Кръчма

Болест пипер

maistor_ribar

• *
  • 29
  • 0
  • градина
Re: Болест пипер
« Отговор #30 -: 16, юли, 2016, 09:00 »
Да.Нали ми е за първи път малко се престаравам ;D!
Култуците които избиват на това растение също са такива.Само връхните листи.На някои места се опитва да избият нови нормални.Мисля че ще се оправят с времето.Ако беше нещо заразно щеше да е пламнал целия до сега.
При кои болести трябва да се внимава и отстранява растението от лехата?

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #31 -: 16, юли, 2016, 13:59 »
Ми за жалост точно при тази .Прилича ми на мозайка .Поливал ли си след като си разсадил ?Има момент при засушаване да изкривява централния нерв но при теб е много изкълчено . Ако си близо до Пловдив занеси е ИЗК  Марица да ги тестват за вируси .Безплатно е.

maistor_ribar

• *
  • 29
  • 0
  • градина
« Отговор #32 -: 17, юли, 2016, 18:00 »
От Сливен съм.Направих поливка веднага след засаждането.После след седмица както бяха препоръките,после пак след 8 дни валя силен дъжд.После през 5-6 дни.Тук малко го засуших ама...последните 3 поливки са през 3 дни сега мисля да ги направя през ден,защото вече има по някоя чушка.
Малко поизостанах с торенето,щото не мога да подкарам торозахранващото от бидона.Още имам малко кристалон в него.
Торих 2 пъти на ръка с 10л туба мин.вода пробита в долния край.Един път с Амониева(5-6 кг на декар и веднъж с Калциев нитрат.Приготвил съм и Магнезиевия сулфат .
Относно болните растения от ден два се вижда че избиват нови листа,които не са болни .Мисля че ще се оправи.
Сега ми се появи върхово гниене.Може би защото закъснях с калция?  :-[
Това за сега е на конвентата.Каптура и Карпекса са още с големина на люти чушки.И са доста по тъмен цвят.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #33 -: 17, юли, 2016, 19:14 »
Дано да не е вирусно .И като ти гледам почвата няма да имаш недостик на калций но не пречи да си слагаш .Иска повече вода .Оттам идват пригорите .Допреди 5-6 години отглеждах пипера гравитачно и пригори нямаше .

maistor_ribar

• *
  • 29
  • 0
  • градина
« Отговор #34 -: 17, юли, 2016, 23:28 »
Дано да не е вирусно .И като ти гледам почвата няма да имаш недостик на калций но не пречи да си слагаш .Иска повече вода .Оттам идват пригорите .Допреди 5-6 години отглеждах пипера гравитачно и пригори нямаше .
Благодаря за съвета!

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 18, юли, 2016, 09:32 »
Болните растения са малко на брой .Може би 100 бр от 28000.
На групички са.
Първо ръсех с моспилан и нуреле защото след като насадих  ме полазиха въшки и други буби които си бяха на полето.
Гранича с рапица и праскови.От страната на рапицата имам набези на насекоми 2-3 дни след като съм ръсил.
След седмица ме нападнаха зелеви бълхи-децис.
След 3-4 дни се получи така с върховете и специалист дойде на място и ми каза -въшки.Аз въшки не виждах.ТОй ми каза че може и да не се виждат.Съседа до мен има оранжерии и ми препоръча Конфидор.Купих и ръсех.
Мина се седмица пожънаха рапицата.Буците под нея бяха на тунелчета като швейцарско сирене.Пак ме нападнаха зелевите бълхи.-Моспилан.
2 дни след това надвечер буквално вървях върху малки пеперуди с големината на молец.
на 4-я ден повторих с Конфидора.Ходих до растителна защита и ми дадоха феромонова уловка.Уловиха се 5-6 бр.
Посъветвах се с друг мой познат с оранжерии с домати.Каза ми само корагена ще ти помогне,ама за ларвите и яйцата ,на пеперудите не можеш им повлия.

Типични проблеми на монокултурата.
За въшките оставям по някой корен бяла куча лобода или щавляк (лапад) - обожават и двете растения и се събират на тях.
За зелевите бълхи се оставя синап, щир; сее се от ефтиното калпаво китайско зеле от Сортови семена или цвекло. Бълхите отиват там.
Като довтаса гадината в лехата, като не намери вратни пържоли, нагъва и манастирска чорба.

maistor_ribar

• *
  • 29
  • 0
  • градина
« Отговор #36 -: 24, юли, 2016, 14:23 »
Ето малко снимки на пеперудите, които са се настанили по пипера...

Понеже направих опит да кандидатствам са субсидия за препарати за борба с миниращия доматен молец.И процедурата е малко по сложна от тази за доматите.
Идва една специалистка от растителна защита на полето...бях сложил феромонова уловка за доматен миниращ молец от 2-3 дни.Вътре имаше 5-6 пеперудки залепнали и смачкани.Погледна ги и каза ,че не били такива.
Сега ми искат,да им уловя живи и да им занеса да ги видят.
Броят на тези пеперуди е огромен по пипера,но излизат предимно надвечер.
Намерих и от тези...-

И 5-6 чушки наядени плода и листата от малко по-голяма и зелена на цвят гъсеница.
Миналата вечер третирах с Кораген и Топсин.
Поливките ги правя вече през ден.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #37 -: 24, юли, 2016, 19:46 »
Ето малко снимки на пеперудите, които са се настанили по пипера...

Имаш късмет, че не си насадил броколи или карфиол.  :P
Тази "пеперуда" е зелев молец - Plutella xylostella (Linnaeus).
Целия свят пищи от нея - в състояни е да съсипе цели полета със зелеви култури.
По пипера не би трябвало да имаш проблеми. Дори да се назори и да снесе яйца, няма да оцелеят. А именно ларвите са опасни. Те се развиват успешно само по  семейство Кръстоцветни: броколи, брюкселско зеле, зеле, китайско зеле, карфиол, Колар, къдраво зеле, алабаш, горчица, хрян, ряпа и кресон. В този списък от Уикипедия явно е пропусната рапицата, а според мен точно там се е размножила и след жътвата се е преселила при теб.
В райони с топли зими презимува успешно, а арендаторите около теб явно не са в час какво правят.

Да си знаете всички четящи това: Има ли рапица около вас, забравете да садите зелеви култури.

Ако отглеждащите рапица контролират зелевия молец (Plutella xylostella), може би няма да е проблем. Поне няма да е голям проблем.
Зелевия молец (Plutella xylostella) вече е развил резистентност към пиретроиди и други инсектициди.

maistor_ribar

• *
  • 29
  • 0
  • градина
« Отговор #38 -: 25, юли, 2016, 00:39 »
По едно време ми щукна да садя зеле за тази есен.Че взех едни 9 декара сега,а рапицата я пожънаха и да не стоят.Ама ми мина за 2-3 дни и се отказах.Като чета поста ти май добре съм направил.

На тази снимка се вижда,че съм допълнил с още един ред пипер, след като е пожъната рапицата.Ясно се вижда разликата между третиранта почва с Дуал голд  и тази която е била с рапица.Въпреки ,че от третирането вече мина почти 2 месеца.
Та исках да кажа във връзка с твоите думи,че рапицата е буквално изядена ...цялата е на решето.
Успокоих се,че не е нещо дето обича пипер....На растение са по няколко бройки.Викам си това ако ми снесе яйца и тръгне да яде...само стеблото ще остане.Ръсих го с какво ли не.Не мре.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #39 -: 25, юли, 2016, 09:50 »
че рапицата е буквално изядена ...цялата е на решето.

Това се чудех - каква реколта е пожънал арендатора и дали си е струвало труда?