Кръчма

торене с калцинит

mraveca

• **
  • 81
  • 3
торене с калцинит
« -: 26, май, 2014, 13:54 »
Моля за съвет за торене с КАЛЦИНИТ.Дозите които открих са 1-2кг. на 1000 л.вода за поливане и 1-2кг. на 100 л.вода за листно.Нормално ли е според вас.Питам преди да е станало късно.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: торене с калцинит
« Отговор #1 -: 26, май, 2014, 18:38 »
Да не е обратното?
2% за листно е на ръба на прекомерното. Все пак не говорим за калий, а за калций.

« Отговор #2 -: 26, май, 2014, 19:58 »
   Първите пръскания с 0,3 - 0,5 % а след известно закаляване до 1% максимум, повече не бих рискувал. Специално калцинит листно не съм използвал но 2% никога не бих сложил. По принцип избягвам листното подхранване, особенно в ранна фаза, щото хем листната маса малко хем дозите мижави, то какво ще получи и колко остава за растението ??? Пускай 5 кг/дек. с капковото и да ти е мирна главата.

mraveca

• **
  • 81
  • 3
« Отговор #3 -: 27, май, 2014, 22:26 »
( Пускай 5 кг/дек. с капковото и да ти е мирна главата) "Ама как бе момче" Нямам инжектор и се чудя кое къде се пъха.

« Отговор #4 -: 28, май, 2014, 06:23 »
    Не използваш ли помпа при поливането?

mraveca

• **
  • 81
  • 3
« Отговор #5 -: 29, май, 2014, 19:45 »
Капково ама от чешмата.Мога ли да монтирам инжектор на главната линия.Без байпас.
« Последна редакция: 29, май, 2014, 20:14 от mraveca »

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #6 -: 29, май, 2014, 20:30 »
Можеш , разбира се , но байпаса е добър вариант , защото ще можеш да си поливаш или торовнасяш когато и както си поискаш без да си разбутваш системата. Ако имаш въпроси ела до моята градина и щети покажа нагледно варианти.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #7 -: 29, май, 2014, 20:31 »
 За да работи нормално инжектора няма ли някакъв минимален дебит? Все си мисля, че минаващата вода увлича торта и ако е ниска скоростта няма да има увличане.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #8 -: 30, май, 2014, 20:11 »
     Явно е необходим "байпас" ако под това се има предвид паралелното свързване към линията. Имам инжектор 3/4 и го използвам точно на чешма с налягане може би около 5-6 бара. Конструкцията на инжектора е такава че сам си създава условия на засмукване като водата минава през конусовидно стеснение. На 3/4 инжектор това отворче в края на стеснението е около 3-4 мм. и през него въпреки скоростта може да премине вода да речем около 30% от дебита който пропуска нормално тръбата говоря приблизително, не съм я мерил. Инжектора ще ти засмуква и при 0,5 и при 5 бара, няма проблеми. Но количеството което ще засмуква зависи, разбира се в определени граници, от разликата на входящото и изходящо налягане. Най добре, най много, ще засмуква при изходящо налягане нула а ако се изравнят входящо и изходящо няма да засмуква. При мене например разликата е малка понеже използвам микроразпръсквачи и работи само когато пусна цялата вода през инжектора и засмуква много малко и може и час да мине докато изсмуче 10 литра тор. Затова се монтира с байпас и три крана, един на главния от двете страни на него чрез тетки и кранове се свързва инжектора. С тези кранове се регулира най добрия режим на инжектора а когато не го използваш отваряш големия на линията и затваряш двата малки и все едно го няма. Инжектора, пластмасов, струва около 20-30 лв а с всичките тези фитинги около 100 лв- за 3/4 става въпрос.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #9 -: 30, май, 2014, 20:55 »
Ето визуализация:

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #10 -: 30, май, 2014, 21:04 »
Редуцир вентил за регулиране на налягането.Следва кран за отваряне на линията за директно поливане.Следва заводско регулиран на 1,1 Bar предпазен клапан и след него дисков филтър.Под тях два крана и ижектор за торовнасяне.При спрени кранове на ижектора и пуснат кран на главната линия - поливаш.При спрян кран на главната линия и отворени кранове на ижектора смуче разтвор от поставен под ижектора бидон и торовнасяш.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 05, юни, 2014, 09:38 »
Някой знае ли откъде да си купя инжектор на по нормална цена, че където ги намирам са по 80-90лв. Или ако някой може да ми нарисува на един чертеж какво представлява с ориентировъчни размери бих си направил един на струга в работата.

Наздраве!

П.П. Намерих устройството и не е проблем да си го направя, но ме интересуват размерите на отворите - засмукващ и на стеснението. Ако някой може да премери за 3/4 ще е най добре.
« Последна редакция: 05, юни, 2014, 10:53 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #12 -: 05, юни, 2014, 17:23 »

lemmark

• 23
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 05, юни, 2014, 19:42 »
миналата година и аз си мислех че на струг ще стане  :'(  ,ама НЕ.дано твоя стругар си знае работата.пиши резултата

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 05, юни, 2014, 22:30 »
Това съм го учил как се смята, но отдаван лекциите не знам къде са.
Ако успееш да си намериш учебник по "Процеси и апарати в химическата промишленост", трябва да има формулите за пресмятане в него.