Кръчма

Алтернария (Alternaria solani) кафяви листни петна домат борба

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Какво е Алтернария (Alternaria solani) - кафяви листни петна, по домат и как да се борим с нея?

Тази пролет алтернарията (Alternaria solani) е масов гост по доматите в зеленчуковите градини в България. Борбата е масова. В Градина Вискяр бяха обезлистени чак до първа китка доматените растения в количество над 70 %. Не бях пръскал с нищо.

Времето изсъхна и слънцето напече. Алтернарията (Alternaria solani) спря развитието си по доматите. Почистих всички нападнати листа - преди режех само най-засегнатата част на доматените листа. Оставях здравата зелена част. Но след няколко дни самите растения доумъртвяваха листата. Явно растението отписва поразения от алтернария лист при неговото заразяване и само се стреми да се очисти от нападението на алтернарията.
След третата градушка не издържах и напръсках. Имах под ръка неразпечатан фунгицид Скор 250 ЕК на Syngenta, и според упътването добавих и отдавна (две години въобще не съм пръскал - нито с фунгицид, нито с инсектицид) разпечатан Ревус. Дозата я дадох на декар. За да не слагам много вода, концентрацията на Скор бе доста над препоръчваната 0,4%. Но бе точно пресметната според площта на засадените домати.
След пръскането със Скор 250 ЕК и Ревус имаше три нощи, много подходящи за развитие на алтернарията (Alternaria solani), както и два дена с обилни дъждове и мараня.
Няма развитие на кафяви листни петна от алтернария (Alternaria solani) по доматите, както няма и нови петна.
« Последна редакция: 18, юли, 2015, 13:43 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
Класическа ситуация - листа на доматеното растение е почти загинал от нападналата растението инфекция от Алтернария (Alternaria solani).

Мило

• 1 150
  • 20
след алтернария береш,след картофена мана не береш !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
след алтернария береш,след картофена мана не береш !!!
Мммне.
И след картофена мана се бере.  :P

ivanovbg

• 815
  • 10
Береш следкартофена, ама само за ядене узрели. Миналата година всичките зелени домати дето ги бях оставил за доузряване се разсипаха, а уж бях я преборил. До последно си ядох червени домати без проблем.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 150
  • 20
Е по принцип се бере ако си нямаш друга работа  :P

Като се замисля то излиза,че няма година дето да не ме е удряла я картофена я алтернарие, най-често и двете а за десерт и бактериози. Свикнал съм. Тази година 40 дена 2 слънчеви и сега изведнъж 40 гр. Листопада спря, сега ще поизпържим плода дето се запазил тук таме а после се надяваме и да продадем нещо. Така че разбира се че се бере, стига да не си стоял със скръстени ръце и да си псувал когото не трябва.
  А и аз имах такъв случай с домати набрани преди слана за доузряване. Изглеждаха си перфектни а след това се скапаха до един и то точно от картофена. И....ако си видял че има ударени и да береш здравите....обречена работа си е.
« Последна редакция: 19, юли, 2015, 16:13 от Баткото »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
нещо като бактериоза...

Алтернария?
Или нещо друго?

Нещо друго.

Здравейте колеги,да обогатя темата с малко снимки.
http://k7777777.snimka.bg/experiment/alternariya.954490.38116280
Пръсках първо с корсейт,след това с витене трипло и преди 6 дни с куадрис. Премахнах всички листа по които имаше проблем,като по този начин стана и по-добро проветрение,не че преди това не махах регулярно листа за тази цел. Листата събрах в найлонов чувал и изхвърлих в кофа за боклук. Три дни след пръскането с куадрис и махането на листата не виждам нови поражения.
« Последна редакция: 03, юли, 2017, 08:20 от Краси Лазаров »

alex

• 183
  • 0
  • градина
Здравейте колеги,да обогатя темата с малко снимки.
http://k7777777.snimka.bg/experiment/alternariya.954490.38116280
Пръсках първо с корсейт,след това с витене трипло и преди 6 дни с куадрис. Премахнах всички листа по които имаше проблем,като по този начин стана и по-добро проветрение,не че преди това не махах регулярно листа за тази цел. Листата събрах в найлонов чувал и изхвърлих в кофа за боклук. Три дни след пръскането с куадрис и махането на листата не виждам нови поражения.
В събота и аз направих една ударна офанзива, като премахнах всички заразени листа/които не бяха повече от един плик/, плевене, окопаване, торене, поливане и в 23 часа с челник пръскане с куадрис. :)

Наблюдавам едно интересно явление и ще ми е полезно да чуя и вашето мнение. Става въпрос за Алтернария по външните домати,която тази година е доста упорита при мен. В началото най-силно заразен беше първият ред който гледа на юг,другите са зад него на север. След няколко пръскания виждам,че този първият ред е най-добре с зелени и здрави листа,като почти не виждам поражения ,докато в задните Алтернарията се качва все по-нагоре по листата.
Това което промених беше поливането,спрях гравитачното (на вади) и сложих капкови маркучи,но това направих на всичките домати. Единственото което ми едва на ум е че този ред слънцето го пече по цял ден и така почвената и въздушната влажност при него са най-малко,но може и да е друго,така че очаквам вашите мнения.

MitkoGeorgiev

• *
  • 44
  • 0
  • градина
При мен е точно обратното. Редът, който е на най-много слънце е най-засегнат. Има и едно но... Тая година преправях капковото и така съм го направил, без да искам, че този ред се полива винаги, когато го пусна. Сега като разбрах го спирам от малките кранчета на всеки маркуч, ма май е твърде късно  >:( 
И още нещо, досега алтернарията съм я спирал и задържал с Куадрис и Икуейшън про, а сега те не дават голям резултат. Явно се е появила резистентност. Едиствено Консенто на Байер даде добър резултат
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

Мило

• 1 150
  • 20
Слагаш мрежа за да не пече толкова слънцето !