Кръчма

Торене на пипер

Re: Торене на пипер
« Отговор #15 -: 11, август, 2015, 14:30 »
Разрових се в нета относно гръцкият тор и ми казаха,че имало пожар във фабриката и качеството на тора много се влошило. В агроаптеката ми казаха,че имало такава партида с много боклук,но фирмата я изтеглила. Питах и една друга фирма която го продава и вместо него ми препоръчаха 20-20-20 на Анорел,по телефона ми казват,че бил с аминокиселини,а на опаковката ги няма. Явно всеки си хвали стоката. Понеже днес пътувах до Хисаря обиколих складове и агроаптеки,питах и намерих 400 гр. от гръцкия тор в Пазарджик и взех за проба. На връщане преди магистралата намерих Кристалон 18-18-18 за 11,5 лв. два килограма и си взех,защото в София е 17лв.. Направо се шашнах като видях Яра мила комплекс в опаковка от 5кг. за 9,5лв.,в София 1кг. е 5 лв. ???. Така че вместо да взимам чувал и да го деля с някой си взех 5 кг. Сега съм доволен,хем си намерих изгодно тор,хем и ще експериментирам с гръцкия. Колеги,благодаря за съветите!
« Последна редакция: 11, август, 2015, 14:32 от Краси Лазаров »

« Отговор #16 -: 13, август, 2015, 20:47 »
    Малко кураж за търсещите   ;D
  Не се мъчете да ти броите червените са 10 зелените ...17...за сега ;)
« Последна редакция: 13, август, 2015, 20:53 от Баткото »

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #17 -: 14, август, 2015, 17:01 »
Е браво Батко!Вече си водя записки!  ;)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

« Отговор #18 -: 14, август, 2015, 21:00 »
Е браво Батко!Вече си водя записки!  ;)
   Е... крайно време беше. Така имаш напълно реални шансове да станеш добра конвенционална производителка на екологично чисти био продукти ;D

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #19 -: 14, август, 2015, 21:15 »
 ;D ;D ;D

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #20 -: 15, август, 2015, 00:55 »
След този провален сезон разбрах, че е неизбежно да не премина през конвенционалните методи, с мярка, това имах предвид. :-[  А между всичко споделено от теб научих и много полезни и необходими практики при всяко земеделие било то био или не......Краси е също много обоснован в изказванията си и също ми е от голяма помощ,  защото и аз съм със същата квадратура и даже и немога да си помисля за сеитбообръщение, а Мило току влезе ме насмота и излезе, без барем да се обясни защо и как...   :P Ши четем, питаме и прилагаме на първо време и току и от нас по някой експеримент за да си чукваме главата и да внимаваме повече...  :D

« Отговор #21 -: 16, август, 2015, 19:23 »
За да не си мислиш,че кой знае колко тор съм сложил в градината,ще се опитам да дам точна сметка. Есента на 120 кв. м. сложих 2кг. троен супер фосфат и около 700 кг. оборска тор. През пролетта предсеитбено наторих парника и една леха пипер с 1кг. Яра мила комплекс,защото тогава само толкова имах. По време на вегетацията до сега торих с 1кг. Хортигроу 20-20-20,1 кг Хортигроу 15-5-35,500 гр. Амониева селитра,1кг. калиев нитрат. Ползвах и торове за хидропоника от един приятел,но те са с доста по-ниска концентрация на активни вещества отколкото описаните по-горе. Освен това съм използвал 6 торби от Била с тор от гълъби,който оставях да ферментира и да се утаи и го пусках в капковото. Резултата е много по-добър от очакваното,до тук съм набрал почти два пъти повече пипер от предходни години и ако не бяха повредите от нощенката и грешките които допуснах,трябваше да продавам,защото вече нямам къде да го сложа.
Друга година освен оборска тор предсеитбено,съм внасял около 1кг. амониева и 1,5кг. кристалон или калиев нитрат. Така че спрямо предишна година съм внесъл в повече 2кг. троен суперфосфат,1кг. ,Ярамила , 1кг. калиев нират и няколко литра течен тор за хидропоника. През седмица подхранвах като редувах,500 гр. кристален тор,шербет,течен за хидропоника. Всеки тор го наливах в 1000 л. бидон и поливах с него гравитачно.
Направи ми впечатление,че други години след първото обиране на пипера нагоре остават доста по-дребни чушки,сега и на горе са достатъчно едри. В петък направих трето обиране и от две лехи по 6 кв. м.  и от 2,5 кв. м. от оранжерията набрах  15кг.
За следващата година за цялата градина съм предвидил предсеитбено 5 кг. Яра мила комплекс,за подхранване универселен в началото и с повече калий след това. Дано Господ е с нас и следващата година както тази,че да сме удовлетворени.
Отново искам да благодаря на Баткото и Мило за търпението и споделеният опит,защото ако не ни помагаха и не ни отваряха очите,щяхме да сме си доволни на това,което изкарвахме без да знаем,че с малко повече храна ще постигаме немислими до този момент за нас резултати. А като имаш 100/200 кв. градинка не е все едно,защото на мен пипера все не ми стигаше и си купувах от пазара,а то си е смешно да имаш земя и да не и използваш пълноценно възможностите.
« Последна редакция: 16, август, 2015, 19:26 от Краси Лазаров »

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #22 -: 17, август, 2015, 11:35 »
Благодаря Краси,отново си доста изчерпателен,от голяма полза ми е споделеното! :)

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #23 -: 17, август, 2015, 12:36 »
Краси, имам един въпрос. Аз също поливам с еднокубиков съд гравитачно, но ми е интересно дали слагаш торовете в пълен съд или го пълниш частично, за да не би да се отмие торът?

« Отговор #24 -: 17, август, 2015, 17:27 »
Когато подхранвам слагам 500 гр. тор,от видовете които описах в предният си пост. Пълня бидона до горе и поливам всички домати и пипер. Когато подхранвам само пипер пълня 300л.,за да може по-бързо да изтече,след това пълня до горе и поливам всичко.
Днес сипах 650 мл. от течен тор на Ивесто за зеленчуци,10 л. утаен шербет,напълних 1000 л. и пуснах да полива.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #25 -: 13, септември, 2015, 07:14 »
Здравейте , колеги.
Някой ако е торил с фосфорна киселина пипер и овошки да сподели доза и време на приложение , че всички мнения които чувам са доста различни

Gogo69

• 322
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #26 -: 26, януари, 2016, 21:32 »
Здравейте , колеги.
Някой ако е торил с фосфорна киселина пипер и овошки да сподели доза и време на приложение , че всички мнения които чувам са доста различни
Какво стана? Има ли ефект от ортофосфорната киселина? Мислех си за доматите, че го дават, ама ми е любопитно, ако си сложил на пипера...

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #27 -: 27, януари, 2016, 10:31 »
Фосфорната к-на още си стои в тубата  >:( .Не намерих достатъчно компетентен човек да ми обясни - колко , в кой момент и на каква почва се слага .  Единствения който намерих се изказа ,че се пуска след разсаждането по 60-80 гр. и това е .Ти къде четеш за доматите ,че го дават

Gogo69

• 322
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #28 -: 27, януари, 2016, 20:25 »
...Ти къде четеш за доматите ,че го дават ...

Ще пусна разни работи в мойта градина, че не знам къде да ги сложа. Вискяр ако каже - ще ги местим.

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #29 -: 20, февруари, 2016, 21:31 »
Тази година съм решил да съм изряден от самото начало на отглеждането на пипер.
Затова си купих една торба торф и веднага изниква въпросът:
Ами, то това торфът нямал нищо хранително, как и кога ще ги храним тези бъдещи чушки?
Кога и с какво трябва да се смеси торфът или се засяват семената в торфа и след поникване
се поливат с разтворен тор? Простете на незнаещите!!!!!!!!!! :-[ :-[ :-[
Как или с какво се засяват 400-500 семена пипер равномерно и бързо.
Не питам за сеялки на семена, питам за лесно приспособление за да не стават семената
на едно място 10, а на друго-празно(нито едно).
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове