Кръчма

На Илиян Илиев™ зеленчука

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
На Илиян Илиев™ зеленчука
« -: 16, октомври, 2014, 08:11 »
Малко снимчици на моя зеленчук.

Има зеле, броколи, карфиол, марули, лук, цикория, цвекло и там разни други. С две думи зеленчук подходящ за отглеждане през меката южно италианска зима. Ако има любопитни ще изнамеря имената на всичко засадено.

Снимано е вчера, докато плевех лекинко. Има и капково напояване на самотек. Не си спомням кога точно садих, но май е преди около месец.

Мило

• 1 074
  • 20
Re: На Илиян Илиев™ зеленчука
« Отговор #1 -: 16, октомври, 2014, 08:50 »
Ееее браво колега,дори извън пределите на БГ стават хубави зеленчуци.Добър берекет,успех!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 16, октомври, 2014, 11:52 »
Като ти гледам градината и зеленчуците, твоята мека зима е като моето горещо лято...  :'(

Добре дошъл!
Имаме нужда от градинарски опит по целия свят.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #3 -: 16, октомври, 2014, 18:49 »
Добре дошъл във форума колега.От всичко най ме кефи варианта да си засадиш зеленчуците до маслиновите дървета.Кеф ти зеленчук , кеф ти зехтинец. Можеш да изнасяш за България "зеленчуци с аромат на зехтин".

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #4 -: 16, октомври, 2014, 19:30 »
Браво!!!И Предполагам че не го ползваш често капковото,а чакаш да завали ;D и това ти е петата култура за годината ;D ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #5 -: 16, октомври, 2014, 20:12 »
Първо садене за тази година. Преместих се в тази квартира преди няколко месеца. В предишната също имах малко местенце.

А капковото си го ползвам през няколко дена. С помпа изкарвам вода от герана в един 500 литров съд и от там на самотек. Пускам около 200-250 литра през 2-3 дни. Още не са почнали валежите, но най-много още месец и няма да ми се налага да го ползвам чак до прибиране на всичко.

Лятото ще е малко по-проблемно, защото герана не е изворен, а се пълни само след зимните обилни валежи. Тези дни ще отвеждам водата от един олук, който събира дъжд от около 30-40 квадрата. Освен това там ще пускам и водата от един друг геран, който по думи на хазяите осигурява около 1 кубик на седмица, което се надявам да стигне.

Благодаря ви за топлото посрещане.

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 19, октомври, 2014, 19:04 »
Я да видим сега, има ли разлика от предишните снимки и сегашните?

И някой по-запознат със зелето да каже - има ли нужда да се премахват първите няколко листа? Това го питам, защото един колега, който е виждал зеленчуци само в магазина ми каза, че така виждал да правят по градините със зеле.

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #7 -: 19, октомври, 2014, 19:34 »
Открай време се знае по нашия край,че когато започне зелето да прави глава се премахват 3-4 листа най отдолу,разбира се в малки насаждения при  много декари е немислимо.Разбира се нужно е и 1-2 подхранвания с амониев нитрат.
« Последна редакция: 19, октомври, 2014, 19:36 от Мило »

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 19, октомври, 2014, 22:18 »
Ясно. Значи да изчакам да почне да свива зелката и да махам долните.

А изкуствени торове няма как да сложа. Разчитам само на оборския. За сега всичко върви добре. Напролет пак ще разхвърлям преди садене.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 21, октомври, 2014, 20:47 »
А изкуствени торове няма как да сложа. Разчитам само на оборския. За сега всичко върви добре. Напролет пак ще разхвърлям преди садене.
Ако имаш комшия със зайци - изпроси си малко барабонки. Чудеса правят.

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 21, октомври, 2014, 22:38 »
Ще питам човека с оборския тор, той има и зайци. Иначе тора ми не е просто оборски, бичи тор е, баце... Кой е като мене да тори само с бичи тор и китките да връват яки на бик.... :P

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #11 -: 22, октомври, 2014, 16:39 »
Ако гледаш краставици е добре да се дава магарешка тор  :P

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #12 -: 22, октомври, 2014, 17:46 »
...бичи тор е, баце... Кой е като мене...

Аз си мисля че кравата ражда, не бика. Така че внимавай да не преториш. Тургай от време на време и кравешка малко ;)

Иначе е екстра градинката. Наздраве!
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 23, ноември, 2014, 14:12 »
Малко снимки от днес. Марулите са на изчезване, но съм боднал нови. Вече хапнах доволно от листата на цвеклото, сега чакам да пораснат новите. Броколите и карфиола са напъпили. Зелето е почнало да свива. Мерудията е направо шампионска. От лука също скубах. А цикорията е отлична, както сурова, така и попарена.
« Последна редакция: 23, ноември, 2014, 14:16 от Илиян Илиев™ »

Илиян Илиев™

• 22
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 28, ноември, 2014, 20:09 »
Днес понабрах малко цвекло разни други шуми, утре и цикория.