Автор Тема: Как да направим оранжерия край съществуваща сграда - в  (Прочетена 5037 пъти)

borkar

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 9
  • Добре ли носи на пиенье 0
  • градина
Как да направим оранжерия край съществуваща сграда - въпрос от начинаещ:

Здравейте,

Планирам построяване на оранжерия от подръчни материали (имам ги), приблизително 7 х 3 метра, като до мястото на оранжерията има тухлена стена, от северната страна на бъдещата оранжерия. Въпросът ми е има ли смисъл тази тухлена стена (на гараж е, Н=2,5 метра) да бъде северната страна на бъдещата оранжерия, въобще правилно ли е подобно решение, или просто да направя нормална оранжерия на 1 метър от стената?
Благодаря предварително за мнения!
« Последна редакция: 28, март, 2014, 08:06 от Вискяр »

Баткото

• Булеварда на рома
  • Публикации: 813
  • Добре ли носи на пиенье 16
   Бе то дали ще е стената или на метър от нея май няма голямо значение стига да е действително северна така ,че както ти е по-удобно така я направи.
« Последна редакция: 28, март, 2014, 08:03 от Вискяр »

borkar

• Приобщени пиячи
  • градина
Благодаря за мнението!
Стената е чист север спрямо оранжерията по дългата страна. Чудех се как ще влияе стената на нагряването през студените месеци. Стената е на неотопляем гараж.

Вискяр

• Главен Кръчмар
  • Шопска джанковица
  • *
  • Публикации: 1 721
  • Добре ли носи на пиенье 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
За студените дни такава оранжерия със северна тухлена стена даже ще е добре.
Но очаквай топлинни проблеми в слънчевите дни пролетта - при мен, в същата ситуация, се получава прегряване.
Евентуално засенчване, с агривело отгоре, би решило проблема. Има термоекрани за такава цел - с алуминиеви нишки, отразяващи топлината и пропускащи светлината, но още не съм видял да се продават на линеен метър, а само на цели топове, които струват майка си и баща си.

borkar

• Приобщени пиячи
  • градина
Интересно мнение, благодаря, честно казано мислех, че неотопляемият гараж (имам предвид целия като постройка) ще работи като термомост през зимата и оранжерията трудно ще се загрява дори в слънчеви дни.
« Последна редакция: 28, март, 2014, 08:04 от Вискяр »

iyaneva

• Лимонадения Джо
  • Публикации: 128
  • Добре ли носи на пиенье 2
Четох една книжка на един руски автор "Умната оранжерия", където северната стена препоръчително е  да е от тухли,като в различните сезони я пребоядисват в различни цветове или я покриват с различен цвят покритие. Сега не помня, но мисля , че лятото е бяла да отразява , а зимата черна да акумулира

borkar

• Приобщени пиячи
  • градина
Благодаря, това пък въобще не се бях сетил. Има над какво да се мисли, защото това в моя случай ще бъде много лесно изпълнимо. Пък и щом е написано в някаква книга/статия значи идеята за ползване на тухлена стена от север не е нещо необичайно.

Вискяр

• Главен Кръчмар
  • Шопска джанковица
  • *
  • Публикации: 1 721
  • Добре ли носи на пиенье 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Колкото по на север се отива, толкова по-малко е нужна прозрачна северна част на оранжерията. Виждал съм руски конструкции от Далечния Север, на които дори северния скат на покрива е непрозрачен, а от юг покрива и стената са една обща повърхност.

На колега от Варна преди години смятах една такава оранжерия - според географската ширина, но чертежа е някъде в неподредените изображения от стария комп.

Съществен момент е да се осигури нужния обем - минимум 2,7 куб м обем на всеки квадратен метър площ.

broker

• Не пиещи
  • Публикации: 1
Да погледнем и от друг ъгъл. Как ще влияе оранжерията върху съществуващата сграда? Имам предвид конкретно поливането, защото увеличеното количество вода непосредствено до сградата, има опасност да доведе до поява но влага, мухъл, а и евентуално пропадане на сградата в годините напред.

kinksa

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 38
  • Добре ли носи на пиенье 4
Водата е най добрия топлинен акумулатор.След това е камъкът,тухли,
бетонени тухли и т. н.Най големият проблем на оранжериите е голямата разлика
между дневни и нощни температури.Тези разлики може да се изгладят
като в орамжерията има повече топлинни акумулатори.
Стена от северната страна е идеалното решение.Още по-добре ще е
ако е боядисана в тъмно.Прегряването през лятото може да се избегне
като покрием със светла тънка материя,например бял найлон.
Ефекта може да се засили,като окачим на стената пластмасови бутилки ,напълнени с вода
Аз имам една бетонена стена на север ,построена на времето от съседа,която е злато.
Използвайте тази ваша добра даденост.

borkar

• Приобщени пиячи
  • градина
Благодаря на всички за мненията! Убедихте ме да ползвам стената, ще я боядисам в черно, а през топлите месеци ще слагам бяло покривало. А дали има смисъл да се покрие стената със стиропор (както писах - стената е на неотопляем гараж) и пак да се сменя цветът черно-бяло?

maistora

• Лимонадения Джо
  • Публикации: 196
  • Добре ли носи на пиенье 2
тогава няма да имаш никакъв топлинен акомулатор ,ако изолира от другия краи обаче е друга работа