Кръчма

Колтучене на краставици

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Колтучене на краставици
« -: 21, април, 2014, 14:52 »
Моля, погледнете на въпроса ми, като въпрос зададен от човек
който за първи път чува за колтучене на краставици :-[ :-[ :-[
И така, как се колтучат краставиците и до каква височина?
Прищипват ли се колтуците или се премахват изцяло?
Прочетох, че тести гриин се колтучат като герганата,
хубаво но аз и за герганата незнам :-[ ;)
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Колтучене на краставици
« Отговор #1 -: 21, април, 2014, 16:04 »
Да кажат майсторите, че аз колтуча краставици и корнишони колкото за Бог да прости.  ;D
По принцип има разлика в колтученето - според сорта, начина на отглеждане, вида на конструкция.
Отглеждал съм Гергана на сезал, или мрежа за краставици, и с полуколтучене: Оставям основните колтуци от първите разклонения и ги вдигам всяко по отделно. Ноооо... става джунгла!  ::) Не че не раждат, аз добив не гоня, но при такова колтучене почваш да гониш и издирваш краставиците под всяко видимо листо...

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #2 -: 21, април, 2014, 17:29 »
Цитирам: При „Гергана” всички разклонения на височина 20-25 см от основата се отстраняват, следващите няколко се прекършват на 2 листа и 1 плод, а по-горните - на 2-3 плода. Върхът се прекършва на 10-12 см над телената конструкция.

Иначе много зависи от сорта. За тест грийн си прочел, но какъв си посадил? Щот аз си садя вече само Сандра и Телеграф и те се култучат съвсем различно.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #3 -: 21, април, 2014, 18:40 »
Посял съм Тести Грийн и Суит крънч.Засявам ги няколко години, защото на всички в къщи им
харесват-крехки,хрупкави и доволно раждат. За Сандра и Телеграф изобщо не съм чувал,
ами и нещо не съм срещал писано за тези сортове. Вероятно семената ги има само като професионални
опаковки.Тези сортове които съм засял еднакво ли се колтучат? Не разбах каква е целта на колтучене-
Висок добив, ранно плододаване или и двете? Какви са предимствата на Сандра и Телеграф като вкус,
ранно плододаване и т.н.? Дано не ми станаха питанките по много :-[!!!!
Благодаря и едно зареждане на краставичарската маса е от мен ;) ;) ;)

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #4 -: 21, април, 2014, 19:31 »
На вкус и на цвят другари няма ;)
И на мен ми харесват и добре си плодоотдават, още от 4 лист от земята се почва беритбата и така на всеки лист.

Иначе са български хибрид и едните и другите http://agronet.bg/agro/zelenchuci/784-proizvodstvo-krastavici-oranjerii.html , http://agronet.bg/agro/zelenchuci/634-krastavici-oranjeria.html .   Телеграф пък ще садя за първа година. Опитах от един съсед и ми харесаха.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #5 -: 22, април, 2014, 07:03 »
     Не разбрах кои точно са български хибриди, а и като гледам чуждите хибриди са от порядъка на 50-60 ст семката а Герганата си върви по левче а Сандрата два лева за пакетче :) Напротив Сашо, има ги само като любителски разфасовки щото професионалистите гонят добиви и добър външен вид а за вкуса... е... свиква се.
    Сандра "беше" Холандски хибрид а Гергана български създаден от или по Сандра. Слагам беше в кавички щото вече май изобщо не е така. Отглеждал съм и двата сорта преди много време, всъщност почти от създаването им, отглеждам по някой корен и сега и то пак тях. Вкуса и качеството не са само сортова особеност а и начин на отглеждане, но трябва да опиташ сам и да видиш разликата и.... ако някой е свикнал с вкуса на "рафтовия" домат, то "бабиния" може да му се стори кисел.
    За резитбата. Корнишоните не се режат, вдигат се на мрежа и береш всеки ден, т.е. целта е много и дребни краставички. Ако и салатната оставиш така, докато първите две три пораснат, горните ще почнат да падат. Ей това е логиката на резитбата. Ако сорта е с женски цветове, връзва на всеки лист и даже повече от една та няма нужда от колтуци, сортовете със смесени цветове връзват по добре на колтуците но ако оставиш всички колтуци свободно да се развиват пак ще се получи претоварване и падане, а освен това става джунгла и трудно се подържа а лесно разболява. Първите се чистят за да не опира краставицата в земята щото ще се изкриви  ;) Това е ненаучното обяснение, поне според мене.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #6 -: 22, април, 2014, 08:48 »
Тести грийн и Суит крънч формират по няколко,  предимно женски и мъжки цвята на всеки възел, но ако неможеш в началото да различиш култука изчакай той да се формира по- добре и тогава го отрежи с ножица възможно най- близо до растението, а нагоре по- твой избор можеш да оставиш и на няколко култука. Близо до телената констукция остави 2 култука, които да обърнеш надолу, когато отрежеш върха.
От всички краставици, които съм гледала тези 2 сорта водят класацията за най-невкусни . По това време навсякъде се продава разсад, купи си 2-3 корена сандра(ако са в оранжерия) или гергана(за навъ), за да разбереш разликата.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #7 -: 22, април, 2014, 15:59 »
Благодаря на всички, за подробното обяснение.
Вече никой неможе да ми продава"на краставичар краставици" ;D ;D ;D
Има ли проблем ако сега си засея семена от гергана за по късно, които ще засадя навън?

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #8 -: 22, април, 2014, 16:23 »
не е късно за краставици

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 22, април, 2014, 18:34 »
Цитирам: При „Гергана” ... Върхът се прекършва на 10-12 см над телената конструкция.

Или се усуква два пъти на горния носещ тел и се пуска свободно надолу.

Краставица (и корнишон!) се сее на нивата при топла почва. Иначе млечасва - изгнива семката от студа и като я стиснеш, пръска бяла като мляко течност.
"Топла почва" е когато няколко сутрини поред температурата на дълбочина 10-12 сантиметра в земята е 12-13 градуса.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #10 -: 22, април, 2014, 18:47 »
Благодаря на всички, за подробното обяснение.
Вече никой неможе да ми продава"на краставичар краставици" ;D ;D ;D
Има ли проблем ако сега си засея семена от гергана за по късно, които ще засадя навън?
Объркaх се,в земятa ли искaш сегa дa ги слaгaш или в кофички и после нaвън?

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #11 -: 22, април, 2014, 21:52 »
По принцип, винаги сея в кофички по две семки и ако поникнат и двете
по слабата си заминава когато ги залагам в почвата. Според моя "огромен опит"
никнат по дружно и по бързо. Идеята на последният ми пост е някъде през  лятото
да си откъсна една Тести Грийн и една Гергана в две чинийки и да пробвам
качество. Ама разбира се с копърец и една по студена гроздова и тогава ще
пиша пак. Леле забравих да сложа малко олио и оцет ;) ;) ;)
Не знам къде да пиша на тема "борба свободен стил с белокрилката", има ли тема или да отварям нова?
« Последна редакция: 22, април, 2014, 21:56 от sasho41 »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #12 -: 23, април, 2014, 12:59 »
Готов си. Има тема за борба с белокрилка.
« Последна редакция: 29, май, 2015, 12:44 от Вискяр »