Кръчма

Торене на пипер

Re: Торене на пипер
« Отговор #30 -: 21, февруари, 2016, 05:19 »
      sasho41, в какво ще сееш разсада ,табли,сандъче ,леха ?

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #31 -: 21, февруари, 2016, 07:19 »
Добро утро,
В две ванички 70х35х30 пластмасови и ще ги топля с по една спирала от съпротивителен проводник.
Хубав ден,Баткото
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #32 -: 21, февруари, 2016, 08:36 »
Най после да попишем и за пипер ,че само домати дъвчем и взе да свършва ракията  :D .
Най лесно ще стане като споделиш каво точно ще правиш и как смяташ да го правиш и ние ще доразвием твоите идеи според условията ти .

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #33 -: 21, февруари, 2016, 08:42 »
Сашо,а как ще знаеш колко да затоплиш почвата?Аз се замислих вчера да сложа едно електрическо одеало  под кофичките с домати.Мисля,че ще ми бъде удобно защото сега са преградени с дъски в нещо като кутия,отгоре с обръчи.Притеснението ми идва обаче от това да не се прегрее почвата. Петко извинявай,че питам за разсада на домати,но пипера и той скоро ще бъде при тях тъй,че и за пипера питам-как да знам дали с ел.спирала или одеало каква температура на почвата ще е добра за растенията.Обикновено правя студена леха за пипера в оранжерията,но Сашо ми даде идея с тази  жичка.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #34 -: 21, февруари, 2016, 09:37 »
С ел. одеалото ше стане по равномерно затоплянето .Ако нямаш термометър и на пипане ще  следиш почвата .Докато изникнат може да е по-висока и след това намаляш.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 21, февруари, 2016, 09:56 »

Затова си купих една торба торф и веднага изниква въпросът:
Ами, то това торфът нямал нищо хранително, как и кога ще ги храним тези бъдещи чушки?
Кога и с какво трябва да се смеси торфът или се засяват семената в торфа и след поникване
се поливат с разтворен тор? Простете на незнаещите!!!!!!!!!! :-[ :-[ :-[
Как или с какво се засяват 400-500 семена пипер равномерно и бързо.
Не питам за сеялки на семена, питам за лесно приспособление за да не стават семената
на едно място 10, а на друго-празно(нито едно).
Какъв такъв торф си купил, дето няма храна в него за растенията?
Смесваш торф и перлит - от две към едно до четири към едно, насипваш до около 1 см под ръба, подравняваш, утъпкваш. Така нивото ще слезе до 2-3 см под ръба. Подреждаш семената в редици с пинсета. Внимателно насипваш субстрат до ръба, може и малко над ръба, и леко утъпкваш. Поливаш.

В две ванички 70х35х30 пластмасови
30 см е доста дълбоко. Ще ти отиде много торфоперлит.
« Последна редакция: 21, февруари, 2016, 09:59 от Вискяр »

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #36 -: 21, февруари, 2016, 10:12 »
Петко,благодаря!Поръчах си две електрически одеяла по 22лв бр.85-150см.Ще ми вършат добра работа в оранжерията.Тя Хера беше писала май,че си пониква доматите по този начин,но не знам защо го пропуснах.Ще сея пипера в табли и отдолу ще сложа одеялото.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #37 -: 21, февруари, 2016, 11:09 »
За ,Хера , не зная но Станка със сигурност

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #38 -: 21, февруари, 2016, 15:57 »
Сашо,а как ще знаеш колко да затоплиш почвата?
Ще се опитам да ти отговоря на всички въпроси, т.е. как съм го направил аз, а всеки
може да твори и решава проблемите си както може. Относно ел.одеяла имам забележки:
1. Направете така че да няма възможност одеялото да си мокри, с полиетиленово фолио или
полиетиленов чувал го(одеялото) изолирайте от водата. От собствен опит знам че 220 волта
много добре "тръска".

това е едното корито с приемливо точен термометър с който следиш температурата в реално време на
около 5-7 см. от горното ниво.

Това е терморегулатор от бойлер с който определяш колко да е температурата.

Това е един захранващ блок 220в./18-30в. със всички защити, който ми подсигурява 10А или около 300 вата.

Това е снимка на двете корита свързани паралелно към токоизточника.
И още малко подробности, всяко корито е със спирала от съпротивителен проводник ф1.0
и общо съпротивление 20 ома, или с други думи мощноста на едно корито е 40 вата.
Спиралата е изолирана(напъхана) в шлауха ф10 стъклопласт(използва се при бобинаж на
електромотори). Имах идея да направя така че "по нощите" температурата да се поддържа около 15-18 гр.
но най вероятно ще стане в някои други години или други животи ;) ;) ;D
Не е задължително да се използва  такъв захранващ блок, може да се ползва и обикновен трансформатор
220в./ на ХХХв. и мощност според консумацията, например 220в./24(36)в.но задължително
заземена вторична намотка
или междинна намотка м/у първичната и вторичната също заземена.
Леле, какво дълго писание, дано помогне на някого.
П.П. С одеялото също може да се контролира температурата, като последователно на
захранването се включи същият терморегулатор и с него и малко търпение си нагласяш желаното.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #39 -: 21, февруари, 2016, 16:17 »
Какъв такъв торф си купил, дето няма храна в него за растенията?
...................................Ще ти отиде много торфоперлит.
Купил съм си "DOMOFLOR MIX"- украински май че е.
А някъде съм прочел че в торфа нямало достатъчно хранителни в-ва и затова питам.
Изключено е да насипя повече, не забравяй от къде съм. :-[ :-[ :-[

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #40 -: 21, февруари, 2016, 18:04 »
Сашо,ще покажа поста ти на един приятел,който се занимава с тоци.Много благодаря.До дни ще получа ел.одеалата,но аз мислех да ги сложа на най ниска степен и да си лягам. ;D  Сутрин като тръгвам на работа да изключвам само за големия разсад,а формите с пипера да топля докато изникне.Ще видя да купя и терморегулатор.

« Отговор #41 -: 22, февруари, 2016, 20:21 »
      Сашо, ако слагаш перлит/може и без него/ да не е повече от 10 максимум 15%.  Преди сеене подравняваш и притъпкваш леко торфа ,сееш и покриваш отгоре с около  1-1.5 см. Ако подържаш  25-30 градуса може и за седмица да поникнат. Покажат ли се първите "коленца" намаляваш температурата и усигуряваш светлина - да речем 15-16  нощна и 20-22 дневна , така поне седмица. До кръстосване няма да има нужда от подхранване,толкова все ще има в торфа, след това правиш наколко подхранвания най добре с 3х20 плюс м.е. и наблюдаваш как се развива. Когато гледам малко разсад поливам с 1.5 или 2 литрова туба с дупка на капачката. Като подхранвам слагам една кафена лъжичка с връх кристалон в тубата и подхранвам. В кофа с вода слагам стисната шепа кристалон и с канчето подхранвам разсада в кофички от мляко. При многото работят други системи.
  Ако не върви добре разсада причината може да е в недостига на храна но от излишък лесно не прераства или по-скоро "етиолира" Етиолира най вече от липса на светлина и излишък на влага както и от високи нощни температури.
   Точни норми на торене не могат да се дадат поне при разсада. Зависи и от предварителния запас, зависи и от начина на поливане. Не е трудно да се прецени по външния вид на растението. Аз спазвам принципа по малко по-често.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #42 -: 24, февруари, 2016, 07:14 »
Благодаря Баткото, за подробния отговор.
Хубав ден

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #43 -: 24, февруари, 2016, 16:02 »
   До кръстосване няма да има нужда от подхранване,толкова все ще има в торфа, след това правиш наколко подхранвания най добре с 3х20 плюс м.е. и наблюдаваш как се развива.
Проблем с храната на разсада може да възникне само при малък обем на гнездото.
Аз затова избягах от 112-ките на Жу и преминах на табли с по-големи гнезда. В тях пипера ми издържа без проблем почти два месеца.
85 гнезда, побиращи няколко пъти повече торфо-перлит:

« Отговор #44 -: 24, февруари, 2016, 18:20 »
     Вискяр, домат пикиран в кофичка от мляко пълна с марков торф дето всички го препоръчахте, след един месец първите му два същински листа са  изжълтели и са пред падане. Това става само при гладуване. Пипер писиран в 50 гнездова табла и същия торф, на няма и 20 дена вече е подхранен. Иска си го. Торфа даже е без перлит.  При тебе може и да се получава , при мене не ще.