Кръчма

Как се отглеждат ранни домати в оранжерия

петко б

• 498
  • 10
  • градина
Колеги, тази година не беше добре за ранните доматки, а за мен беше напрво катастрофална, защото съм и на 930 м н.в.
Тръгнаха добре, даже взеха да връзват, но с дъждовете и сланата , в парника ми налази маната. Доколкото ми казаха - това е което се вижда:

Продължих да слагам нов разсад. Докато валяха дъждовете маната бързо налазваше всяко ново листенце. Пръскане с препарат, кастрене на болното, рязане на тежко болното стъбло и рестартиране чрез колтуци. Сега като стана вече горещо и намаля влагата, заболяването взе да утихва.

Обаче, парничето със сигурност е заразено със спори. Какво да правя за догодина, мога ли да го обеззаразя някакси?

Продават димки за обеззаразявяне .Към 15 лв за 80 кв. м. но не съм ги пробвал .Ако искаш мога да проверя точно как се казват .

Weinlock

• 3
  • 0
  • градина
Re: Как се отглеждат ранни домати в оранжерия
« Отговор #16 -: 22, юни, 2016, 15:45 »
може да обеззаразиш със сяра, като я сложиш на купчинки и с малко спирт запалиш, после поне два дни не влизаш и не отваряш - това за найлона, земята я пръскам с разреден разтвор на формалин или соля обилно със син камък.

Сярата е противопоказна за найлона ми. Разбирам защо са го написали на спецификацията му - не бивало да третирам със сяра. Няма ли други методи за обеззаразяване? Ако не, явно ще трябва да купя нов найлон.

Благодаря за отговора

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #17 -: 23, юни, 2016, 02:31 »

Обаче, парничето със сигурност е заразено със спори. Какво да правя за догодина, мога ли да го обеззаразя някакси?
Обикновено оставям хората да си харчат парите и времето както им се ще.
Целия свят е "заразен" със спори. Ако човек се разрови, ще намери в Плевен спори на гъби от Амазонската джунгла.
Само дето в Плевен гъби от Амазонка, освен евентуално в Метро/Лидл/Кауфланд, няма.
Сигурен съм, че не отглеждаш зелени водорасли. Но остави една съдина с вода на открито, и тя ще позеленее от развилите се водорасли.
Спорите на гъбичките, предизвикващи мани, ги има навсякъде. Можеш да се бъхтиш с оранжерията, но първия вятър ще ти донесе нови спори.
Спорите не са опасни. Както не е опасен автомобил без гориво в гаража.
Опасни са условията, при които спорите се развиват в гъби в растенията.
Ако растенията не са защитени от това развитие.
Сам си решаваш.

ПП
Не ми отваря снимката.

Weinlock

• 3
  • 0
  • градина
« Отговор #18 -: 23, юни, 2016, 14:25 »

Опасни са условията, при които спорите се развиват в гъби в растенията.
Ако растенията не са защитени от това развитие.
Сам си решаваш.

ПП
Не ми отваря снимката.

Сори, явно се е загубила нещо връзката със сайта от който е линка. А това е чата с тебе във фейса. Ако си чистил съобщения, изтрил си вероятно снимките.

Та, всяко доматче което сложих в парника хващаше гадната мана. Включително кофичките с нов разсад, тоест при незаразена почва от друго място, което показва, че заразата идваше по въздуха.

Какви условия трабва да им направя на доматките, та да не боледуват в парника? Все пак тази пролет много падаха температурите, държахме ги затворени нощем, което пораджаше голяма влажност и конденз. Дали това е била грешката?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #19 -: 26, юни, 2016, 09:30 »
Влагата е по-опасна от хладината. За предпочитане е да се проветрява, макар и да е хладно.

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
От няколко години слагам слама и в оранжерията и на тия които са на открито  и слава богу нямам проблеми с болести.Ето днешни две снимки.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
Май ще се ядат ктаставици  :)

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
Ами от десетина дни ги заядох и аз.Този сорт са Тимур и евала му давам . :)Герганата не е за мен

Засадих домати от култуци за късно ,Октомври и Ноември.
« Последна редакция: 26, юни, 2016, 21:56 от ИПК »

петко б

• 498
  • 10
  • градина
Ами от десетина дни ги заядох и аз.Този сорт са Тимур и евала му давам . :)Герганата не е за мен

Засадих домати от култуци за късно ,Октомври и Ноември.

С тези бодли нещо не ми прилича на Тиморка

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
Е па така пише на плика със семките дето го закупих.Каквито ще да са важното е че вече и аз опитах вкуса на собствено отгледана краставица . ;)

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #25 -: 28, юни, 2016, 00:42 »
Ипк,браво за краставичките!И аз слагам слама за мулч!

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #26 -: 09, октомври, 2016, 19:42 »

Ето това представляват ранните домати,все още береме от таза джунгла(на 20юли махнат найлона за да вържат по добре и на 20септември отново сложен),по този начин 3 оранжерии  ???
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #27 -: 09, октомври, 2016, 20:34 »
Тия изсъхналите листа от старост или от болест /каква/ са си отишли от тоя свят?

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #28 -: 09, октомври, 2016, 20:56 »
Най вероятно е от старост,защото втората култура е зелена  ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #29 -: 09, октомври, 2016, 21:14 »
Питам, защото и при мен има тук там и аз ги махам. Само дето белокрилката така ме налази от един месец ,че що препарати имах пръсках а тя още повече се развъжда.