Кръчма

Болните ми домати

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Болните ми домати
« Отговор #15 -: 05, юни, 2014, 14:16 »
Вече не издържах и рязнах вратовете на четири растения, независимо че се заканих в неделя с "Щилката".
Не знам какво ще бъде, но следва продължение................. >:( :( :'(
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #16 -: 05, юни, 2014, 22:24 »
Мисля си, че това е някаква зараза
дошла със семената, но нали съм много "подреден" и всяка година се заричам
да ги засаждам по видове, но както предната(и по предната) така и сега- неподредено.

Не правиш ли обеззаразяване на  семената?

Директните сортове домати са много податливи на вируси,затова хибрида е измислен за да издържа на различни болести.Не е преторяване,а точно неиздръжлив сорт ,така е с доматите собтвена селекция.
Работя  изключително с директни сортове домати - над 60 сорта, и със собствени семена от тях.
От години не съм имал проблеми с вируси. От три години дори не съм обеззаразявал семената. Здравите растения - отглеждани максимално натурално, дават здрави семена, както и стерилния субстрат от торф и перлит, използван за разсада в моята градина, ми дават безпроблемни по отношение на вирусите растения.

По-скоро семената, които е купил, са били заразени. Аз бих изскубнал всички проблемни растения и в огъня. Една въшка може да разнесе вируса по всичките му домати.
Миналата година Разсадник Димови продаваха рози, заразени с бактериален рак. Доказано в лаборатория.

Tonique

• 2
  • 0
  • градина
« Отговор #17 -: 29, юни, 2015, 16:33 »

А това са(според мене) болните.
Болест ли е това или.........?

Разбрали от какво е. Същите изродии имама и аз в брезнишко, вече втора година. Не съм торил освен с малко кравешка. Само на 5-6 стръка се появиха, на различни места и по различни сортове (предимно идеал от ново пликче), на някой преди първото съцветие на някои след третото.  Не се предаде на другите.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #18 -: 29, юни, 2015, 20:28 »
Един от видовете мозайка,но и завиването на листата е характерно за прекомерно азотно наличие.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #19 -: 29, юни, 2015, 22:26 »
По точно краставична мозайка :( за съжаление и аз го имам по розовия домата но само в оранжерията.

Tonique

• 2
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 01, юли, 2015, 09:17 »
Един от видовете мозайка,но и завиването на листата е характерно за прекомерно азотно наличие.

Може ли съвет как да се боря с него? Благодаря

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #21 -: 01, юли, 2015, 12:47 »
Борбата е срещу преносителя а не срещу вируса. за съжаление  щом са вече болни можеш само да ограничиш щетите. Гледаи да нямаш неприятели и догодина устойчиви сортове :(

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр

« Отговор #23 -: 01, юли, 2015, 16:49 »
    Tonigue, забравил съм си микроскопа у некоя кръчма та няма да поставям диагноза ама на твое място ще ги храня и поливам пък квото стане. Миналата година разсада от домати го поопърлих с препарати още на котиледони. Зарочна да пуска едни листа...не личеше много домати ли са лук ли е. Е...оправиха се и си родиха нормално домати. Та това е.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #24 -: 01, юли, 2015, 20:41 »
Ееее прав е баткото,храната прави борбата  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

gaeviv

• 1
  • 0
« Отговор #25 -: 30, март, 2017, 14:07 »
Има ли някой в кръчмата? Моля за компетентно мнение за доматите ми.Имам и снимки, но ще видим ще успея ли да ги публикувам

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #27 -: 18, юни, 2018, 12:13 »
Това на снимката е нормално листо от домат

А другата снимка е от някакъв мутант ли, какво ли или е нормално да има и такива листа?
Имаше и други снимки, но качеството е.........леле мале и затова ги изтрих :-[

Не е само този "колтук", който расте на листата, а почти всички по долни(стари) листа са със
такива колтуци, но по дребни все още.
Дано не е "някакво знамение за поредния край на света" :) ;)..... :(

« Отговор #28 -: 18, юни, 2018, 14:03 »
   Е...знамение си е, ама ако има и навързани домати, ще му се размине, ако няма е...курбан ще става...

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #29 -: 18, юни, 2018, 16:26 »
   Е...знамение си е, ама ако има и навързани домати, ще му се размине, ако няма е...курбан ще става..
Има цвят и ще го изчакам да го видя какви ще ги навърже. А колкото до курбана няма разминаване и
с плод и без плод на есен ще го скубнем. Ако и върже домат на този "пич" ще е върхът. Ще гледаме!!!