест. В момента осветявам разсада с 2Х10 вата диодни прожектори за по 13 лева единия от около метър. Дори при слънце разсада не обръща внимание на прозореца :)

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #29 -: 28, януари, 2015, 19:14 »
35 - ватови луминисцентни пури на Силвания ,монтирани под облечени със домакинско фолио две дъски от ламиниран паркет , монтирани под около 90-100 градуса. Включая и крайните редове от  разсад в тарините които са към дневната светлина са обърнати към лампите .